Pierwszy miesiąc ciąży

Ciąża to bardzo ważny okres w życiu każdej kobiety. Warto więc do ciąży się przygotować :-) Od pierwszych chwil, w których dowiadujesz się o tym, że będziesz miała dziecko do jego narodzin jesteś w tzw. błogosławionym stanie. Nosisz pod serduszkiem maleńką istotę, która dojrzewa i przygotowuje się do przyjścia na świat.

Ciąża u zdrowej kobiety trwa 40 tygodni. Razem 9 miesięcy. Często w medycynie dzieli się te 9 miesięcy na mniejsze, 3 miesiące nazywane mianem trymestru. Po tym czasie następuje poród w ustalonym wcześniej terminie porodu.

Czym charakteryzuje się pierwszy miesiąc ciąży?

Jest to czas przełomowy, ponieważ dopiero co dotarła do Ciebie informacja o tym, że będziesz miała dziecko. Rozpoznałaś u siebie pewne objawy mogące wskazywać na to, że jesteś w ciąży. To jednak zostanie potwierdzone podczas wizyty u ginekologa. W zależności od sytuacji, czy była to ciąża planowana czy nie, jest to czas radości lub rozpaczy. Należy pamiętać jednak, że ta mała fasolka już się w Tobie rozwija i Twój stan emocjonalny ma wpływ na jej rozwój.

W tym miesiącu doszło do zapłodnienia komórki jajowej plemnikiem Twojego partnera. Zapoczątkowało się nowe życie – potocznie zwane fasolką. Wędruje wzdłuż jajowodu, gdzie doszło do jej zapłodnienia aż dociera do macicy i tam zagnieżdża się na dobre. Ty odczuwasz pierwsze objawy ciąży, przeważnie kobiety w tym okresie nie czują się najlepiej i są bardzo drażliwe. To z biegiem czasu mija. Twoja fasolka zawiera już wszystkie informacje genetyczne, czyli np. to do którego z Was będzie podobna :-)

Jaki jest rozwój płodu w tym miesiącu?

Z zapłodnionej komórki tworzy się powoli Wasze dziecko. Zaczynają się kształtować wszystkie ważniejsze organy w organizmie maluszka. Pod koniec miesiąca Twoje dziecko osiąga długość około 1 mm (tak, tak, okruszek). Płód ma dopiero 2 tygodnie, mimo iż ciąża pod koniec miesiąca uznawana jest za 4-tygodniową (wynika to z faktu, iż termin porodu wylicza się z terminu ostatniej miesiączki, która poprzedzała zapłodnienie).

Przyszła dumna mamo! Ile razy słyszałaś w czasie ciąży to, że czegoś Ci nie wolno lub nie powinnaś tego robić, bo… Zakładam, że ogromną ilość razy. Zebrałam dla Was najpopularniejsze mity ciążowe i wyjaśniam dlaczego mądrości naszych babć są tylko fikcją. Serdecznie zapraszam do lektury – Obalamy zabobony ciążowe :-)

Oswoiłaś się z myślą, że zostaniesz mamą? A jeśli już nią jesteś – pamiętasz jak przeżywałaś to, że za 9 miesięcy będziesz tuliła w ramionach swoje dziecko? Kto pierwszy dowiedział się o ciąży? :-)
Czas na 2 miesiąc ciąży!

Zapraszam do lektury – Kalendarz ciąży :-)
Czy takie skróty jak OM, TP czy widziane AFI, HC lub AC na zdjęciu USG są dla Ciebie czymś tajemniczym? Nie czekaj, tylko wejdź na Ciążowo-macierzyńskie skróty a tak znajdziesz wytłumaczenie, co one oznaczają :-)

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (2):

  1. TYDZIEŃ TEMU ROZPOZNANO U MNIE CIĄŻĘ. PIERWSZĄ OSOBĄ, KTÓREJ OZNAJMIŁAM TĘ RADOSNĄ NOWINĘ BYŁ MÓJ NARZECZONY A NASTĘPNIE MAMA… A DZISIAJ PLANUJEMY POINFORMOWAĆ MOICH PRZYSZŁYCH TEŚCIÓW :)

  2. jestem teraz w pierwszym miesiącu. Jest to moja druga ciąża, oczywiście planowana :) Pierwszy dowiedział sie oczywiście mój najukachańszy mąż :* Kocham Cię Skarbie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *