Kwas foliowy

Tyle słyszy się o kwasie foliowym. O tym, że należy go brać przed ciążą i na etapie wczesnej ciąży. Czy wiecie jednak dlaczego?

Co to jest ten kwas foliowy?

Kwas foliowy bierze udział w wielu procesach metabolicznych, odgrywa ważną rolę w tkankach, w których zachodzą liczne podziały komórkowe. Jego brak może doprowadzić do niedokrwistości, biegunki, a nawet do upośledzenia podziału komórek i powstania upośledzenia układu nerwowego u naszego dziecka. Niedobór kwasu foliowego jest główną przyczyną powstania rozszczepu kręgosłupa u dzieci czy powstania przepukliny oponowo-rdzeniowej.

Gdzie znajdę kwas foliowy?

Kwas foliowy występuje głównie w zielonych warzywach, takich jak: brukselka, szpinak, kapusta, kalafior, ziemniaki, brokuły czy zielony groszek. Dużo znajduje się też w drożdżach, jajach, otrębach pszennych. Również niektóre płatki śniadaniowe są wzbogacone o dzienną dawkę kwasu foliowego, jednak w tym przypadku należy uważnie przeczytać skład na opakowaniu, aby mieć pewność. Gdzie jeszcze znajdziemy dużą ilość kwasu foliowego? W wątróbce, jednak spożywanie jej w dużych ilościach nie jest zalecane przez specjalistów, ponieważ zawiera duże ilości witaminy A. Jeśli jednak nie przepadasz za produktami, które zawierają duże ilości kwasu foliowego, koniecznie zaopatrz się w go, nabywając suplement diety w aptece. Najczęściej jest skojarzony z żelazem, co wpływa korzystnie na układ krwiotwórczy.

Dużo kobiet w dzisiejszych czasach potrzebuje suplementacji kwasu foliowego, gdyż cierpi na niedobór. Czym spowodowane są takie niedobory? Przede wszystkim szeroko stosowana w dzisiejszych czasach obróbka termiczna produktów, która pozbawia nasze pokarmy kwasu foliowego. Ponadto nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych wpływa ujemnie na przyswajanie przez nasz organizm kwasu foliowego. Warto zatem w okresie planowania ciąży zadbać o naszą dietę i aktywność fizyczną, a przede wszystkim zrezygnować z wszelkiego rodzaju używek.

Jak stosować kwas foliowy?

Wszystkie kobiety, które już rozpoczęły współżycie płciowe, powinny nabyć w aptece kwas foliowy i zaopatrzać w niego swój organizm w dawce 0,4 mg dziennie. Jeśli planujesz ciążę, suplementację obowiązkowo rozpocznij już na 3-4 miesiące przed planowanym poczęciem i kontynuuj przez pierwsze tygodnie ciąży, które są najważniejsze dla rozwoju płodu. Przyjmowanie kwasu foliowego chroni Twoje dziecko przez wadami układu nerwowego np. bezmózgowiem, w czasie, kiedy nosisz je pod swoim serduszkiem.

Tyle, drogie mamy, o kwasie foliowym. Myślę, że jesteście świadome tego, jak ważną rolę odgrywa on w procesie ciąży i jakie skutki niesie dla waszych maluszków jego niedobór. Uzupełniajcie niedobór kwasu foliowego już przed ciążą – chrońcie Wasze dzieci! :-)

Dumne mamy, czy stosowałyście suplementację kwasem foliowym przed ciążą? Skąd wiedziałyście o tej konieczności? Czy Wasze dzieci urodziły się zdrowe? :-)

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *