Jak przygotować się do ciaży?

Podjęliście z partnerem decyzję – chcemy mieć dziecko. Zanim jednak zaczniecie się o nie starać, warto pomyśleć o przygotowaniu swojego organizmu do stanu, jakim jest ciąża. Jeśli jednak macie problemy z płodnością, miejcie się na baczności jeśli chodzi o seks oralny! Dlaczego? Przeczytaj – Ślina zabija plemniki?!

O czym należy pamiętać na początku?

Jeżeli zażywałaś antykoncepcję hormonalną – odstaw ją. Przestań łykać tabletki, a jeśli masz założoną wkładkę domaciczną – usuń ją. Warto po pożegnaniu się z antykoncepcją odczekać 2-3 miesiące, ponieważ ten czas pozwoli na unormowanie się gospodarki hormonalnej organizmu.

Kolejnym krokiem jest wykonanie niezbędnych badań, aby sprawdzić stan swojego organizmu.
Badania, które należy wykonać to:

  • badanie grupy krwi przyszłej matki i partnera – warto wykonać to badanie wcześniej gdyż i tak przed porodem będziesz je musiała je zrobić (niezbędne przy przyjęciu do szpitala),
  • badanie na obecność antygenu Hbs (tak, nawet jeśli byłaś szczepiona wykonaj to badanie! wyszło negatywne? super, ale może warto pomyśleć również o oznaczeniu poziomu przeciwciał anty-Hbs, gdyż ryzyko zakażenia istnieje zawsze),
  • test na HIV – badanie nie jest obowiązkowe, ale lepiej mieć pewność, gdyż wirusem HIV możesz zarazić się wszędzie!
  • badanie ogólne moczu,
  • morfologia krwi,
  • krzepliwość krwi,
  • poziom glukozy we krwi,
  • cytologia i czystość pochwy (dlaczego cytologia jest istotna – przeczytaj!),
  • USG narządu rodnego i piersi,
  • badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy – ta choroba nie rokuje dobrze kobiecie ciężarnej,
  • badanie na obecność przeciwciał wirusa cytomegalii – ta choroba nie rokuje dobrze kobiecie ciężarnej,
  • badania na obecność przeciwciał różyczki – ta choroba jest ogromnie niebezpieczna dla nienarodzonego dziecka,
  • podstawowe badania hormonalne.

Wyżej wymienione badania posłużą lekarzowi bądź położnej do określenia możliwych problemów czy komplikacji przy zajściu w ciążę. Jeśli poziom zbadanych przeciwciał będzie niski – to idealny czas na doszczepienie. Pamiętaj, że chronisz nie tylko siebie, ale przede wszystkim dziecko, które już niebawem będzie rozwijać się z Twoim brzuszku.

Jeżeli chodzi o kwestię szczepień, powinnaś zapoznać się z terminami, które są istotne dla późniejszego prawidłowego przebiegu ciąży:

  • pół roku przed planowaną ciążą powinnaś zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, po czym oznaczyć poziom przeciwciał,
  • jeżeli wynik badania na przeciwciała różyczki będzie ujemny – należy się zaszczepić. Po tym szczepieniu planowane poczęcie trzeba odłożyć o 3 miesiące. Zarażenie się różyczką podczas pierwszych 12 tygodni ciąży jest bardzo niebezpieczne – oznacza możliwość urodzenia dziecka głuchego, ociemniałego lub upośledzonego.

Więcej na temat szczepień w ciąży znajdziesz tutaj.

Warto również udać się na kontrolną wizytę do stomatologa, który oceni stan Twojego uzębienia i w porę wyleczy to, co może stanowić potencjalne zagrożenie dla Twojego dziecka.

Kolejną sprawą jest kwestia alkoholu i papierosów, że o innych środkach odurzających nie wspomnę. Warto pomyśleć o rzuceniu nałogu, aby organizm miał czas na oczyszczenie przed przyjęciem rozwijającego się płodu.

Sprawa następna. Zmiana stylu życia na zdrowszy. Zbilansowana dieta sprawi, że poczujesz się lepiej. Sprawi też, że dziecko, które w przyszłości będzie rozwijać się w Twojej macicy będzie miało większą szansę urodzić się zdrowe. No i powrót do formy po porodzie. Kobiety aktywne i zdrowo odżywiające się łatwiej tracą zbędne kilogramy i wracają do aktywności. Jeśli już jesteśmy przy diecie – może warto pomyśleć o jakichś witaminach? Sprawa najważniejsza dla maluszka – kwas foliowy. Zażywanie kwasu foliowego powinno nastąpić już na 12 miesięcy przed ciążą. To pozwoli wyeliminować powstanie wad układu nerwowego u Twojego dziecka. Zalecana dawka kwasu foliowego to 0,4mg na dobę.

Przygotowując się do ciąży, unikaj kontaktu z kotami, a zwłaszcza z ich kuwetą. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko zarażenia się toksoplazmozą, która jest chorobą bardzo niebezpieczną dla płodu.

Na końcu wystarczy wykonać test ciążowy i udać się do lekarza ginekologa na wizytę celem potwierdzenia ciąży. Co jeszcze? Nie, teraz tylko pozostało Ci dbać o siebie porządnie i cieszyć się tym niezwykłym stanem :-)

Myślę, że po wypełnieniu wszystkich powyższych wskazówek zajście w ciąże powinno być bezpieczne zarówno dla Ciebie jak i dla Twojego dziecka. Warto dobrze przygotować się do ciąży , bo ciąża to stan niezwykły. Jeszcze jakaś rada? Przed ciąża i w czasie ciąży – wyśpij się. Przyda się na przyszłość :-)

Przyszła dumna mamo! Ile razy słyszałaś w czasie ciąży to, że czegoś Ci nie wolno lub nie powinnaś tego robić, bo… Zakładam, że ogromną ilość razy. Zebrałam dla Was najpopularniejsze mity ciążowe i wyjaśniam dlaczego mądrości naszych babć są tylko fikcją. Serdecznie zapraszam do lektury – Obalamy zabobony ciążowe :-)

A Ty, przygotowałaś się w szczególny sposób do ciąży, czy jednak fakt bycia w niej był jednak niespodzianką? :-)
Zapraszam do lektury o pierwszym miesiącu ciąży!

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *