Drugi miesiąc ciąży

Ciąża to bardzo ważny okres w życiu każdej kobiety. Od pierwszych chwil, w których dowiadujesz się o tym, że będziesz miała dziecko do jego narodzin jesteś w tzw. błogosławionym stanie. Nosisz pod serduszkiem maleńką istotę, która dojrzewa i przygotowuje się do przyjścia na świat.

Ciąża u zdrowej kobiety trwa 40 tygodni. Razem 9 miesięcy. Często w medycynie dzieli się te 9 miesięcy na mniejsze, 3 miesiące nazywane mianem trymestru. Po tym czasie następuje poród w ustalonym wcześniej terminie porodu.

Czym charakteryzuje się drugi miesiąc ciąży?

Jako przyszła mama oswoiłaś się już z myślą, że nią zostaniesz. Jest inaczej niż w pierwszym miesiącu ciąży. To dobrze, bo zapewne jesteś już spokojniejsza a to ma dobry wpływ na Twoje rozwijające się dziecko. Pewnie odczuwasz jeszcze pierwsze objawy ciąży takie jak poranne nudności czy zmiana upodobań smakowych. To z czasem minie. Uporczywe może być wrażenie metalicznego posmaku w ustach – jest to całkowicie naturalne, spowodowane zwiększonym poziomem hormonów w Twoim organizmie. Ważne, abyś pamiętała, że jest to okres rozwoju narządów Twojego maluszka, więc wszelkie niepożądane substancje typu leki, alkohol i inne używki są zabronione! Ważna jest również w tym okresie kontynuacja zażywania kwasu foliowego, który zapobiega powstaniu wad cewy nerwowej u płodu, które skutkują np. przepukliną oponowo-rdzeniową. Rozpoczyna się również tworzenie łożyska, które w późniejszym etapie przejmie rolę dostarczyciela niezbędnych substancji do Twojego maluszka. Teraz rolę tę pełni pęcherzyk żółtkowy. Po Tobie jeszcze nie widać, że jesteś w ciąży. Mąż jednak może to dotkliwie odczuć. W tym okresie możesz nie mieć ochoty na seks. To zrozumiałe – nowa sytuacja, wszystkie dolegliwości ciążowe, stres. Ale niech nie traci nadziei – już na początku II trymestru wszystko powinno wrócić do normy, ba, nawet aż za bardzo :-)

Jaki jest rozwój płodu w tym miesiącu?

Jeśli lekarz ginekolog wykona wstępne badanie USG, zobaczysz pęcherzyk ciążowy lub nawet zarodek (w zależności od tego, kiedy badanie zostanie wykonane). Około 6 tygodnia ciąży zarodek ma 6 mm długości i można zaobserwować już także czynność serca czyli najprościej mówić bicie serduszka rozwijającej się fasolki. Lekarz wysłucha tętno i oceni jego tempo (powinno kształtować się na poziomie powyżej 100 uderzeń na minutę). Czy takie skróty jak OM, TP czy widziane AFI, HC lub AC na zdjęciu USG są dla Ciebie czymś tajemniczym? Nie czekaj, tylko wejdź na Ciążowo-macierzyńskie skróty a tak znajdziesz wytłumaczenie, co one oznaczają :-) W tym okresie kształtują się trzy listki zarodkowe, z których rozwiną się elementy organizmu maluszka. Endoderma, czyli najbardziej wewnętrzna warstwa jest odpowiedzialna za układ pokarmowy, oddechowy i rozwój wątroby. Środkowa – mezoderma, za układ krwionośny, moczowy, rozrodczy a także mięśnie i kości. I ostatnia warstwa, ektoderma odpowiada za układ nerwowy i wygląd – czyli skórę i włosy. Z uwagi na kształtowanie się układu nerwowego u fasolki wszelkie używki, alkohol i inne tego typu są bardzo niewskazane, gdyż może skutkować to wadą u płodu np. w postaci rozszczepu kręgosłupa. W 7 tygodniu ciąży pojawiają się rączki i nóżki maluszka, a pod koniec 8 tygodnia widoczne są malutkie paluszki. Kształtuje się również podniebienie więc trzeba uważać, aby nie doszło do rozszczepu podniebienia. Pod koniec drugiego miesiąca zaczyna się kształtowanie płuc, które potrwa aż do… 37 tygodnia ciąży! Dlatego tak ważne jest, aby dziecko urodziło się po tym terminie. Pod koniec 2 miesiąca ciąży nasz maluszek osiąga długość 15-20 mm.

Przyszła dumna mamo! Ile razy słyszałaś w czasie ciąży to, że czegoś Ci nie wolno lub nie powinnaś tego robić, bo… Zakładam, że ogromną ilość razy. Zebrałam dla Was najpopularniejsze mity ciążowe i wyjaśniam dlaczego mądrości naszych babć są tylko fikcją. Serdecznie zapraszam do lektury – Obalamy zabobony ciążowe :-)

Drugi miesiąc za nami! Jak wspominacie ten okres? Samopoczucie lepsze niż w poprzednim miesiącu?
Czas na trzeci miesiąc ciąży! :-) 

Zapraszam do lektury – Kalendarz ciąży :-)

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *