Co to jest poród?

Poród, poród, poród. Odkąd jesteś w ciąży wszyscy tylko o tym porodzie. Ale czym właściwie jest ten poród?

Poród to szereg samoistnych i kolejno następujących po sobie procesów występujących we wcześniej wyliczonym terminie, które powodują wydalenie z macicy wszystkich elementów jaja płodowego, tj. płodu, płynu owodniowego (wód płodowych) i popłodu (łożyska). Poród kończy ciążę w momencie osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki. Dokonuje się drogami naturalnymi (przez pochwę – tą samą drogą, która doszło do zapłodnienia) przy niewielkim udziale położnej.

Przebieg porodu uzależniony jest od 3 czynników:

  1. Płodu (znaczy Twojego maleństwa) – dla powodzenia porodu istotne jest to, jak Twoje maleństwo jest ułożone i jakie jest duże. Najistotniejsza część dziecka to główka – najczęściej maleństwo znajduje się główką na dole i takie położenie nazywamy położenie podłużnym główkowym. W innym położeniu porodów naturalnych w dzisiejszych czasach się nie wykonuje.
  2. Dróg rodnych -to mięśnie i kości w obrębie miednicy. Jeśli Twoje miednica jest dobrze zbudowana, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mogła urodzić naturalnie. Do dróg rodnych należy również macica i szyjka macicy.
    W ciąży kanał szyjki u kobiet, które jeszcze nie rodziły pozostaje zamknięty, u wieloródek niedomknięty (rozwarty na 0,5 – do 1 cm). Zamknięta szyjka – gwarantuje dziecku ochronę przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. W okresie poprzedzającym poród szyjka macicy staje się miękka, cieńsza, podatna na rozwieranie. W trakcie porodu ulega ona skracaniu, zgładzaniu i rozwieraniu. Aby dziecko mogło się urodzić, szyjka macicy musi być rozwarta na szerokość 10 cm.
  3. Sił porodowych (skurcze porodowe) – rodzaje skurczów opisano tutaj: Rodzaje skurczów

Poród dzieli się na 4 okresy, następująco kolejno po sobie.

  • I okres – od rozpoczęcia regularnej akcji skurczowej do osiągnięcia 10 cm rozwarcia szyjki macicy. Najtrudniejszy moment w trakcie całego porodu. Skurcze są boleśnie odczuwalne. Okres ten trwa długo – u kobiet, które rodzą po raz pierwszy około 9-15 godzin, u wieloródek 6-9 godzin
  • II okres – okres, w którym skurcze zmieniają się w nieco inne. Czujesz parcie na stolec i masz ochotę przeć. Okres ten trwa od osiągnięcia 10 cm rozwarcia szyjki macicy do całkowitego urodzenia dziecka. Maksymalny czas trwania II okresu porodu to 2 godziny!
  • III okres – jest to zdecydowanie przyjemniejszy okres, ponieważ tulisz już w ramionach swoje maleństwo. Teraz będziesz musiała tylko wydalić łożysko, czyli narząd, który zaopatrywał Twojego maluszka w tlen i pożywienie. To nic trudnego. Raz poprzesz i po sprawie! Okres trwa maksymalnie do pół godziny.
  • IV okres – jest to okres tzw. wczesnego połogu. Razem z maleństwem przebywacie wtedy jeszcze na Sali Porodowej, celem obserwacji. Jeśli po dwóch godzinach leżakowania jest wszystko w porządku maleństwo jest zabierane do kąpieli, Ty również udajesz się pod prysznic a następnie na swoją salę położnic.

Szczegółowe informacje o tym, jakie prawa, obowiązki i konkretne czynności będą wykonywane podczas porodu znajdziesz tutaj:

??????????????????????????????????????????? Co się dzieje w I okresie porodu? 

Expectant woman suffering from labor pains Co się dzieje w II okresie porodu?

childbirth Co się dzieje w III okresie porodu?

Young beautiful woman with a newborn baby after birth Co się dzieje w IV okresie porodu?

Wiesz już dumna mamo, co to jest poród. Jednak, czy wiesz jednak, kiedy zaczyna się poród, jak wygląda przyjęcie do szpitala i co dzieje się z Tobą po porodzie? I najważniejsze… czy masz wszystko w swojej wyprawce?  I jeszcze jedno.. czy takie skróty jak OMTP czy widziane AFIHC lub AC na zdjęciu USG są dla Ciebie czymś tajemniczym? Nie czekaj, tylko wejdź na Ciążowo-macierzyńskie skróty a tam znajdziesz wytłumaczenie, co one oznaczają :-)

Jeśli jesteś ciekawa, jak wygląda poród oczyma przyszłego taty obecnego w czasie narodzin dziecka, zachęcam do przeczytania relacji jednego z dumnych tatusiów. Aby przejść do opisu – kliknij tutaj.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *