Wychowanie dziecka – metoda karania

Wychowanie dziecka nie jest procesem łatwym. Nieraz długim i mozolnym. Aby dobrze wychować nasze dziecko, musimy znaleźć sposób, który będzie odpowiadał zarówno nam jak i naszej pociesze. Kary i nagrody to dwa nieodłączne elementy, które towarzyszą procesowi wychowania. Do Ciebie należy wybór, którą z metod wybierzesz.

Poniżej opisana zostanie metoda karania. To ta oceniana nieco gorzej i zdecydowanie rzadziej wybierana metoda przez rodziców.

 

Czym jest metoda karania?

W psychologii metoda ta, w odróżnieniu od metody nagradzania, nazywana jest wzmocnieniem negatywnym. Nie oznacza to jednak, że jest zła i nie należy jej stosować. Poprzez karanie też można wychować dziecko na porządnego obywatela! Polega ona na wychowaniu i motywowaniu dziecka poprzez stosowanie kar. Ma to na celu także wyeliminowanie złych nawyków.

W jaki sposób mogę karać moje dziecko?

Absolutnie nie chodzi tutaj o bicie naszego dziecka, bo właśnie z ten sposób często ludzie kojarzą tę metodę. Metoda ta polega na słownym upomnieniu lub okazaniu niezadowolenia gestami np. mimiką. Jako karę za złe zachowanie można także zastosować wykluczenie dziecka ze wspólnej zabawy, wydać zakaz wyjścia na dwór do rówieśników czy nadać szlaban na korzystanie ze sprzętu elektronicznego. Wybór kary to indywidualna decyzja rodzica.

Wielu pedagogów jest zdania iż metoda ta sprawdza się tylko wtedy, kiedy stosowana jest krótkotrwale. Nie jest w stanie jednak wyeliminować złych nawyków na zawsze, ponieważ budzi w dziecku złe emocje, takie jak agresja, złość czy niepewność. Zdecydowanie bardziej skuteczną i polecaną metodą jest metoda nagradzania.

 

Co myślicie o tej metodzie? Stosujecie? Zastosowałybyście? Znacie kogoś, kto właśnie w ten sposób wychowuje swoje dziecko? Piszcie swoje przemyślenia!

 

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *