O co chodzi maluszkowi?

Twoje dziecko płacze kiedy jest głodne. Twoje dziecko płacze kiedy chce pić. Twoje dziecko płacze kiedy jest zmęczone. Twoje dziecko płacze kiedy jest mu ciepło. Twoje dziecko płacze kiedy ma mokrą pieluszkę. Twoje dziecko płacze kiedy ma gorączkę. Twoje dziecko płacze kiedy boli go brzuszek. Twoje dziecko płacze kiedy ma kolkę.

Jak rozpoznać o co chodzi maluszkowi?

Niestety dzieci są mistrzami w tej dziedzinie, gdyż każdy problem sygnalizują w jeden sposób – poprzez płacz. Wiele mam jednak z biegiem czasu, patrząc na dziecko, wie co mu dolega. Jak to rozpoznają? Poniżej krotki poradnik, po typowych zachowaniach dla danych stanów maluszka. Zapraszam do lektury! :-)

  • MAMO, JESTEM GŁODNY! – Wskazywać na to może płacz połączony z niespokojnym zachowaniem dziecka, w szczególności z wywijaniem rączkami i wędrowaniu nimi w okolicę ust. Ponadto ssanie palców, cmokanie i szukanie potencjalnego pokarmu. Nie działa na niego uspokojenie w postaci noszenia na rękach i bujania.
  • MAMO, CHCE MI SIĘ PIĆ! – Co na to wskazuje? Raczej wszystko to, co wymienione zostało powyżej. Jeśli karmisz piersią, nie dopajaj maluszka! Wystarczy że je nakarmisz.
  • MAMO, MAM MOKRO! – Dziecko jest bardzo niespokojne i ciągle płacze. Może temu towarzyszyć kopanie nóżkami na wszystkie strony. Zabawiasz je, próbujesz karmić ale ono ciągle się złości. Sprawdź zatem czy jego pieluszka nie jest mokra i przewiń maleństwo.
  • MAMO, BOLI! – Maluch informuje nas o tym najczęściej wyraźnym krzykiem, który przeradza się następnie w nieustający płacz. Jeśli boli uszko – maluszek będzie sięgał rączką w stronę obolałego uszka lub najzwyczajniej w świecie kręcił główką na boki. Przy ząbkowaniu (około 6 miesiąca) najczęściej płacze i wsadza do buzi rączki lub inne przedmioty. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak mu pomóc w tym okresie, przejdź do artykułu Ząbkowanie. Dziecko może nam także sygnalizować ból brzuszka np. podczas kolki. Maluszek wtedy podkurcza nóżki i płacze a jego brzuszek jest twardy i napięty. Aby dowiedzieć się jak mu pomóc, przejdź do Kolka niemowlęca.
  • MAMO, JESTEM CHORY! – Rozpoznasz to po ciągłym płaczu maluszka z towarzyszącym kwileniem, niepokojem dziecka i apatią. Najczęściej wtedy dziecko też nie ma ochoty na jedzenie. Nie czekaj, zgłoś się do lekarza, bo to może oznaczać początek choroby. Pamiętaj także o zmierzeniu temperatury! Hm, a może marudzi bo ma owsiki? Rozdrażnienie występuje także przy pleśniawkach w jamie ustnej.
  • MAMO, CIEPŁO MI! – Dziecko ciągle płacze i nie daje się uspokoić? Jeśli w domu jest ciepło bądź to za oknem panuje ukrop sprawdź, czy Twoje dziecko nie jest przegrzane. W tym celu włóż dwa palce za ubranko przy szyi maluszka. Jeśli skóra maleństwa jest gorąca i wilgotna, to właśnie jest znak, że jest mu po prostu za ciepło. Przegrzanie możesz również rozpoznać po twarzy maluszka – jeśli twarz jest czerwona i mokra a na ciele pojawiły się charakterystyczne potówki. Pomóż maluszkowi. Jeśli jest upał – rozbierz go do pieluszki. Jeśli jest tylko przegrane a na dworze panuje ziąb, przebierz je w lżejszy komplet ubrań. Po tym zabiegu dziecko powinno się uspokoić :-)
  • MAMO, ZIMNO MI! – To zdarza się bardzo rzadko, chyba że w Waszym domu zepsuło się ogrzewanie, ponieważ mamusie zdecydowanie częściej przegrzewają swoje maluszki chroniąc je przed tym, aby nie zmarzły. Jeśli maluszek ma zimne rączki lub nóżki i najczęściej towarzyszy temu płacz – ubierz je cieplej. Załóż rękawiczki, skarpetki lub przykryj ciepłym kocykiem.
  • MAMO NUDZĘ SIĘ! – I niestety bywa tak, że to jest najczęstszy powód płaczu małego dziecka. Płaczem zwraca na siebie uwagę i daje Ci do zrozumienia, że potrzebuje Twojej bliskości.Przytul je, pokołysz i ponoś na rękach. Dzieci to uwielbiają i zawsze się przy tym uspokajają! Pamiętaj, że dziecko przytulane, to dziecko szczęśliwe :-) Nie bój się okazywać swojej miłości.

I jak drogie mamy, będziecie już potrafiły rozpoznać co dolega Waszemu dziecku? Pewnie nie tak od razu, ale pamiętajcie – trening czyni mistrza :-) A te bardziej doświadczone mamy, potraficie już poznać co dolega Waszym maluszkom? Może macie jakieś rady dla innych mam? Piszcie śmiało! :-)

Czy wiesz, co powinnaś posiadać w swojej apteczce, aby w każdej chwili móc pomóc swojemu dziecku? Spis niezbędnych rzeczy znajdziesz w Apteczka dumnej mamy.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *