Zmiany na skórze maluszka

Skóra maluszka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Dbając o skórę dziecka należy bacznie obserwować ją pod kątem występowania nietypowym zmian.
Najczęstsze z nich zostały krótko opisane poniżej, ponieważ do Ciebie należy tylko zauważenie zmiany a ewentualnym leczeniem powinien zająć się lekarz.

Czerwone plamy – wiele noworodków ma na brzegach górnych powiek, na czole nad nosem, nad górną wargą lub od tyłu na granicy głowy i karku – tuż powyżej linii owłosienia – czerwone plamy, nazywane „uszczypnięciem bociana”. Zmiany te ustępują samoistnie w ciągu roku i nie są powodem do niepokoju.

Plamy mongolskie – zlokalizowane w dolnej części pleców, w okolicy pośladków oraz na zewnętrznych powierzchniach dłoni i stóp. Występują u noworodków o śniadej karnacji w postaci bladoniebieskich, płaskich plam. Plamy te zanikają samoistnie ok. 5 roku życia i nie są powodem do niepokoju.

Rumień toksyczny noworodków – małe, płaskie czerwone plamki, nieraz żółtawe w środku. Pojawiają się w pierwszych dniach po urodzeniu i po kilku dniach zanikają. Jest to jeden ze stanów przejściowych nowonarodzonego dziecka. Najczęściej jednak jest to efekt kontaktu wrażliwej skóry noworodka z tkaninami lub z środkami drażniącymi. Na szybsze pozbycie się rumienia najbardziej sprawdzoną metodą jest kąpiel w krochmalu.

Potówki – spotykane u niemal 40 % noworodków w pierwszych tygodniach życia. Są rezultatem zatrzymania wydzielania potu. Czynnikiem powodującym powstanie potówek jest skłonność do przegrzewania dzieci w wilgotnych warunkach (nieprzewiewne ubrania, choroby przebiegające z gorączką, nadmierne nasłonecznienie). Potówki są największą zmorą młodych mam. Jak pomóc dziecku domowymi sposobami? Przede wszystkim sprawdź, czy dziecko nie jest zbyt ciepło ubrane. Jeśli tak, załóż cieńsze przewiewne ubranka. Druga kwestia – kąpiel. Możesz spróbować wykąpać dziecko w roztworze nadmanganianu potasu (do nabycia w aptece) według zaleceń na opakowaniu lub wykąpać je w krochmalu. Ten ostatni to najbardziej sprawdzony sposób, stosowany jeszcze przez nasze babcie. Po kąpieli skórę dobrze jest nawilżyć – w tym celu zastosuj hipoalergiczne kosmetyki dla dzieci lub maści lecznicze – te tylko po konsultacji z lekarzem. Ważne jest, byś nie stosowała specyfików z dodatkiem alkoholu, gdyż ten może wchłonąć się do organizmu naszego maluszka.

Nie wiesz jak przygotować kąpiel krochmalową? Szybką instrukcję znajdziesz tutaj: Kąpiel w krochmalu

Odparzenia i odczyny pieluszkowe – powstają w momencie gdy skóra jest bardzo wrażliwa a pieluszki rzadko zmieniane. Podrażniona skóra łatwo ulega zakażeniom , najczęściej grzybiczym. Stan taki wymaga konsultacji z pediatrą. Aby nie dopuszczać do wystąpienia odparzeń pieluszki trzeba często zmieniać na suche a podczas pielęgnacji stosować różnego typu kremy i maści przeciw odparzeniom do okolicy krocza. Chcesz wiedzieć więcej o odparzeniu pupy dziecka? Kliknij tutaj.

Ciemieniucha – na skórze owłosionej skóry głowy, czasem w okolicy brwi, pojawiają się drobne żółte strupki wykazujące tendencję do zlewania się w twardą skorupę. Na zmienioną skórę najpierw stosuje się okład z ciepłej oliwki (oliwkę wystarczy rozgrzać w dłoniach), a po kilku godzinach sczesuje się grzebieniem lub szczotką. Ciemieniucha powinna zniknąć bezpowrotnie :-) Więcej porad odnośnie zwalczania ciemieniuchy znajdziesz tutaj.

A może Wy, dumne mamy, macie inne, sprawdzone sposoby na pozbycie się niektórych zmian na skórze maluszka? Zapraszam do podzielenia się swoim doświadczeniem :-) Pamiętajcie także, że w każdym przypadku należy maluszka bacznie obserwować, gdyż zmiany takie mogą sugerować np. atopowe zapalenie skóry, którego nie warto bagatelizować. Aby dowiedzieć się o nim więcej – odsyłam tutaj.

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (7):

  1. Mogę polecić super krem dla maluszka na trądzik niemowlęcy, moja córka dostała trądziku tydzień po urodzeniu, wszyscy mówili że to potowki, dopiero pediatra się poznała i poleciła Qcera-do kupienia w aptece. Super krem, mała już po tygodniu miała gladziutka buźke.. Pamiętajcie mamy- nie wszystkie krostki to potowki!

    • Nasza niunia tez ma wlasnie takie krosteczki na brodzie i policzkach…wygladaja wlasnie jaj taki tradzik a nie potowki…ale czytalam ze najlepiej nic z tym nir robic…2 razy dziennie przecierac buzke wacikiem polanym przegotowana woda..

  2. Witam moja coreczka ma krosteczki na twarzy raczkach i nuzkach zaden lek czy mascie nie pomagaja. Czy ktos wie cos na ten temat jak to leczyc

    • Lidia – Twój opis wskazuje, że być może Twoja córeczka cierpi na AZS (atopowe zapalenie skóry). Tutaj przeczytasz więcej na ten temat: http://dumnamama.pl/atopowe-zapalenie-skory/
      W komentarzach znajdziesz również porady innych mam, których pociechy cierpią na tę przypadłość.
      Najlepiej jednak radzę udać się z córeczką do lekarza – on najlepiej oceni co to za krosteczki i napewno coś na to przepisze.
      Zachęcam również do odwiedzenia naszego forum, gdzie można pytać i radzić się innych Dumnych Mam do woli :-)
      Pozdrawiam i życzę dużo zdrówka! :-)

      • Mój Malutki tez miał takie krostki. Dla mnie najlepszą metodą byłoa kąpiel w rumianku. Juz po kilku myciach mój maluszek ma gładka skóre bez żadnych krostek. Tylko po wykonaniu nie smarować oliwka ani innymi kremikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *