Ząbkowanie

Ząbkowanie to wyrzynanie się pierwszych ząbków u naszego maluszka. Pierwsze ząbki wyrastają już około szóstego miesiąca życia i przeważnie są to jedynki. Następnie są to dwójki, trójki aż do piątek. Przeważnie proces ten jest bardzo nieprzyjemny dla dziecka, gdyż jest bardzo bolesny.

Kalendarz ząbkowania

 1. Cztery dolne siekacze (4. – 12. miesiąc)
 2. Cztery górne siekacze (8. – 12. miesiąc)
 3. Pierwsze dolne trzonowce (12. – 16. miesiąc)
 4. Pierwsze górne trzonowce (12. – 16. miesiąc)
 5. Dolne kły (15. – 24. miesiąc)
 6. Górne kły (15. – 24. miesiąc)
 7. Drugie dolne trzonowce (21. – 31. miesiąc)
 8. Drugie górne trzonowce (21. – 31. miesiąc)

Co może świadczyć o tym, że nasz maluszek ząbkuje?

 • maluszek często płacze,
 • jest apatyczny, nie ma ochoty na zabawę,
 • dziecko jest strasznie niespokojne, marudne, drażliwe,
 • mało śpi w nocy,
 • może zacząć gorączkować,
 • jego dziąsła są rozpulchnione,
 • nasze maleństwo strasznie się ślini,
 • niechętnie je.

Jeśli zauważyłaś u swojego maluszka któryś z tych objawów, a ma około 6 miesięcy – to może być objaw ząbkowania.

Jak sprawić, by ząbkowanie nie było tak nieprzyjemne i bolesne?

Przede wszystkim zadbaj o komfort dziecka, które w tym okresie bardzo się ślini. Wycieraj buźkę maluszka delikatną chusteczką a następnie natłuszczaj skórę wokół ust nawilżającym, delikatnym kremem do skóry maluszka. Dziecko czuje specyficzne swędzenie i bierze do buzi wszystko to, co ma pod ręką. Zadbaj więc o to, by brało do buzi tylko gryzaki do tego celu przeznaczone. Specjalne gryzaki można nabyć w aptekach i sklepach z akcesoriami dziecięcymi. Jeśli Twoje dziecko płacze i jest marudne, to może świadczyć po prostu o tym, że go boli. Jak mu pomóc? Zakup w aptece specjalne maści lub żele na dziąsła, idealnie sprawdzające się u maluszków w okresie ząbkowania. Działają one przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Aby zapobiec bólowi, możesz także delikatnie masować dziąsła maluszka zimną, wilgotną ściereczką. Jeśli to nie pomaga – udaj się do pediatry. Być może konieczne okaże się podanie środka przeciwbólowego, jednak powinno być to ostatecznością. Czy wiesz, co jeszcze powinnaś posiadać w swojej apteczce, aby w każdej chwili móc pomóc swojemu dziecku? Spis niezbędnych rzeczy znajdziesz w Apteczka dumnej mamy.

Jak dbać o higienę pierwszych zębów?

Wiadomo, te zęby to tylko zęby mleczne, które i tak wypadną. Ważne jest jednak, być miała na uwadze, że będą towarzyszyć Twojemu dziecku aż do 6 roku życia. Zadbaj zatem o ich higienę. Jak to zrobić? Nawiń na palec kawałek gaży lub kompresu, zamocz w przegotowanej wodzie (to taka, która nie zawiera bakterii ponieważ jest poddana wrzeniu) i umyj nią dziąsełka maluszka lub pierwsze ząbki. Pozwala to usunąć resztki jedzenia i zapobiec psuciu się zębów. W późniejszym czasie, kiedy nasz maluszek będzie posiadał więcej ząbków, warto zakupić mu malutką, bardzo miękką szczoteczkę do zębów i to nią myć jego ząbki. W ten sposób nauczysz maluszka dbania o higienę.

Droga mamo, jak wspominasz okres ząbkowania u Twojego maluszka? Kiedy to miało miejsce? Jakie sposoby stosowałaś, by uśmierzyć ból? Podziel się swoim doświadczeniem z innymi mamami :-) Twoje rady są dla nas bardzo cenne!

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (2):

 1. Ratowałyśmy się Calgelem i… ściskaniem buźki. Dziwnie to brzmi, ale moja mała sama brała moją rękę i przyciskała sobie z całej siły do buzi. I o dziwo, jak tak przyciskałam rękę, to się uspokajała i zasypiała. Gryzaków żadnych nie chciała. Ale kupiłam taki zestaw 3 szczoteczek chyba z BabyOno, w komplecie była jedna właśnie a la gryzaczek i tylko z nim Lidka chodziła i gryzła go. Teraz myjemy ząbki ostatnią szczoteczką z tego zestawu i żelem do zębów z Ziajki (bez fluoru). Planuję jednak zakup szczoteczki 2+ Colgate bo ciężko już tą malusią myć ząbki. Acha, w ruch szły jeszcze chrupki kukurydziane – drapią dziąsełka, a ciężko się nimi zakrztusić.

 2. Dwie starsze córki jedna 11 lat a druga 18 m-cy ząbkowanie przeszły super nie płakały nie goraczkowaly jedynie były marudne. Dawałam im skórki suszonego chleba :-) i gryzaki :-) Teraz ząbkuje synek ma skończone 5 m-cy wyszły mu dwie dolne jedynki jednocześnie nie wiadomo kiedy :-) fakt ślinił się niemiłosiernie ale nie myślałam że to ząbki ;-) dostał gryzaki i szczoteczke do podgryzania i uwielbia mój palec ;-) oczywiście czysty,sterylny :-) :-) Zobaczymy jak przejdzie resztę ząbków oby tak jak starsze siostry ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *