Gorączka u dziecka

Literatura fachowa definiuje prawidłową temperaturę ciała człowieka jak 36,6’C. Jednak minimalne odchylenie w granicach 36 – 37’C nie jest jednak stanem wymagającym interwencji, wystarczy obserwacja. Podkreślić należy również fakt, że im młodsze dziecko tym funkcjonowanie jego organizmu w zakresie regulacji temperatury jest słabiej rozwinięte i niekoniecznie normą będzie akurat 36,6’C.

Jeśli chodzi o dzieci to zasada jest jedna. Temperatura jego ciała jest niższa rano a wyższa wieczorem, ponieważ dziecko w dzień poddane jest wysiłkowi fizycznemu. Jako wysiłek należy rozumieć różnego typu zabawy, płacz, krzyk czy nawet na temperaturę jego ciała ma wpływ np. przebywanie w ciepłym pomieszczeniu.

Co nazywamy gorączką? Kiedy należy interweniować?

Gorączka to stan, kiedy temperatura naszego ciała przekracza 38’C. Temperatura powyżej 37’C to też nie fizjologia, jednak to jedynie stan podgorączkowy, który wskazuje nam, że musimy bacznie obserwować nasze dziecko. Jeśli nasze dziecko osiąga temperaturę ponad 38’C i najczęściej towarzyszy temu przyśpieszony oddech- nie zwlekajmy. Musimy udać się z nim do lekarza, aby stwierdzić co jest przyczyną podwyższenia temperatury. Może to świadczyć np. o toczącym się stanie zapalnym a być może to tylko gorączka trzydniowa. Czasem wraz z pojawiającą się gorączką, wystąpić mogą drgawki. Czy wiesz co zrobić w momencie ich wystąpienia? Instrukcję znajdziesz tutaj- Drgawki gorączkowe.

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę u dziecka?

Wszystko zależy od tego jakim sprzętem dysponujemy. Jeśli mamy nowoczesny termometr laserowy, wyglądem przypominający mały pistolet, to przykładamy go w okolicy czoła dziecka z lewej lub prawej strony i „strzelamy” a temperatura sama ukazuje się na wyświetlaczu.
Jeśli natomiast dysponujemy tradycyjnym termometrem elektronicznym lub rtęciowym to pomiaru możemy dokonać w odbycie, w ustach lub pod pachą dziecka.

  • Jeśli pomiar dokonujemy w odbycie musimy mieć na uwadze, że temperatura tam jest nieco wyższa i od uzyskanego wyniku odjąć 0,5’C. Pomiar taki powinien trwać około 3 minut i poprzedzony powinien być nałożeniem na końcówkę termometru wazeliny lub delikatnego kremiku. Ten sposób to najlepszy sposób na pomiar temperatury u malutkich dzieci. Uwaga! Jeśli pomiar wykonujesz pierwszy raz w swoim życiu mam dla Ciebie cenną radę. W czasie zakładania termometru podłóż sobie coś pod dziecko, bo często podczas wyciągania termometru z pupy dziecka możemy napotkać na katastrofę większego kalibru :-)
  • Jeśli pomiar dokonujemy pod pachą – nic nie odejmujemy. Otrzymany wynik jest prawidłowy. Taki pomiar powinien trwać około 5 minut.
  • Jeśli natomiast temperaturę ciała mierzymy w ustach, tutaj również odejmujemy od otrzymanego wyniku 0,3’C. Pomiar powinien trwać około 3 minut.

Jak obniżyć temperaturę ciała?

Jeśli niepokoi Cię wysoka temperatura ciała Twojego dziecka, udaj się z nim do lekarza. Jeśli jednak chcesz domowymi sposobami poradzić sobie z podwyższoną temperaturą, możesz zastosować okłady na ciało dziecka. Zmoczone letnią wodą ręczniczki ułóż na ciele dziecka, najlepiej na czole lub klatce piersiowej. Jeśli gorączkuje niemowlak możemy również skorzystać z uzdrawiającej kąpieli. Pamiętaj tylko, że woda musi być minimalnie zimniejsza niż do zwykłej kąpieli. Sprawdź też, czy Twoje dziecko nie jest przegrzane. Często mamy, chcąc dla maluszka dobrze, ubierają go w kilka warstw ubranek, co także spowoduje podwyższenie temperatury jego ciała. W ostateczności zastosuj leki obniżające gorączkę, jednak tylko te specjalnie przeznaczone dla niemowląt – najlepiej po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Czy wiesz, co jeszcze powinnaś posiadać w swojej apteczce, aby w każdej chwili móc pomóc swojemu dziecku? Spis niezbędnych rzeczy znajdziesz w Apteczka dumnej mamy.

Dumna mamo, a może Ty stosujesz inne sposoby na pozbycie się gorączki u dziecka? Podziel się z nami swoimi metodami! :-)

Więcej informacji na temat zdrowia Twojego dziecka znajdziesz tutaj!

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (2):

  1. u nas chyba jednak najlepiej sprawdza się ibuprofen dlatego podaję dziecku milifen w syropku, szybko obniża gorączkę, ale ma również działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, jest bezpieczny bo można podawać go maluszkom juz od trzeciego miesiąca życia

  2. dla mnie Ibufen jest idealnym lekiem na gorączkę u dzieciaków. Działa szybko i skutecznie i to na dodatek od razu po aplikacji. jest o konsystencji zawiesiny dzięki czemu lepiej rozchodzi się po organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *