Szósty miesiąc życia maluszka

Droga mamo, za Twoim maleństwem już półmetek bycia niemowlakiem. Jeszcze trochę i nawet się nie spostrzeżesz kiedy Twoje maleństwo tak wydoroślało :-) Czy nabyło umiejętności charakterystyczne dla 5 miesiąca życia?

6 miesiąc życia dziecka to okres doskonalenia nabytych wcześniej umiejętności. Dziecko coraz chętniej wypowiada się w towarzystwie poprzez gaworzenie. Jest to jednak także trudny okres – zaczyna się ząbkowanie, przez co nasz maluch może nie być aż tak chętny do zabawy i mieć zmienne humory.

W tym miesiącu dziecko przechodzi szereg obowiązkowych szczepień (jeśli szczepienia przeszliście w 5. miesiącu – macie miesiąc wolnego). Szczepione jest na błonicę, krztusiec i tężec (to wszystko w jednej szczepionce, III dawka), Hib, czyli Haemofilus Influenzae typu B (III dawka) i zostaje zaszczepione przeciwko polio (II dawka). Wszystkie te szczepienia wynikają z kalendarza szczepień, opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Dumna mamo, pamiętaj jednak, że po każdym szczepieniu zdarzyć się może NOP (Niepożadany Odczyn Poszczepienny). Czym jest? Zainteresowane osoby zapraszam do lektury Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania

 

Co powinno potrafić moje dziecko po ukończeniu 6 miesiąca życia?

1. Dziecko coraz chętniej zaczyna siadać.

2. Podpiera się na wyprostowanych rączkach.

3. Maleństwo chwyta zabawki jedną ręką i przekłada je z rączki do rączki.

4. Zaczyna się okres gaworzenia czyli powtarzania tych samych sylab.

5. Na widok jedzenia, dziecko automatycznie otwiera usta.

6. Zjada bezglutenowy biszkopcik trzymany w ręce.

7. Maleństwo lubi bawić się nóżkami – przyciąga stopy do ust i gryzie je.

8. Samo przewraca się z pleców na brzuszek.

 

Każde niemowlę powinno być badane co miesiąc aż do ukończenia 1 roku życia.  Ocena powinna składać się z pomiarów wzrostu i wagi ciała oraz obserwacji zachowania dokonanej przez personel medyczny jak i samego rodzica. Zdrowe niemowlę, w odpowiednich warunkach opanowuje czynności w odpowiednich miesiącach życia. Rozwój dziecka jest jednak sprawą indywidualną (Od czego zależy rozwój mojego dziecka?). Przy ocenie rozwoju należy wziąć pod uwagę  dynamikę rozwoju pozostałych dzieci w rodzinie, rozwój rodziców, wcześniactwo, choroby. Każdy „odskok” od sytuacji prawidłowej spowoduje, że rozwój dziecka będzie wolniejszy, ale osiągnie wszystkie umiejętności, tylko troszkę później niż wszystkie dzieci.

Czy Wasze maleństwo też namiętnie w tym okresie gryzły swoje paluszki u stóp? :-)
Dobra, 6 miesiąc za nami więc przechodzimy dalej —> 7 miesiąc życia dziecka.

Chcesz więcej na temat rozwoju dziecka w poszczególnych miesiącach życia? Przejdź do Pierwszy rok maluszka.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *