Ból głowy

Kobiety ciężarne często narzekają na różnego rodzaje bóle. Bóle kręgosłupa, bóle głowy. Właśnie na bólach głowy chcielibyśmy się dzisiaj skupić i pomóc Wam – przyszłe mamy, w uporaniu się z tymi bólami.

Dlaczego boli mnie głowa?

Jeżeli każda inna dolegliwość ma swoją przyczynę, to dopatrywanie się przyczyn bólów głowy może być zadaniem nieco trudnym. Przeważnie ból głowy pojawia się bez jakiejkolwiek wyraźnej przyczyny, a predysponować do jego wystąpienia dopatrywać się można w zaparciach, zmęczeniu, chorobie nerek…

Jakie sobie z tym poradzić?

Jeżeli bóle głowy występują zbyt często, udaj się do lekarza. Niech wykona podstawowe badania i wykluczy poważniejsze choroby. Nie przyjmuj żadnych leków bez jego zlecenia, bo przyjmowanie leków w ciąży wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. W ciąży lepiej leczyć się domowymi sposobami – wypróbuj picie ziół. Wskazane są te o działaniu uspokajającym i relaksującym np. lawenda, melisa, kozłek lekarski, nagietek, rumianek, mięta pieprzowa. Przeczytaj jednak przed zażyciem nasz artykuł i sprawdź, których ziół NIE WOLNO Ci pić w okresie ciąży: TUTAJ. Unikaj ciężkostrawnych potraw – zamień je na składniki diety lekkostrawnej.

Przede wszystkim jednak staraj się dużo wypoczywać. Prześpij się w ciągu dnia w cichym, wywietrzonym miejscu, najlepiej w pozycji na lewym boku. To lepiej dotleni Twój organizm i Twojego maluszka. Przy bólach głowy unikaj przesiadywania przy komputerze, na tablecie czy oglądaj telewizję. Na okolicę głowy możesz również zastosować zimny okład. Ulgę przynieść może również relaksująca kąpiel i delikatny masaż wykonany przez bliską Ci osobę.

Jeśli macie jakieś inne sprawdzone sposoby na bóle głowy w okresie ciąży – piszcie śmiało w komentarzach! :-)

Więcej rad dotyczących typowych dolegliwości ciążowych znajdziecie w zakładce: Dolegliwości ciążowe.

źródło: Ćwiek D.: Szkoła Rodzenia. Wydawnictwo lekarskie PZWL. Warszawa 2010.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *