Bezsenność

Im bliżej terminu rozwiązania ciąży, tym częściej pojawiają się kłopoty z zasypianiem. Jest to typowa dolegliwość tego okresu. Jak sobie poradzić z bezsennością?

Dlaczego pojawiają się trudności z zasypianiem?

Przyczyn dopatruje się w aktywności dziecka, która zwiększa się wraz z położeniem się do łóżka. Dzieci uwielbiają wtedy kopać, domagają się czułości i kołysania, które towarzyszy mu podczas Twojej codziennej aktywności. Ponadto im bliżej terminu porodu, tym bardziej zwiększają się Twoje obawy związane z tym, co Cię czeka w przyszłości. Ciągle myślisz o tym, jak będzie wyglądać poród i Twoje życie po nim, więc utrudnia Ci to zasypianie. Teraz pewnie myślisz – nie! A jednak, Twój niepokój wzrasta, nawet wtedy kiedy nie zdajesz sobie z tego sprawy. Jedną z przyczyn może być także piekąca Cię zgaga – przeczytaj więc jak sobie z nią poradzić – TUTAJ.

Jakie mogę sobie pomóc?

Przed snem weź długą, relaksującą kąpiel. Pamiętaj, że woda nie powinna mieć więcej niż 36’C a całą kąpiel powinna trwać max. 30 minut. Wcześniej możesz również wyjść na spacer, aby dotlenić swój organizm. Sypialnia powinna być wywietrzona, a pościel świeża i pachnąca (możesz ją skropić kilkoma kroplami olejku lawendowego). Przed położeniem się do łóżka, dobrze jest wykonać kilka ćwiczeń oddechowych torem przeponowym. Pomocne może być również wypicie herbatki ziołowej przed snem. Wypróbuj kwiat lawendy, melisę, kwiat lipy, kozłek lekarski.

Jeśli macie jakieś inne sprawdzone sposoby na bezsenność w końcowym etapie ciąży – piszcie śmiało w komentarzach! :-)

Więcej rad dotyczących typowych dolegliwości ciążowych znajdziecie w zakładce: Dolegliwości ciążowe.

źródło: Ćwiek D.: Szkoła Rodzenia. Wydawnictwo lekarskie PZWL. Warszawa 2010.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *