Zaparcia

Zaparcia, czyli najprościej mówiąc problemy z wypróżnieniem miewa prawie każda ciężarna. To dokuczliwy problem…

Dlaczego mam zaparcia?

Przyczyną zaparć w okresie ciąży jest przede wszystkim działanie hormonów ciążowych, które zwalniają perystaltykę jelit, rozleniwiając je. Negatywny wpływ ma również ucisk ciężarnej macicy.

Jak sobie poradzić z zaparciami?

Jeśli cierpisz na zaparcia, pomocne może okazać się picie na czczo przegotowanej wody z dodatkiem miodu lub wywar z suszonych śliwek. Ważna jest również odpowiednia dieta, dostosowana do okresu ciąży. Jedz dużo jogurtów i pokarmów bogatych w błonnik (np. kasze, ciemne pieczywo czy płatki zbożowe). Zbawienne są także owoce i warzywa, również te w postaci suszonej. Uważaj jednak na ich kaloryczność – pamiętaj że w okresie ciąży nie możesz przytyć za dużo (sprawdź ile powinnaś przytyć – KLIK).

Oprócz diety – korzystne działanie mają także lekkie ćwiczenia fizyczne. Nie lubisz się ruszać? Wyjdź chociaż na spacer! Już godzina spaceru może pomóc Ci w pozbyciu się tego problemu!

Na co powinnam uważać?

Przede wszystkim wystrzegaj się suplementów diety! Ja wiem, że na aptecznych półkach jest ich całe mnóstwo, ale nie wszystkie są dostosowane do kobiet będących w ciąży. Lepiej spożyć zwykłe herbatki ziołowe np. z anyżu, kopru włoskiego czy rumianku.

Jeśli macie jakieś inne sposoby na zaparcia w czasie ciąży – piszcie śmiało w komentarzach! :-)

Więcej rad dotyczących typowych dolegliwości ciążowych znajdziecie w zakładce: Dolegliwości ciążowe.

źródło: Ćwiek D.: Szkoła Rodzenia. Wydawnictwo lekarskie PZWL. Warszawa 2010.

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (4):

  1. Jak nie ma diety to lipaaa… aczkolwiek w ciąży to mało ważne ponieważ każda mama nawet ta najzdrowsza ma zaparcia. Ja jako matka musiałam brać dicopeg junior. Na mnie ani kapusta kiszona ani kompoty etc nie działały… zawsze mówiłam , że jestem inna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *