Zgaga

Zgaga to najprościej mówiąc uczucie palenia w dolnej części klatki piersiowej, umiejscowione w okolicy mostka. Zgaga powoduje duży dyskomfort i właśnie z tego powodu kobiety ciężarne często szukają rad – jak jej zaradzić?

Dlaczego zgaga się pojawia?

Zgaga pojawia się, ponieważ ciężarna macica uciska na żołądek, a to powoduje cofanie się treści pokarmowej do przełyku. Bardzo często zjawisko to ma miejsce w momencie, gdy kobieta się położy, ponieważ pozycja leżąca sprzyja cofaniu się kwaśnej treści pokarmowej do przełyku.

Jakie są rady na uniknięcie zgagi?

Pierwsza, podstawowa zasada, to oczywiście odpowiednia dieta. A jaka jest odpowiednia dla kobiety ciężarnej? Sprawdźcie to tutaj: DIETA KOBIETY CIĘŻARNEJ. Ale generalnie chodzi o to, by posiłki zjadać często, w regularnych odstępach i małych ilościach. Należy również dokładnie przeżuwać jedzenie, by nie doprowadzać do obciążania układu trawiennego. Pokarmy, które sprzyjają zgadze to potrawy kwaśne, ostre, pikantne i wzdymające – ich więc się strzeż! Kobiety ciężarne z tendencją do zgagi powinny również zrezygnować z kakao, czekolady, kawy i mięty. O paleniu papierosów i piciu alkoholu nie wspomnę…

Pomocne może okazać się picie herbatek ziołowych (z owocu kopru włoskiego, kminku, dziurawca, imbiru, melisy czy rumianku), soku z białej kapusty. Masz ochotę na małe co nieco? Żuj między posiłkami gorzkie migdały. Uważaj jednak by nie przesadzić z ich ilością, gdyż zawarte w nich składniki mogą niekorzystnie wpływać na dziecko!

Co jeszcze może pomoc? Otóż zasada, aby nie kłaść się do łóżka od razu po jedzeniu. To pozwoli uniknąć dyskomfortu, a jeśli odpoczynek jest Ci potrzebny – nie kładź się na płasko. Podłóż pod głowę 1-2 poduszki, tak by Twoje ciało było nieco uniesione. W ciągu dnia znowu uważaj, by odzież którą nosisz nie była zbyt obcisła. Schylając się po coś – przykucnij. Nie sprowokujesz w ten sposób zgagi :-)

Jeśli macie jakieś inne sprawdzone sposoby na uczucie zgagi w ciąży – piszcie śmiało w komentarzach! :-)

Więcej rad dotyczących typowych dolegliwości ciążowych znajdziecie w zakładce: Dolegliwości ciążowe.

źródło: Ćwiek D.: Szkoła Rodzenia. Wydawnictwo lekarskie PZWL. Warszawa 2010.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *