Czy w ciąży mogę palić?

Każdą palącą kobietę spotyka w pewnym momencie życia niemały dylemat. Palisz od dawna i nie wyobrażasz sobie bez papierosów życia? Bywa tak, że nagle dowiadujesz się, że jesteś w ciąży. I co teraz?

Czy mogę palić w ciąży?

Generalnie palenie papierosów w ciąży nie jest przyszłej mamie wskazane. Dlaczego? Otóż dlatego, że w tym okresie palenie szkodzi zarówno Twojemu zdrowiu jak i poprzez łożysko przenika do maluszka rozwijającego się w Twoim brzuchu. Można więc rzec, że dziecko pali na równo z Tobą. Dodatkowo dociera do niego mniej tlenu, co może spowodować jego śmierć lub niedotlenienie podczas porodu.

Co jednak w sytuacji kiedy jesteś nałogową palaczką i trudno Ci ten nałóg rzucić? Przede wszystkim opinie specjalistów są takie – zamiast nagle rzucać to palenie i spowodować szok dla naszego organizmu, lepiej początkowo ograniczać ilość wypalanych papierów i dążyć do zaprzestania. Czy się uda? Jest taka szansa, dużo zależy od Ciebie i Twojej silnej woli. Pomyśl, że robisz to dla Twojego dziecka :-) I pamiętaj – im wcześniej sobie z tym poradzisz, tym szansa na to, że dziecko urodzi się bez licznych wad się zwiększa.

Nie wiesz jak sobie poradzić z głodem nikotynowym w ciąży? Masz trudniej, bo nie możesz skorzystać z różnego typu tabletek czy gum antynikotynowych. Kiedy więc najdzie Cię chęć na zapalenie- możesz wyjść na spacer, poukładać ubranka dla dziecka czy robić na drutach. Chodzi głównie o to, abyś zajęła czymś ręce. Oszukać głód nikotynowy możesz także zajadając go. Pamiętaj tylko, że to co chrupiesz powinno być zdrowe. Wypróbuj słonecznik, orzechy lub świeże owoce i warzywa.

Jakie szkody może wyrządzić dziecku palenie?

Paląc w ciąży wzrasta ryzyko urodzenia dziecka z wieloma wadami. Wśród tych wad najczęściej spotyka się:

 • wytrzewienie – czyli sytuacja, w której wszystkie narządy jamy brzusznej znajdują się na zewnątrz,
 • przepuklina,
 • deformacja nóżek np. stopa końsko – szpotawa,
 • rozszczep wargi lub podniebienia,
 • wady żołądka,
 • wady jelit,
 • wady wzroku,
 • zniekształcenia odbytu,
 • deformacje twarzy,
 • mniejsza lub większa ilość palców u rąk czy nóg,
 • wady mięśni,
 • wady kości,
 • niezstąpienie jąder do worka mosznowego u chłopców,
 • wady serca i układu sercowo-naczyniowego.

Palenie także powoduje, że dzieci takie częściej rodzą się przedwcześnie, niedotlenione i z małą masą urodzeniową. Palenie także przyczyna się do problemów w czasie ciąży, porodu i w późniejszym rozwoju naszego dziecka.

Dumna mamo, zastanów się czy warto palić będąc w ciąży. Szkody przewyższają korzyści, które tak właściwie czerpiesz tylko Ty. Pomyśl o tym dziecku, które się w Tobie rozwija i zapewnij mu dobry start w życie, nieprzeplatane wieloma chorobami, których źródła można doszukiwać się w paleniu. Zdrowie Twojego dziecka powinno być dla ciebie najważniejsze!

Więcej odpowiedzi na pytanie: Czy w ciąży mogę…? znajdziesz tutaj.

Artykuł opracowano na podstawie: Human Reproduction Update (2011)

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (2):

 1. Nigdy w zyciu nie wzięłabym papierosa do ust tak normalnie, a co dopiero będąc w ciąży. Moja znajoma paliła całą ciąże a potem płacz bo dziecko urodziło się wcześniej i było w złym stanie. Trzeba byś niestety za nie odpwiedzialną i myśleć o tym co się robi – w ciąży szczególnie!

 2. Przez 7 lat paliłam od półtora do dwóch paczek dziennie. Na imprezach zdarzało się nawet więcej ;) Ale od momentu w którym na teście zobaczyłam 2 kreski nie zapaliłam żadnego. Co innego świadomie siebie truć ‚bo lubię’, a co innego gdy jest się odpowiedzialnym za to maleństwo pod serduszkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *