Wizyta patronażowa

Dumne mamy, słyszałyście kiedyś o wizycie patronażowej po porodzie? Ba, pewnie je przeżyłyście. Jak wspominacie?
Dla tych oczekujących maleństwa, krótki opis wizyty patronażowej, czyli tego co nas czeka po wyjściu do domu ze szpitala :-)

Czym jest wizyta patronażowa?

Wizyta patronażowa to wizyta położnej środowiskowej w naszym domu na krótko po wyjściu po porodzie z maluszkiem ze szpitala. Przeważnie szpital przesyła informacje do danej przychodni, że urodziłaś dziecko i że położna musi odbyć u Ciebie wizytę patronażową. Pierwsza wizyta odbywa się najczęściej do 48h od waszego wyjścia do domu.

Jaki jest cel takiej wizyty?

Otóż położna środowiskowa, to osoba, która w tych pierwszych dniach Twojej nowej roli życiowe – roli mamy, pomoże Ci zaopiekować się maleństwem. Odwiedza Cię w domu, aby sprawdzić jak się miewacie i jak radzisz sobie z macierzyństwem. Odpowie na wszystkie Twoje pytania, rozwieje wątpliwości, pomoże, poinstruuje, więc nie bój się z nią rozmawiać na każdy temat. To profesjonalistka w swojej dziedzinie i bardzo chętnie Ci pomoże. Kąpiel sprawia Ci problem? Pokaże, jak zrobić to tak, aby maluszek i mama byli zadowoleni. Masz problem z karmieniem? Pomoże, doradzi, skoryguje technikę karmienia. Zobaczy i zbada Twoje dziecko, aby sprawdzić czy dobrze się rozwija a na jego skórze nie pojawiły się jakieś zmiany. Oceni również gojenie się pępuszka. Na samym końcu zajmie się Tobą – mamą. Wypyta o zmartwienia i zbada Twoje ciało. Oceni m.in. stan gruczołów piersiowych oraz wygląd i ilość odchodów, specyficznych dla okresu połogu, w którym się wtedy znajdujesz. Określi również na jakiej wysokości znajduje się dno macicy. Jeśli masz jakieś pytania, zastanów się nad nimi wcześniej i przygotuj się. Spisz w tym celu wszystko to na kartce i wykorzystaj ten czas, kiedy położna odwiedzi Cię w Twoim domu. Wizyta taka trwa około godziny, warto więc pomyśleć np. o zaproponowaniu jej herbaty lub kawy do picia. Pod koniec wizyty, położna dokona odpowiedniego wpisu w książeczce zdrowia dziecka i umówi się z Tobą na następną wizytę za jakiś czas.

Czy takie wizyty są bezpłatne?

Tak, wizyty patronażowe są zupełnie bezpłatne jeśli jesteś osobą ubezpieczoną w NFZ. Ilość wizyt uzależniona jest od indywidualnej sytuacji i oceny jej przez położną. Jeśli sobie radzisz wystarczą 3-4, natomiast w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów może ich być nawet 6.

Czy można wybrać która położna do mnie zawita?

Tak, jak najbardziej masz takie prawo. Wystarczy złożyć deklarację wyboru położnej POZ w placówce gdzie dana położna pracuje. Wzór deklaracji do pobrania na stronie NFZ. Aby pobrać – kliknij!

Dumne mamy, czy wybierałyście swoje położne, czy odwiedzały Was te, które kiedyś tam zostały Was przypisane? Jak wspominacie wizyty patronażowe?

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (1):

  1. Oj ja z przyjemnością wspominam tamte chwile tamte wizyty. Moja położną była moja… siostra :) Tak, tak mam siostrę położną która codziennie wpadała do mnie po pracy i instruowała w zakresie opieki nad Oskarkiem. Teraz znów mnie to czeka bo po Nowym Roku urodzi się Zośka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *