Bilans zdrowia dziecka

Bilanse zdrowia dziecka to badania, które istnieją już naprawdę długo. W ten sposób badane byłyśmy my, nasze mamy ale i babcie. Są to badania obowiązkowe dla każdego dziecka i polegają na całościowym badaniu dziecka w celu oceny jego rozwoju, a w późniejszym okresie służą ocenie gotowości pójścia dziecka do szkoły. Bilanse przeprowadza się w przychodni dzieci zdrowych w wyznaczonych terminach – po ukończeniu przez dziecko 2, 4, 6-7, 10, 14, 16 i 18-19 lat. Ponadto warto wiedzieć, że pierwsze badanie bilansowe nasze dziecko przechodzi już po urodzeniu, w szpitalu, gdzie także wykonuje się dziecku wszystkie niezbędne badania przesiewowe.

Jak przygotować się do bilansu?

Pamiętaj, aby zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka – tę, którą otrzymałaś w szpitalu po urodzeniu maluszka. Tam lekarz i pielęgniarka dokonają wpisu przebytego bilansu. Powinnaś pamiętać, by zabrać również wszystkie niezbędne dokumenty – kartę chipową NFZ (mieszkańcy Śląska) lub potwierdzenie ubezpieczenia dziecka, ostatnie badania lub zaświadczenia i karty wypisowe do wglądu lekarzowi. Weź dziecku również jakąś zabawkę, ponieważ w przychodni często są kolejki i dzieci wtedy strasznie się nudzą.

Bilans 2 latka

Pierwsze i jedyne badanie w okresie poniemowlęcym. Twój maluszek najpierw zostanie poddany bacznej obserwacji przez pielęgniarkę. Ta zmierzy i zważy dziecko oraz dokona pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Przyglądając się maluszkowi stwierdzi, czy nie występuje u niego zez a także orientacyjnie oceni, czy nasz maluszek dobrze słyszy. Kolejnym etapem będzie badanie bilansowe przeprowadzone przez lekarza pediatrę. Ten oceni adekwatność masy ciała do wzrostu a także podczas obserwacji zachowania dziecka, oceni jego rozwój psychomotoryczny. Dwulatek bez problemu powinien radzić sobie z chodzeniem i mówieniem krótkich zdań typu ‚mama daj!’ a także swobodnie sygnalizować, że chce mu się siku. Warto jednak wspomnieć, że nie wszystkie dzieci rozwijają się w jednakowym tempie, ponieważ to zależy od wielu czynników. Jeśli chcesz wiedzieć, co ma na to wpływ – odsyłam tutaj. Pediatra oceni również prawidłowość funkcjonowania innych narządów tj. mowy, słuchu, ruchu i występowanie innych wad rozwojowych. Na tym zakończy się Wasze badanie bilansowe 2-latka.

Bilans 4 latka

Tak jak poprzednio, najpierw maluszek trafi do pielęgniarki, która go zważy i zmierzy a także dokona pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Zbadany zostanie wzrok – maluszek będzie patrzył na tablicę i odpowiadał na zadane mu pytania np. ‚co tu się znajduje?’. Oceniony zostanie także słuch dziecka. Następnie maluszka zbada lekarz pediatra, który to z kolei oceni czy nasze dziecko prawidłowo rośnie i ma dobrą wagę. Dokona oceny rozwoju psychomotorycznego a także oceni słuch, mowę i higienę jamy ustnej. Jeśli zauważy problemy z uzębieniem, skieruje nas do stomatologa. Pediatra oceni również prawidłowość funkcjonowania innych narządów np. narządu ruchu. Na koniec, u chłopców zostaną zbadane jąderka – lekarz oceni czy znajdują się w worku mosznowym. Tak w skrócie wygląda badanie 4-latka.

Bilans 6-7 latka

W tym wieku Twoje dziecko wkracza w nowy etap swojego życia – etap szkolny. Badanie zatem może zostać wykonane przez pielęgniarkę w przychodni lub przez higienistkę szkolną. Pielęgniarka dokona pomiaru wagi i wzrostu Twojego dziecka, zmierzy ciśnienie tętnicze krwi i oceni kręgosłup – czy nie występuje skolioza lub hiperlordoza. Pod lupę pójdzie także wzrok i słuch Twojego dziecka. Zostanie ono zatem zapytane czy widzi co znajduje się na tablicy, wcześniej zamykając jedno oko. Następna część badania odbędzie się już w gabinecie pediatry. Ten oceni rozwój fizyczny, adekwatność wagi do wzrostu ciała dziecka. Oceni rozwój psychomotoryczny w tym wieku. Zaglądnie do jamy ustnej i w razie konieczności prześle do stomatologa. W tym wieku skupi się na mowie dziecka – czy nie występują u niego jakieś wady wymowy. U chłopców sprawdzi, czy jąderka znajdują się w worku mosznowym. Na koniec wyda werdykt, czy nasze dziecko nadaje się na pójście do szkoły i uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego. Ot, i po bólu.

Bilans 10 latka (ucznia III klasy szkoły podstawowej)

Pierwsza część badania przeważnie odbywa się w gabinecie higienistki szkolnej. Tam dziecko zostaje zważone i zmierzone. Dokonuje się mu także pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, aby ‚wychwycić’ dzieci z tendencją do nadciśnienia tętniczego. Ocenie poddany zostaje układ ruchu – czy u dziecka nie występuje płaskostopie. Później bada się także wzrok, w tym widzenie barw i słuch. Druga część badania bilansowego zostaje już przeprowadzona u pediatry w przychodni. On z kolei oceni czy nasze dziecko rozwija się tak jak powinno. Oceni również jamę ustną, układ ruchu i zbada palpacyjnie tarczycę u naszego dziecka. Orzeknie również, czy nasze dziecko może uczestniczyć w zajęciach wychowania fizycznego w szkole. W końcowym etapie badania powinien ocenić dojrzewanie płciowe u obu płci i w razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości – zalecenie wizyty u specjalisty.

Bilans 14 latka (ucznia I klasy gimnazjum)

Pierwsza część badania również jest przeprowadzana przez pielęgniarkę szkolną. Polega ona na zmierzeniu i zważeniu dziecka a także pomiarze ciśnienia tętniczego krwi. Ocenie poddany zostaje układ ruchu – czy u dziecka nie występuje płaskostopie lub skrzywienie kręgosłupa. Później bada się także wzrok, w tym widzenie barw i słuch. Druga część badania bilansowego zostaje już przeprowadzona u pediatry w przychodni. Tam lekarz ocenia rozwój psychoruchowy, adekwatność wagi do wzrostu ciała, gruczoł tarczycy (sprawdza, czy nie jest powiększony i nie tworzy się wole), układ moczowo-płciowy (ocenia prawidłowość okresu pokwitania dziecka), jamę ustną i orzeka o sprawności dziecka w zakresie udziału w zajęciach wychowania fizycznego. Dziecko zostanie także zapytane o to, czy pali papierosy i jak często pije alkohol. Nie denerwuj się, że ktoś Twoje dziecko wypytywał o tego typu rzeczy – to całkowicie normalne a lekarz ma obowiązek wpisania tego w książeczkę zdrowia dziecka.

Bilans 16 latka (ucznia I klasy szkoły ponadgimnazjalnej)

Tak jak poprzednio, pierwsza część badania również jest przeprowadzana przez pielęgniarkę szkolną. Polega ona na zmierzeniu i zważeniu dziecka a także pomiarze ciśnienia tętniczego krwi. Ocenie poddany zostaje układ ruchu – czy u dziecka nie występuje płaskostopie lub skrzywienie kręgosłupa. Później bada się także wzrok – ostrość i widzenia barw. Druga część badania bilansowego zostaje już przeprowadzona u pediatry w przychodni. W czasie badania lekarz zwraca uwagę na rozwój płciowy nastolatka, gruczoł tarczycy (czy nie występuje wole), problemy ze skórą (nadmierny trądzik lub łojotok), wady postawy, jamę ustną. Dziecko zostanie także zapytane o to, czy pali papierosy i jak często pije alkohol. Nie denerwuj się, że ktoś Twoje dziecko wypytywał o tego typu rzeczy – to całkowicie normalne a lekarz ma obowiązek wpisania tego w książeczkę zdrowia dziecka. Na koniec lekarz wyda zaświadczenie o istnieniu lub braku przeciwwskazań do aktywności fizycznej w czasie zajęć z WF w szkole.

Bilans 18-19 latka (uczeń kończący szkołę ponadgimnazjalną)

Pierwsza część przeprowadzana jest w szkole przez higienistkę. Nastolatkowie są ważeni, mierzeni i dokonuje się im pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. W tej części dodatkowo sprawdzany jest tylko wzrok – ostrość widzenia. Natomiast w części badania przeprowadzanej przez lekarza pediatrę lub lekarza pierwszego kontaktu  w przychodni dla dorosłych, ocenie podlega rozwój płciowy, postawa nastolatka, stan uzębienia a także poradnictwo w zakresie dalszego kształcenia i nauki zawodu. Nastolatek zostanie także zapytane o to, czy pali papierosy i jak często pije alkohol. Nie denerwuj się, że ktoś Twoje dziecko wypytywał o tego typu rzeczy – to całkowicie normalne a lekarz ma obowiązek wpisania tego w książeczkę zdrowia dziecka. Na koniec lekarz wyda zaświadczenie o istnieniu lub braku przeciwwskazań do aktywności fizycznej w czasie zajęć z WF w szkole. Lekarz powinien także poinstruować młodzież w zakresie przyszłego rodzicielstwa.

Drogie mamy, ile bilansów swojego dziecka macie już za sobą? Czy Wasze dzieci lubią badania bilansowe? :-)

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (5):

  1. Mój Kacperek niezbyt przebada za badaniami bilanoswymi, ale jakoś daje sie zbadać. Na koniec dostaje lizaka i to jest fajne – działa na dzieciaki! :)))
    Właśnie w lipcu czeka nas kolejny bilans – 4latka.

  2. Moja Maja ma już 16 lat i niedługo idziemy na bilans 16-latka. Nie przekonuje mnie to bo na bilansie 14-latka. Trafiłam na lekarza – pedofila.

  3. Bylismy juz na bilansie 2 latka. Synek ogolnie lubi lekarzy jak maja dobre podejscie do dzieci bo na poczatku jak chodzilam do lekarza to jak tylko uslyszal pania doktor to byl placz to zmienilam

  4. Witam mam problem bo moja 10 letnia córka wstydzi się rozbierania u lekarza raz mieliśmy taką konieczność i nie wiem co zrobić bo na bilans idziemy już za tydzień proszę o porade

  5. Nigdy nie lubiłam bilansów w szkole, uważam, że powinny być przeprowadzane przez lekarza w przychodni nie przez pielęgniarkę. Zawsze na takie badania wchodziła grupa dziewcząt, co było bardzo krępujące, a poza tym zdarzały się wyśmiewania niektórych osób w tym mnie. Zawsze byłam wysoka, a dzieciom nie zawsze wytłumaczy się, że wzrost ma istotny wpływ na wagę. Przez tego typu bilanse nabawiłam się poważnych kompleksów mimo że zawsze byłam szczupła. Mam nadzieję, że sposób wykonywania owych badań ulegnie zmianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *