Szczepienia ochronne są jedną z metod zapobiegania zachorowaniom na choroby zakaźne. Polegają one na wprowadzeniu do organizmu osłabionego antygenu bakteryjnego lub wirusowego i wytworzeniu w ten sposób własnych swoistych przeciwciał, czyli odporności czynnej. Więcej na temat celu szczepień znajdziesz tutaj.
Pierwsze szczepienia wykonuje się już w okresie noworodkowym, w 1 dobie życia dziecka. To właśnie wtedy, kiedy Twoje maleństwo przebywa jeszcze w szpitalu, wykonywane są szczepienia, obok badań przesiewowych. Wykonywane są jednak tylko wtedy, kiedy Ty jako matka, wyrazisz na nie zgodę…
Szczepienia wykonywane w 1. dobie życia:
- szczepienie przeciwko gruźlicy
- szczepienie przeciwko wirusowego zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B)
- podanie immunoglobuliny anty-Hbs w przypadku gdy u mamy stwierdzono antygen Hbs
Następne szczepienia wykonywane są według terminarza. Chcesz wiedzieć kiedy jest czas na udanie się z dzieckiem do przychodni? Przejdź do Terminarz szczepień.
Szczepienie przeciwko gruźlicy
Szczepienie przeciwko gruźlicy zawiera żywy, pozbawiony zjadliwości szczep bakterii – prątka gruźlicy. Jest to szczepienie obowiązkowe dla wszystkich noworodków. Szczepienie noworodków przeciw gruźlicy wykonuje się w pierwszej dobie życia, jednocześnie ze szczepieniem przeciw WZW typu B lub nie później niż 12 godzin od tego szczepienia.
Szczepienie przeciwko gruźlicy wykonuje się w lewe ramię dziecka. Po szczepieniu zostaje widoczny bąbel (pęcherzyk) o średnicy 7-10 mm, który szybko znika. Następnie po 2-3 dniach tworzy się kolejny pęcherzyk wypełniony mętnym płynem. Pęcherzyk wysycha tworząc strupek. Po 2-4 tygodniach powstaje naciek utrzymujący się kilka tygodni. Na szczycie tego nacieku tworzy się krosta, a następnie owrzodzenie o średnicy poniżej 10 mm. W 2-3 miesiące po szczepieniu owrzodzenie ulega zagojeniu i powstaje blizna o średnicy co najmniej 3 mm. Wszystkie te objawy są typowe i normalne i świadczą o prawidłowo przeprowadzonym szczepieniu. Na miejsce po szczepieniu nie powinno się stosować okładów, maści, należy też unikać nadmiernego moczenia go podczas kąpieli dziecka.
Szczepienie przeciwko WZW typu B
Szczepienie przeciwko WZW B należy do tak zwanych szczepionek nieżywych. Jest to obowiązkowe szczepienie dla wszystkich noworodków i niemowląt. Cały cykl tego szczepienia składa się z trzech dawek. Pierwsza dawka tej szczepionki podawana jest w ciągu 24 godzin po urodzeniu jednocześnie ze szczepieniem przeciwko gruźlicy. Druga dawka szczepienia powinna być wykonana po 4-6 tygodniach, jednocześnie ze szczepieniem przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, zaś trzecia – po 6 miesiącach po pierwszej.
Szczepienie to wykonuje się w udo maluszka. Kolejne dawki szczepionki podawane są po 6 tygodniach i po 6 miesiącach od pierwszej. Wykonane szczepienia udokumentowane są w Książeczce Zdrowia Dziecka i Karcie Szczepień. Kartę szczepień po wyjściu ze szpitala należy dostarczyć do wybranej przychodni. Dzięki temu przychodnia będzie przysyłać do domu zawiadomienia kiedy należy się zgłosić z dzieckiem na kolejne obowiązkowe szczepienie.
Immunoglobulina anty Hbs
Immunoglobulinę taką podaje się w pierwszych 24 godzinach życia noworodków, których mamy wykazują dodatni antygen Hbs (badanie przeprowadzane jest w ciąży). Pozwala ono uodpornić maleństwo na zakażenie wirusem.
Wszystkie te szczepienia wynikają z kalendarza szczepień, opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Dumna mamo, pamiętaj jednak, że po każdym szczepieniu zdarzyć się może NOP (Niepożadany Odczyn Poszczepienny). Czym jest? Zainteresowane osoby zapraszam do lektury Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania
Dumne mamy, jak jest u Was było? Szczepiłyście swoje dzieci od razu po porodzie czy jednak nie? Jeśli nie, to dlaczego? Pamiętajcie, że wybór o przyszłości Waszego dziecka należy tylko i wyłącznie do Was!