Drugi miesiąc życia maluszka

Droga mamo, Twoje maleństwo skończyło już 1 miesiąc (Czy wiesz jakie umiejętności powinno opanować?) teraz stało się niemowlakiem i rozpoczyna 2 miesiąc swojego nowego życia :-)

2 miesiąc życia dziecka to okres stabilizacji. Dziecko przyzwyczaiło się już do nowej sytuacji, do świata i jest spokojniejsze. Zna otoczenie i swoich rodziców. Jeśli cierpi na kolkę niemowlęcą, odsyłam do lektury. Hop – Kolka niemowlęca.

W tym miesiącu dziecko przechodzi szereg obowiązkowych szczepień. Szczepione jest na WZW typu B (II dawka), błonicę, krztusiec i tężec (to wszystko w jednej szczepionce) i Hib, czyli Haemofilus Influenzae typu B. Wszystkie te szczepienia wynikają z kalendarza szczepień i są dostosowane do wieku maleństwa.

 

Co powinno potrafić moje dziecko w czasie 2 miesiąca swojego życia?

1. Jeśli położysz dzieciątko na brzuszku – uniesie wysoko główkę i utrzyma ją przez krótką chwilę.

2. W pozycji pionowej (siedzącej) maluszek trzyma głowę prosto.

3. Maluszek zaczyna się do Ciebie uśmiechać, najbardziej w odpowiedzi na Twój uśmiech lub słowo.

4. Jeśli pokazujesz mu ruszające się przedmioty, śledzi je wzrokiem.

5. Maluszek wydaje pojedyncze dźwięki (nic konkretnego, taki bobasowy bełkot).

6. Jeśli słyszy dźwięk – odwraca główkę w stronę tego, co słyszy.

7. Dzieciątko położone na plecach lub trzymane przez rodziców, równomiernie wymachuje nóżkami i rączkami.

 

Każde niemowlę powinno być badane co miesiąc aż do ukończenia 1 roku życia.  Ocena powinna składać się z pomiarów wzrostu i wagi ciała oraz obserwacji zachowania dokonanej przez personel medyczny jak i samego rodzica. Zdrowe niemowlę, w odpowiednich warunkach opanowuje czynności w odpowiednich miesiącach życia. Rozwój dziecka jest jednak sprawą indywidualną (Od czego zależy rozwój mojego dziecka?). Przy ocenie rozwoju należy wziąć pod uwagę  dynamikę rozwoju pozostałych dzieci w rodzinie, rozwój rodziców, wcześniactwo, choroby. Każdy „odskok” od sytuacji prawidłowej spowoduje, że rozwój dziecka będzie wolniejszy, ale osiągnie wszystkie umiejętności, tylko troszkę później niż wszystkie dzieci.

Czy Twój maluszek na tym etapie rozwija się prawidłowo? A może jest coś co, Cię niepokoi? Jeśli wszystko jest w porządku, dowiedz się jak będzie wyglądała rozwój Twojego dziecka w trzecim miesiącu jego życia :-)

Chcesz więcej na temat rozwoju dziecka w poszczególnych miesiącach życia? Przejdź do Pierwszy rok maluszka.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *