Skala Apgar

Każda z Was choć raz  w życiu słyszała o skali Apgar. Od rodziców na sali porodowej najczęściej słyszy się „Ile ma punktów w skali Apgara?” Otóż Apgar a nie Apgara. Dlaczego? Skalę tę albowiem wymyśliła kobieta – Virginia Apgar.

Każdy zdaje sobie sprawę, że punktów maksymalnie można uzyskać 10. Idealnie jest, gdy dziecko tyle uzyskuje. Co jednak w sytuacji, gdy nasz noworodek otrzymał mniej punktów? I właściwie… Dlaczego?

Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, należy zacząć od podstaw. Skala Apgar służy do oceny noworodka w jego pierwszych chwilach po narodzinach. Ocenę tę wykonuje się w 1, 3, 5 i 10 minucie życia. Jeśli stan dziecka jest bardzo dobry w pierwszych 3 minutach życia, zaniecha się dalszej oceny.

 

Uproszczony schemat oceny według skali Apgar:

– oddechy

C – czynność serca

E – efekt wprowadzenia cewnika do nosa (reakcja na bodziec)

N – napięcie mieśni

A – aktualne zabarwienie skóry

 

Czynność oddechową ocenia się na podstawie ruchów klatki piersiowej.
0 pkt – brak czynności oddechowej, 1 pkt – słaba czynność oddechowa, 2 pkt- głośny płacz

Czynność serca ocenia się za pomocą stetoskopu przyłożonego do klatki piersiowej malucha
0 pkt- brak akcji serca, 1 pkt- zbyt słaba akcja serca, 2 pkt- prawidłowa akcja serca

Reakcję na bodziec sprawdza się poprzez podrażnienie np. nosa cewnikiem. Reakcja powinna być żywa, połączona z kaszlem lub kichaniem.
0 pkt- brak reakcji, 1 pkt- grymas twarzy, 2 pkt- kaszel lub kichanie

Napięcie mięśni ocenia się poprzez obserwację. Wszystkie mięśnie maluszka powinny być w zgięciu.0 pkt- brak napięcia, 1 pkt- napięcie obniżone, 2 pkt- prawidłowe napięcie mięśni

Aktualny wygląd skóry oceniamy poprzez obserwację. Skóra maluszka bezpośrednio po porodzie może być lekko sina, ważne jednak jest to, aby sinica była obwodowa a nie centralna (błony śluzowe maluszka nie powinny być zasinione).
0 pkt- sinica, bladość, 1 pkt- ciało różowe, kończyny blade, 2 pkt- całe ciało różowe

 

Nasze maleństwo może otrzymać podczas tego pierwszego badania maksymalnie 10 punktów. Tragedia nie dzieje się, gdy dziecko otrzyma 8-10 punktów, ponieważ stan ten oceniamy jako dobry. Dziecko, które otrzymuje 4-7pkt jest w stanie średnim. Najbardziej niepokojąca jest sytuacja, gdy maluszek otrzyma mniej niż 4pkt – wtedy jego stan oceniamy jako ciężki.

Warto jednak mieć na uwadze to, że ocena w skali Apgar nie zawsze przekłada się na dalszy rozwój dziecka. Maluszki, które rodzą się w stanie ciężkim nieraz lepiej funkcjonują w dalszym życiu niż dzieci, z którymi problemów po porodzie nie było. Jest to tylko i wyłącznie ocena wstępna, która nie może przesądzić o dalszym rozwoju dziecka. O tym decydują inne, bardziej precyzyjne badania.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, co oprócz oceny w skali Apgar, wykonuje się u Twojego maluszka tuż po porodzie – kliknij tutaj. Natomiast jeśli jesteś ciekawa, jak wygląda maluszek w pierwszych sekundach swojego życia, zapraszam do galerii zdjęć – tutaj.

Napiszcie dumne mamy, ile punktów w skali Apgar otrzymało wasze maleństwo? :-)

 

źródło: Bałanda A.: Opieka nad noworodkiem. Wydawnictwo lekarskie PZWL. Warszawa 2009;32-34

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (11):

  1. 9 punktów.
    Mała była przenoszona, a poród zakończył się cesarką, bo pępowina ją dusiła. 1 punkt zabrali za wygląd skóry. Co wg mnie jest i tak dobrą oceną biorąc pod uwagę, że dziecko było podduszane.

  2. Moj maluszek niestety nie mial tyle szczescia bo otrzymal tylko jeden punkt ;( za czynnosc serca . mialam odklejone lozysko i pepowina wypadla i w wyniku tego moj syn trafil na ojom gdzie stwierdzpno encefalopatie niedotleniowo-niedokrwienna.

  3. Moja córeczka urodziła się 1,5 miesiąca przed terminem z powodu mojego zatrucia ciążowego;(stan dziecka po urodzeniu był bardzo dobry,waga 2,00,a skala Apgar 9.

  4. Moja córeczka szczęśliwie otrzymała 10 pkt mimo iż po porodzie dowidzialam się że była raz owinięta pępowina, ale dzielna dziewczyna dała radę :)

  5. Moja coreczka otrzymala 1 pkt. Urodzila sie w ciezkiej zamartwicy urodzeniowej…wszystko bylo wynikiem owiniecia pepowina. Corka ma 20 miesiecy i rozwija sie prawidlowo,nie dostrzegam roznicy wsrod rowiesnikow,takze nie martwcie sie mamusie,gdy idzie cos nie tak!

    • Moj synek rowniez urodzil sie w ciezkoej zamsrtwicy urodzeniowej, mial tylko 2pkt . Niedlugo konczy 2 latka i rozwija sie prawidlowo.

  6. Moje córcie dostały po 10 pkt silne i zdrowe, dobrze że miały tyle sił a nie to co ich mama. Jak ja się urodzilam miałam 3pkt. Dziewczyny silne pewnie po tatusiu.

  7. Mój synek otrzymał 10 punktów mimo iz poród zakończył się cc ponieważ zabolało tętno dziecka i trzeba było szybko działać żeby nie zmarło. Mimo to synek urodził się duży i silny ważył 4040g ?

  8. Moja córcia mimo, że była zielona jak Shrek (zielone wody) to dostała 10 pkt .. Choć przez tą skórę obawiałam się, że dostanie mniej bo kiedy ja się urodziłam to właśnie przez zielone wody i kolor mojej skóry dostalam tylko 8 pkt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *