Siódmy miesiąc życia maluszka

Droga mamo, przed Twoim maleństwem jeszcze 5 miesięcy bycia niemowlakiem. Jeszcze chwila i nawet się nie spostrzeżesz kiedy Twoje maleństwo tak wydoroślało :-) Jak minął Wam 6 miesiąc?

7 miesiąc życia dziecka to okres zwiększonej jego aktywności zarówno towarzyskiej jak i zabaw samego ze sobą – maluszek uwielbia bawić się swoimi nóżkami. Maluszek w tym okresie często sam zmienia pozycję więc musimy w tym czasie muszą mieć wzmożoną uwagę, żeby maleństwo nie zrobiło sobie krzywdy. Czy pierwsze ząbki macie już za sobą? Więcej o ząbkowaniu – tutaj.

W tym miesiącu dziecko przechodzi ostatnie szczepienie na etapie niemowlęcym. Kolejne będą dopiero po ukończeniu 13. miesiąca życia maluszka. Szczepienie jest jedno – III dawka przeciwko WZW typu B.

 

Co powinno potrafić moje dziecko w czasie 7 miesiąca jego życia?

1. Maluszek potrafi siedzieć sam, bez podparcia, jednak siedzi krótko.

2. Maleństwo uwielbia pełzać na swoim brzuszku.

3. Pragnie aktywnego kontaktu z drugą osobą – chętnie podejmuje zabawy z innymi dziećmi.

4. Jeśli schowamy mu zabawkę, będzie jej szukać. Po odnalezieniu chętnie przekłada ją z ręki do ręki.

5. Aktywnie ćwiczy mowę – wielokrotnie powtarza nauczone wcześniej sylaby. Warto więc, by w tym czasie zrezygnowało już ze smoczka. Nie wiesz jak się go pozbyć? Przeczytaj – Pozbywamy się smoczka!

6. Potrafi jeść łyżeczką.

 

Każde niemowlę powinno być badane co miesiąc aż do ukończenia 1 roku życia.  Ocena powinna składać się z pomiarów wzrostu i wagi ciała oraz obserwacji zachowania dokonanej przez personel medyczny jak i samego rodzica. Zdrowe niemowlę, w odpowiednich warunkach opanowuje czynności w odpowiednich miesiącach życia. Rozwój dziecka jest jednak sprawą indywidualną (Od czego zależy rozwój mojego dziecka?). Przy ocenie rozwoju należy wziąć pod uwagę  dynamikę rozwoju pozostałych dzieci w rodzinie, rozwój rodziców, wcześniactwo, choroby. Każdy „odskok” od sytuacji prawidłowej spowoduje, że rozwój dziecka będzie wolniejszy, ale osiągnie wszystkie umiejętności, tylko troszkę później niż wszystkie dzieci.

Mamusiu, jakie słowo Twój maluszek wypowiedział jako pierwsze? Mama? Tata? Baba? A może jeszcze całkiem inne? :-)
Zapraszam do przeczytania o rozwoju w następnym miesiącu – klik!

Chcesz więcej na temat rozwoju dziecka w poszczególnych miesiącach życia? Przejdź do Pierwszy rok maluszka.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *