Szczepienia ochronne u dzieci

Tyle się mówi o tych szczepieniach. Czym jednak są i jak wygląda terminarz szczepień?

Czym jest szczepienie?

Szczepienie polega na wprowadzeniu do organizmu dziecka żywych lub zabitych szczepów drobnoustrojów, które są pozbawione swoich właściwości infekcyjnych. Po zaszczepieniu w organizmie dziecka wytwarza się odporność na daną chorobę, co skutkuje nie zachorowaniem na nią przez wiele lat. Jednak niektóre szczepionki wymagają powtarzania. Szczególnie chciałabym zwrócić Waszą uwagę Dumne Mamy na szczepienie przeciwko WZW typu B, ale o tym już niebawem szerzej..

Wszystkie szczepienia w Polsce wynikają z kalendarza szczepień, opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny.
Podział szczepień:

  1. Szczepienia obowiązkowe – czyli takie, na które każde dziecko powinno się zgłosić, są bezpłatne,
  2. Szczepienia obowiązkowe osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie,
  3. Szczepienia zalecane – niefinansowane, dobrowolne.

Jaki jest cel szczepień ochronnych?

Celem szczepień jest ochrona dzieci przed zachorowaniem na określone choroby zakaźne i ochrona całego społeczeństwa przed szerzeniem się tych chorób. Dlatego większość z nich, te obowiązkowe, są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, aby każde dziecko miało szansę się zaszczepić. Pierwsze obowiązkowe szczepienia odbywają się już w szpitalu – więcej na ten temat tutaj. Decyzja o szczepieniu dziecka należy jednak tylko do Was – rodziców. Mimo tego iż szczepienia są nazywane obowiązkowymi, w dzisiejszych czasach nie ma obowiązku szczepienia dzieci. W tym celu, przy porodzie maluszka, należy ten fakt zgłosić położnej w szpitalu i podpisać stosowne dokumenty.

Czy szczepienia są bezpieczne?

Nie można jednoznacznie stwierdzić czy są bezpieczne. Niektóre dzieci przechodzą przez szczepienia bezobjawowo, inne nie. Pamiętać należy jednak, że po każdym szczepieniu zdarzyć się może NOP (Niepożadany Odczyn Poszczepienny). Jest to specyficzna reakcja organizmu na wprowadzoną szczepionkę np. drgawki, gorączka, reakcja alergiczna. Zainteresowane osoby zapraszam do lektury – Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania. Wniosek z lektury i decyzję zostawiam Wam, drogie mamy!

Dumna mamo, pamiętaj także, że szczepi się tylko dzieci zdrowe, więc przed szczepieniem każda pociecha musi odbyć konsultację u lekarza pediatry. Dopiero po rozmowie z mamą i zbadaniu dziecka, zakwalifikować je może do zaszczepienia. Jeśli Twoje dziecko nie było zaszczepione z powodu choroby, po wyzdrowieniu od razu zgłoś się do przychodni.

Chcesz wiedzieć kiedy musisz udać się z dzieckiem na szczepienie? Czytaj – Terminarz szczepień.

Dumne mamy napiszcie, czy szczepicie swoje dzieci? A jeśli nie, to dlaczego?

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *