Skurcze kończyn dolnych

Jesteś w ciąży i odczuwasz bolesne skurcze kończyn dolnych? To jedna z dolegliwości ciążowych, obok zaparć, nudności, żylaków i hemoroidów, która nie daje nam spokoju w tym okresie. Z nią także możesz walczyć!

Dlaczego miewam bolesne skurcze nóg?

Dolegliwość ta najczęściej spowodowane jest uciskiem ciężarnej macicy na naczynia żylne i limfatyczne w obrębie miednicy. Ucisk ten powoduje utrudniony odpływ krwi, który nasila się szczególnie w pozycji siedzącej lub stojącej – szczególnie jeśli tkwimy w tej pozycji zbyt długo. Często dolegliwość ta pojawia się także wtedy, kiedy stężenie magnezu (pierwiastka odpowiedzialnego za odczuwanie skurczy mięśni) jest zbyt niska. Wtedy wystarczy uzupełnić jego stężenie, aby raz na zawsze pozbyć się skurczy!

Jakie poradzić sobie z odczuwaniem bolesnych skurczy kończyn dolnych?

Jeśli przyczyną jest zmniejszone stężenie magnezu we krwi – uzupełnij go. W tym celu zażyj preparat żelaza zakupiony w aptece lub wypróbuj domowe sposoby na zwiększenie jego stężenia. Spożywaj więcej mleka i przetworów mlecznych. Ponadto zwiększ swoją dietę o potrawy bogate w magnez i potas. Pierwiastki te znajdziesz m.in. w jabłkach, pomidorach, pieczywie razowymi kaszy gryczanej. Uważaj na czekoladę, szczególnie gorzaką, bo mimo iż zawiera duże ilości magnezu, usposabia do wystąpienia zaparć.

Jeśli przyczyną dolegliwości jest pozycja, w której przebywasz większość dnia – wypoczywaj w pozycji leżącej na boku. Unikaj pozycji leżącej na wznak. Możesz także masować swoje nogi przed nocnym spoczynkiem. Ulgę przyniesie naprzemienne stawanie na palcach i piętach. Wypróbuj również moczenie stóp przed pójściem spać. Może to być zwykła woda lub napar ze skrzypu polnego.

Jeśli macie jakieś inne sprawdzone sposoby na zapobieganie bolesnym skurczom nóg – piszcie śmiało w komentarzach! :-)

Więcej rad dotyczących typowych dolegliwości ciążowych znajdziecie w zakładce: Dolegliwości ciążowe.

źródło: Ćwiek D.: Szkoła Rodzenia. Wydawnictwo lekarskie PZWL. Warszawa 2010.

Podoba Ci się?

Zobacz podobne posty:

Zobacz komentarze (1):

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *