Gorączka trzydniowa

Gorączka – każdemu zdarzyło się ją mieć. Dzieciom natomiast bardzo często zdarza się przechorować tzw. gorączkę trzydniową.

Czym jest gorączka trzydniowa?

Gorączka trzydniowa (inaczej rumień nagły) jest chorobą zakaźną wieku dziecięcego.Zaraźliwość jest niska, jednak to nie zmienia faktu, że dużo dzieci ją przechodzi. Chorują na nią przede wszystkim maluchy między 6 a 24 miesiącem życia. Okres wylęgania czyli takiej fazy, kiedy jeszcze nie jesteśmy świadome, że dziecko jest chore, wynosi od 7 do 17 dni.

Jakie są objawy gorączki trzydniowej?

Jeśli Twoje dziecko choruje po raz pierwszy na gorączkę trzydniową, objawia się ona bardzo wysoką gorączką (nawet powyżej 39’C) utrzymującą się przez kilka dni. Wysoka temperatura może utrzymywać się nawet do 7 dni (zwykle 3 dni – stąd nazwa). Dziecko jednak, mimo gorączki, może czuć się dobrze. Najczęściej gorączka występuje jako jedyny objaw. Czasem mogą jej towarzyszyć inne objawy, takie jak:

  • kaszel
  • katar
  • ból gardła
  • powiększenie szyjnych węzłów chłonnych
  • czasem drgawki gorączkowe – o postępowaniu w czasie ataku drgawek przeczytasz tutaj
  • może wystąpić biegunka

Gorączka obniża się nagle najczęściej w 3-4 dniu choroby. Gdy temperatura wraca do wartości prawidłowe (ok. 36,6’C) na skórze dziecka pojawia się wysypka. Wysypka przybiera postać grudek i plamek – najczęściej na twarzy i tułowiu. Wysypka jednak szybko blednie i znika po kilku dniach. W momencie pojawienia się wysypki stan dziecka poprawia się – można powiedzieć że choroba zanika.

Diagnostyka i leczenie gorączki trzydniowej

Dziecko z gorączką zawsze musi być poddane badaniu lekarskiemu w momencie wystąpienia choroby. Przyczyną gorączki mogą być inne stany, takie jak: zapalenie ucha środkowego, infekcja dróg moczowych, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie płuc. W przebiegu rumienia nagłego w morfologii krwi obwodowej od drugiego dnia choroby występuje mała ilość białych krwinek z wysokim odsetkiem limfocytów.

Choroba ta jednak sama w sobie nie wymaga leczenia gdyż przechodzi samoistnie. Jeśli lekarz pediatra zaleci leki – są to głównie leki przeciwgorączkowe. Nie ma sposobu skrócenia czasu trwania gorączki trzydniowej, ani jej zapobiegania. Po prostu trzeba ją przechorować. Czy wiesz jednak, co powinnaś posiadać w swojej apteczce, aby w każdej chwili móc pomóc swojemu dziecku? Spis niezbędnych rzeczy znajdziesz w Apteczka dumnej mamy.

Czy Wasze dzieci przechorowały gorączkę trzydniową? A może gorączkują, lecz to jednak nie to? O innych dolegliwościach Twojego dziecka, dowiesz się w dziale Zdrowie.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *