Drgawki gorączkowe

Nasze dzieci często miewają gorączkę. Możemy ją przeczekać lub z nią walczyć . Jak – przeczytaj sposoby obniżania temperatury ciała dziecka. Musisz jednak pamiętać, że pomimo tego czy będziemy z nią walczyć czy też nie, może ona doprowadzić do wystąpienia drgawek gorączkowych u naszej pociechy.

Czym są drgawki gorączkowe?

Drgawki gorączkowe to jest to, czego najbardziej obawiamy się myśląc o gorączce. Występują najczęściej u dzieci w wieku 6 miesięcy do 5 lat (najczęściej pomiędzy 18 a 24 miesiącem życia). Wyglądają jak napad padaczki, jednak spowodowane są po prostu podwyższoną temperaturą ciała dziecka, dlatego po wystąpieniu drgawek powinnyśmy zmierzyć dziecku temperaturę. Nie jest regułą występowanie drgawek podczas gorączki. U Antosia występują a u Emilki nie. Dlaczego? Wszystko zależy od indywidualnych cech naszych dzieci. Wpływ jednak na to może mieć także niedobór witaminy D lub wapnia. Ważne jest jednak, aby dzieci takie zostawały pod ścisłą kontrolą lekarską w razie wystąpienia ponownie epizodu drgawek gorączkowych.

Jak postępować w czasie wystąpienia drgawek?

Drgawki trwają najczęściej około 1-3 minut, nie powinny w każdym bądź razie przekroczyć czasowo 10 minut. W tym czasie najlepiej, aby nasze dziecko leżało na boku. W ten sposób unikniemy zachłyśnięcia w razie wystąpienia wymiotów. Obserwuj dziecko w trakcie napadu drgawek. W żadnym wypadku nie podawaj mu nic do jedzenia ani do picia! Po napadzie warto zawieść dziecko do lekarza, chociaż najczęściej jednak rodzice dzwonią wtedy po karetkę. Dzieci z epizodem drgawkowym w wywiadzie najczęściej zostają już pod ścisłą kontrolą lekarza, gdyż leczenie oprócz podawania środków obniżających gorączkę, wymaga także podanie środków przeciwdrgawkowych. Leczenie odbywa się w przychodzi lub w szpitalu. W razie wystąpienia drgawek gorączkowych po raz kolejny, wiemy już co robić. Najczęściej mamy mają wtedy do dyspozycji lek typu Diazepam (Relanium), który pomaga nam w trakcie wystąpienia drgawek. Nie zaleca się jednak leczenia przeciwdrgawkowego przez cały czas.  Ważne jest także, aby w każdym przypadku minimalnego wzrostu temperatury ciała, szybko zbijać tę temperaturę, przez co zapobiegniemy wystąpieniu drgawek gorączkowych.

Droga mamo, drgawki gorączkowe nie spowodują upośledzenia rozwoju naszego dziecka. Należy tylko mieć wzmożoną uwagę, szczególnie podczas podwyższenia temperatury ciała. Warto także zaopatrzyć się w sprawny sprzęt do pomiaru temperatury i zaznajomić się z zasadami prawidłowego pomiaru. Znajdziesz je tutaj.

Drogie mamy, czy Wasze dziecko miało epizod drgawek gorączkowych? Jeśli nie, to bardzo dobrze. Jeśli jednak, spotkała je ta przykrość, jak sobie poradziłyście? Jakie leczenie zastosowano? Jakie macie rady dla innych mam? Piszcie śmiało, dzielmy się swoim doświadczeniem z innymi mamusiami.

Więcej na temat najcenniejszego – zdrowia Twojego dziecka – kliknij tutaj!

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *