Zwiastuny porodu

Pewnie nieraz zastanawiałaś się, skąd kobiety wiedzą, że TEN moment nastąpi już niedługo? Odpowiedź poniżej.

Zwiastuny porodu, czyli po tym wiesz, że niedługo urodzisz:

  • Twój brzuch nieco opadł, bo obniżeniu uległo dno macicy, a główka maleństwa zaczęła przygotowywać się do porodu. Na 3-4 tygodnie przed terminem porodu dno macicy obniża się do wysokości z końca 32 tyg. ciąży, czy gdzieś poziomu dłoni nad pępkiem.
  • Często musisz korzystać z toalety? Masz wrażenie, że czujesz parcie na pęcherz moczowy i musisz oddać mocz? To normalne przed porodem. Uczucie parcia na pęcherz moczowy spowodowane jest wstawianiem się główki dziecka do wchodu miednicy, czyli po prostu przygotowuje się do wyjścia na świat. Zjawisko to występuje u kobiet, które rodzą po raz pierwszy na około 2-3 tygodnie przed porodem.
  • Skurcze przepowiadające – nieregularne, najczęściej niebolesne twardnienia macicy występujące na kilka dni przed porodem; nie są zjawiskiem, które powinno niepokoić – to całkowicie normalne.
  •  Zmiany w obrębie szyjki macicy. Szyjka w ostatnich tygodniach przed porodem staje się miękka, bardziej podatna, rozciągliwa, ustawia się w osi kanału rodnego. Jeśli Twój lekarz stwierdzi, że szyjka przygotowuje się do porodu, w okresie do 4 tygodni od wypowiedzenia tego zdania maleństwo powinno być już na świecie.

Żaden z tych sygnałów nie jest powodem do Twojego niepokoju. To całkiem normalne i całkowicie fizjologiczne zjawiska. Przygotuj się na nadchodzący poród. Skompletuj ostatnie, niezbędne rzeczy dla Ciebie i Twojego maleństwa (jeśli nie jesteś pewna czy masz wszystko zajrzyj tutaj: Wyprawka do szpitala) i zrelaksuj się! Śpij tak często, na ile to możliwe. Kiedy maleństwo będzie już na świecie, cały wolny czas poświęcisz właśnie jemu. Skorzystaj z wolnych chwil – udaj się do fryzjera czy kosmetyczki. Bo kto powiedział że kobieta rodząca, a później mama nie powinna być zadbana?!

A już niebawem poczujesz, że rodzisz. Nie wiesz po czym to poznasz? Zajrzyj tutaj!
A jeśli nadal nic się nie dzieje a ciążą jest dawno po terminie – wypróbuj nasze sposoby na przyśpieszenie porodu! Ciąża po terminie – co dalej?

A wy dumne mamy, co czułyście przed zbliżającym się porodem? Byłyście spokojne, czy wręcz przeciwnie – nadmiernie pobudzone?

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *