Szósty miesiąc ciąży

Jesteś w szóstym miesiącu ciąży. Do porodu zostało coraz mniej czasu, warto więc powoli kompletować wyprawkę do szpitala i tworzyć kącik maluszkowi. Czas szybko płynie i nim się spostrzeżesz, maleństwo będzie już na świecie! :-)

Czym charakteryzuje się szósty miesiąc ciąży?

Szósty miesiąc to końcówka II trymestru, czyli tego najbardziej spokojnego. Brzuszek rośnie, a dno macicy powoli osiąga poziom pępka. Dziecko jest aktywne i ciągle kopie, co sprawia frajdę obojgu rodzicom. Co zmienia się w Twoim ciele? Możesz zauważyć poszerzenie miednicy – to efekt przygotowywania się Twojego ciała do porodu, który nieuchronnie nadchodzi. Rozstępy niweluj używając kremu przeciw rozstępom dla kobiet ciężarnych. Możesz również zacząć powoli odczuwać bóle pleców, szczególnie na dole, w odcinku krzyżowo – lędźwiowym. Jeśli ten ból uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie – zgłoś się do lekarza. Być może konieczna będzie pomoc fizjoterapeuty. Aby jednak uśmierzyć ból, często wypoczywaj. Jeśli robisz to w pozycji leżącej – zalecaną pozycją jest pozycja na lewym boku, gdyż jest to najbezpieczniejsza pozycja dla Ciebie i Twojego maluszka. Nadal możesz odczuwać tzw. skurcze przepowiadające (te krótkie i niebolesne) które nie są powodem do niepokoju. Między 21 a 26 tygodniem ciąży będziesz musiała udać się do lekarza ginekologa na ponowne badanie USG. W czasie badania lekarz oceni poprawność budowy i rozwoju naszego maluszka, wyliczy wagę i długość dziecka a także sprawdzi, czy łożysko, które zaopatruje szkraba w tlen i substancje odżywcze jest prawidłowe.

Jaki jest rozwój dziecka w tym miesiącu?

Co zmienia się w rozwoju dziecka? Nic. Nadal jest bardzo ruchliwe, aktywne i sobie spokojnie rośnie w Twojej macicy. Kopie, nawet bardzo kopie, co jest przez Ciebie odczuwalne. Ale sprawia frajdę, prawda? Krew dziecka w tym okresie jest już wytwarzana przez szpik kostny, który będzie pełnił tę funkcję już do końca życia. Narządy płciowe, szczególnie te zewnętrzne są już prawidłowo wykształcone, co powoduje, że w tym miesiącu podczas badania USG o pomyłce nie może być mowy. Jeśli lekarz mówi, ze to chłopiec to tak być musi. W dzisiejszych czasach pomyłki zdarzają się naprawdę rzadko. Czy takie skróty jak OMTP czy widziane AFIHC lub AC na zdjęciu USG są dla Ciebie czymś tajemniczym? Nie czekaj, tylko wejdź na Ciążowo-macierzyńskie skróty a tam znajdziesz wytłumaczenie, co one oznaczają :-) Coś może Cię jednak w tym okresie zaskoczyć. Wyczuwasz rytmiczne ruchy w Twoim brzuchu? Tak, to czkawka Twojego maleństwa jako efekt przygotowywania się przepony do pełnienia swojej funkcji po porodzie. Pod koniec 6 miesiąca ciąży dziecko waży około 650 g i ma 30 cm długości. Rośnie coraz bardziej intensywnie, a na wadze przybiera prawie 100 g tygodniowo. Dziecko staje się coraz bardziej podobne do noworodka, a ewentualny poród pod koniec 6 miesiąca to już poród przedwczesny a nie poronienie, co zwiększa szanse na przeżycie naszego maluszka poza naszym brzuszkiem. Również pod koniec miesiąca otwierają się oczka maluszka.

Przyszła dumna mamo! Ile razy słyszałaś w czasie ciąży to, że czegoś Ci nie wolno lub nie powinnaś tego robić, bo… Zakładam, że ogromną ilość razy. Zebrałam dla Was najpopularniejsze mity ciążowe i wyjaśniam dlaczego mądrości naszych babć są tylko fikcją. Serdecznie zapraszam do lektury – Obalamy zabobony ciążowe :-)

Czy Wam doskwierały bóle kręgosłupa w tym miesiącu? Jak sobie z nim radziłyście? Czy pomoc lekarska była niezbędna czy obyło się bez tego? No i najważniejsze… Jak wspominacie ten miesiąc błogosławionego stanu?
Czas więc na siódmy miesiąc ciąży! :-) 

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *