Piąty miesiąc ciąży

Drugi trymestr to „miodowy miesiąc” w okresie ciąży. Jesteś aktywna i szczęśliwa. Do porodu pozostały już tylko 4 miesiące więc większą część ciąży masz już za sobą. Już niebawem będziesz tuliła swoje maleństwo w ramionach!

Czym charakteryzuje się piąty miesiąc ciąży?

Piąty miesiąc to kontynuacja II trymestru ciąży. Trymestr ten jest o wiele satysfakcjonujący dla Ciebie, ponieważ prawie całkowicie minęły już wszelkie dolegliwości ciążowe, które nękały Cię w pierwszym trymestrze. Dziecko rośnie, więc rośnie także Twój brzuszek. Dno macicy znajduje się około dłoni poniżej pępka. Zaczynasz odczuwać ruchy dziecka, co sprawi Ci wiele radości. Około 20 tygodnia ciąży mogą pojawić się tzw. skurcze przepowiadające. Są one krótkie i niebolesne, a co najważniejsze, całkowicie fizjologiczne.
Twoja ciąża jest coraz bardziej zaawansowana. Wiele z Was zastanawia się, czy uprawianie seksu w tym okresie jest dobre dla dziecka. Odpowiedź brzmi: tak! Natura obdarzyła nas instynktem, zatem jeśli coś Ci mówi, że masz ochotę na intymne chwile z partnerem – poddaj się temu. Uważać należy tylko wtedy, kiedy zabrania nam tego lekarz! Kiedy lekarz może zabronić nam współżycia w ciąży:

  • kiedy istnieje ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego,
  • kiedy krwawimy lub mamy nieprawidłowe upławy z dróg rodnych,
  • kiedy mamy łożysko przodujące,
  • kiedy mamy infekcję dróg rodnych.

Wszystkie wyżej opisane sytuacje mogą doprowadzić do wywołania porodu lub zakażenia naszego dziecka i nawet do poronienia, dlatego ważne jest aby słuchać zaleceń naszego lekarza prowadzącego. Po więcej na temat seksu w czasie ciąży, odsyłam tutaj!
Na tym etapie ciąży możesz już powoli kompletować wyprawkę do szpitala i tworzyć kącik maluszkowi.
O czym jeszcze warto pomyśleć w tym miesiącu? Twój brzuszek rośnie coraz bardziej a Ty musisz zaopatrzyć się w nową garderobę. Kup jednak ubrania nieco większe, gdyż brzuch ciągle rośnie. To samo dotyczy piersi więc weź to pod uwagę kupując staniki.

Jaki jest rozwój dziecka w tym miesiącu?

Na początku piątego miesiąca dziecko mierzy około 15 cm i waży około 170 g. Rośnie, więc staje się większe od łożyska. U dzieciątka rozwinął się odruch chwytny – dziecko chwyta co tylko może, niestety w warunkach w których aktualnie się znajduje pozostaje mu do zabawy tylko pępowina. Twojemu maleństwu bardzo szybką urosły paznokcie – są już naprawdę długie. Zaopatrz się zatem w nożyczki do paznokci, aby po porodzie rozprawić się w nimi :-) Dziecko coraz więcej się rusza a Ty wreszcie odczuwasz jego ruchy. To uczucie sprawi radość zarówno Tobie jak i Twojemu partnerowi, który będzie próbował dotykać maleństwo przez Twój brzuch. Możesz także zauważyć u swojego maleństwa dobowe rytmy jego aktywności. Często maluchy mają tak, że o określonej porze ruszają się bardzo w brzuszku a w innym czasie śpią. To całkowicie naturalne i nie powinno nas niepokoić to, że dziecko nie rusza się np. przez dwie godziny kiedy wiemy, że najczęściej o tej porze po prostu śpi. Pod koniec piątego miesiąca maluszek ma około 25 cm i jego waga wzrosła do 320g.

Przyszła dumna mamo! Ile razy słyszałaś w czasie ciąży to, że czegoś Ci nie wolno lub nie powinnaś tego robić, bo… Zakładam, że ogromną ilość razy. Zebrałam dla Was najpopularniejsze mity ciążowe i wyjaśniam dlaczego mądrości naszych babć są tylko fikcją. Serdecznie zapraszam do lektury – Obalamy zabobony ciążowe :-)

Jak wspominacie dumne mamy ten miesiąc? Pamiętacie ile radości sprawiły Wam pierwsze kopniaki Waszych maluszków? :-)
Czas teraz na szósty miesiąc ciąży!

Zapraszam do lektury, ciąża miesiąc po miesiącu – Kalendarz ciąży!
Czy takie skróty jak OMTP czy widziane AFIHC lub AC na zdjęciu USG są dla Ciebie czymś tajemniczym? Nie czekaj, tylko wejdź na Ciążowo-macierzyńskie skróty a tak znajdziesz wytłumaczenie, co one oznaczają :-)

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *