Siódmy miesiąc ciąży

To już siódmy miesiąc ciąży – do porodu coraz bliżej. Wyprawka skompletowana zgodnie z listą? Niestety III trymestr to najbardziej nerwowy trymestr, gdyż do porodu coraz bliżej i coraz bardziej się niecierpliwimy…

Czym charakteryzuje się siódmy miesiąc ciąży?

Siódmy miesiąc to początek III trymestru. Ty się rozrastasz a razem z Tobą rośnie Twoje maleństwo. Od początku ciąży przytyłaś już mniej więcej 10 kilogramów. Czas na badania – a konkretnie badanie w kierunku cukrzycy ciążowej. Prawidłowo badanie powinno być wykonane między 24 a 28 tygodniem ciąży. Na czym polega to badanie? Udajesz się do przychodni i oddajesz krew na oznaczenie poziomu glukozy we krwi. Następnie wypijasz 75g glukozy rozpuszczonej w szklance wody – niestety wypicie tak słodkiego napoju dla wielu kobiet jest nie lada wyczynem! Jednak mimo wszystko da się wytrzymać. Następnie, po upływie 2 godzin, krew znowu jest pobierana i ponownie jest oznaczany poziom glukozy we krwi. Od wyników zależy dalsze postępowanie – jeśli poziom glukozy we krwi będzie wysoki, oznaczać to może iż masz cukrzycę ciążową. Jeśli w szóstym miesiącu nie miałaś wykonanych badań w kierunku konfliktu serologicznego, najwyższy czas je wykonać. Konflikt powstaje wtedy, kiedy mama jest Rh (-) ujemna a dziecko Rh(+) dodatnie, po ojcu. Jeżeli zachodzi taka konieczność – między 28 a 32 tygodniem ciąży będziesz miała podaną domięśniową immunoglobulinę anty-Rh, aby zapobiec powikłaniom. Powoli zaczyna budzić się w Tobie instynkt macierzyński. Między 27 a 32 tygodniem ciąży również przypada czas na trzecie już badanie usg w ciąży. Wtedy już w pełnej okazałości zobaczysz swoje maleństwo i upewnisz się, czy wszystko jest w porządku. Lekarz sprawdzi także przepływy krwi w pępowinie, aby potwierdzić dobry stan Twojego maluszka.

Jaki jest rozwój dziecka w tym miesiącu?

Jeśli chodzi o zmiany które zachodzą u naszego maluszka to oprócz tego, że rośnie i rośnie i rośnie i rośnie i rośnie, to nic :-) Następuje dalsze doskonalenie wszystkich funkcji, przygotowujące dziecko do opuszczenia łona matki i rozpoczęcia samodzielnego życia. Staje się już całkowicie podobne do noworodka, tylko jest znacznie mniejsze. Dziecko w tym miesiącu jest bardzo aktywne i bardzo dużo kopie. Spokojnie, już niedługo się uspokoi, kiedy miejsca w macicy będzie coraz mniej a ono będzie coraz większe. Meszek na ciele maluszka pod koniec siódmego miesiąca zanika. Intensywnie zaczynają rosnąć włosy, aczkolwiek to sprawa indywidualna, ponieważ niektóre dzieci rodzą się całkiem łyse. Pod koniec siódmego miesiąca dziecko waży prawie 1,5 kilograma i mierzy około 40 cm. To już spory bobas. I co warto zaznaczyć – teraz przyrasta 200g na tydzień.

Przyszła dumna mamo! Ile razy słyszałaś w czasie ciąży to, że czegoś Ci nie wolno lub nie powinnaś tego robić, bo… Zakładam, że ogromną ilość razy. Zebrałam dla Was najpopularniejsze mity ciążowe i wyjaśniam dlaczego mądrości naszych babć są tylko fikcją. Serdecznie zapraszam do lektury – Obalamy zabobony ciążowe :-)

Siódmy miesiąc za Tobą. Jak wspominasz ten miesiąc?
Czas na ósmy, przedostatni miesiąc ciąży! :-)

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *