VIII wizyta w ciąży (40 tydzień ciąży)

Dziś mija termin porodu i co? Nic? Pozostaje Ci zatem tylko czekać. Wielu specjalistów, jak i  Minister Zdrowia, zaleca by w tym czasie odbyć prawdopodobnie ostatnią już wizytę kontrolną. Wiem, że Ci ciężko, ale to z myślą o Tobie i tym małym uparciuchu w Twoim brzuszku.

Czego spodziewać się na tej wizycie?

Ta, jak każda poprzednia wizyta, obejmuje:

  • wywiad,
  • badanie ogólne,
  • badanie położnicze,
  • badania dodatkowe i laboratoryjne.

O co zostaniesz zapytana podczas wywiadu? Głownie o Twoje samopoczucie i to, co się zmieniło od poprzedniej wizyty. Jeśli wszystko jest w porządku to nic tylko się cieszyć i czekać aż wkońcu nadejdzie ta godzina!

Podczas badania ogólnego  skontrolowane zostanie Twoje ciśnienie tętnicze krwi i tętno. Zostaniesz zważona i zapytana o niepokojące Cię objawy. W tym czasie położna służy pomocą w zakresie czekającego Cię porodu – pytaj o wszystko. Ona chętnie rozwieje Twoje wątpliwości i sprawi, że Twój lęk może chociaż trochę ulegnie zmniejszeniu. Spróbuj się także w ten sposób uspokoić i wyciszyć – to pomoże jakoś dotrwać do porodu.

Następnym etapem jest badanie położnicze. Najważniejsza rzecz – wysłuchanie bicia serduszka dziecka. Zalecane jest także wykonanie USG i zapisu KTG. To ważne, by w tym czasie często sprawdzać jak czuje się maluch w brzuszku. Następnie wykonane zostanie badanie wewnętrzne. Lekarz lub położna oceni przygotowanie szyjki macicy do porodu i zaawansowanie główki w kanale rodnym. Oczekuj pozytywnych informacji. A jeśli nie… to uzbrój się w cierpliwość. Jeśli poród nie nadejdzie to, w zależności od specyfiki danej placówki, będziesz musiała zgłosić się do szpitala na 7 lub 10 dni po terminie porodu celem jego wywołania. A do tego czasu co 2 dni będziesz musiała się zgłaszać na zapis KTG do szpitala celem oceny dobrostanu Twojego maluszka. Aby dowiedzieć się więcej na temat ciąży po terminie – kliknij tutaj. Natomiast o wywoływaniu porodu przeczytasz tutaj.

Pamiętaj, że na każdą wizytę obowiązkowo musisz zabierać Kartę Przebiegu Ciąży! To tam wpisywane są wyniki wykonanych badań. Teraz jednak już nic nie zostanie Ci zlecone. Tylko oczekiwanie na poród :-) I nie zapomnij jej wtedy zabrać do szpitala! Co jeszcze będzie Ci niezbędne? Przeczytaj – Przyjęcie do porodu.

Wyprawka skompletowana? Kącik dla maluszka urządzony?

Przyszła dumna mamo! Ile razy słyszałaś w czasie ciąży to, że czegoś Ci nie wolno lub nie powinnaś tego robić, bo… Zakładam, że ogromną ilość razy. Zebrałam dla Was najpopularniejsze mity ciążowe i wyjaśniam dlaczego mądrości naszych babć są tylko fikcją. Serdecznie zapraszam do lektury – Obalamy zabobony ciążowe :-)

Artykuł opracowano na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 roku w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *