Badanie KTG

Badanie KTG – termin znany raczej tylko kobietom będącym w zaawansowanej ciąży bądź tym, które już urodziły dziecko. Tutaj jednak będziesz miała okazję dowiedzieć się w prosty sposób czym jest to badanie i na czym polega.

Czym zatem jest to KTG?

Badanie KTG to nieinwazyjne i bezbolesne badanie wykonywane w ostatnich tygodniach ciąży podczas rutynowych wizyt w poradni dla kobiet a także przede wszystkim w momencie przyjęcia kobiety do porodu i w czasie trwania akcji porodowej. Badanie wykonuje się przy użyciu kardiotokografu i połączonych z nim dwóch głowic – jednej do rejestrowania skurczów macicy, drugiej do stałego słuchania akcji serca naszego dziecka.

Jak wygląda przebieg badania?

Kobieta, która ma zostać poddana badaniu, kładzie się na leżance, najlepiej na lewym swym boku. Dlaczego na lewym? Bo to bezpieczna pozycja dla kobiety w ciąży, gdyż zapobiega wystąpieniu zespołowi żyły głównej dolnej a tym samym naszemu dziecku nie grozi niedotlenienie. Ale nie o tym miała być mowa :-)  Na brzuch ciężarnej zakłada się dwa gumowe pasy, które związuje się wokół. W miejscu, gdzie znajduje się trzon mięśnia macicy, zakłada się głowicę do monitorowania czynności skurczowej. Głowicę tę przytrzymuje się wcześniej założonym pasem. Teraz czas na założenie drugiej głowicy. Położna, po uprzednim posmarowaniu jej żelem do USG, szuka w naszej macicy serduszka dziecka. Jeśli uda się je wysłuchać, w tym miejscu pozostawia głowicę i przytrzymuje ją pasem. Tak „opasana” kobieta pozostaje w tej pozycji około 20-30 minut. W trakcie badania może nastąpić konieczność zmiany pozycji i nie jest to powodem do niepokoju – czasem nasze dziecko po prostu śpi i warto je obudzić, aby badanie mogło zostać wykonane i abyśmy mogli otrzymać dobre wyniki. Po upływie 30 minut, położna z lekarzem interpretują wyniki, które wydrukowały się z kardiotokografu lub przesłane zostały bezpośrednio do komputera.

KTG Prawidłowy zapis KTG w czasie trwania akcji porodowej.
(fot. Dumna Mama)

Na powyższym zdjęciu, widać że dziecko czuje się dobrze. Po czym to poznać? Tętno dziecka (ta linia na górnym wykresie) mieści się w granicach normy czyli między 110 a 150 uderzeń/minutę. Dolny wykres natomiast przedstawia skurcze macicy, które są w miarę regularne i osiągają siłę 60, więc spokojnie na takich skurczach poród może się odbyć.

Czy to badanie może coś wykryć?

Generalnie badanie KTG jest wykonywane po to, aby ocenić stan naszego dziecka i czynność skurczową macicy. Wykonuje się je w sposób opisany powyżej. W zależności od nieprawidłowości, które wynikną w czasie badania, zależeć będzie dalsze postępowanie. Z nieprawidłowości, które mogą ujawnić się w trakcie badania to np. nieodpowiednie tętno naszego dziecka (za szybkie lub za wolne) przy normie tętna w granicach 110-150 uderzeń na minutę lub bardzo silna akcja skurczowa macicy (na monitorze kardiotokografu pisana jako powyżej 80%). Pamiętaj jednak, że kardiotokograf to tylko maszyna i jak każde takie urządzenie może być zawodne. Czasem bywa tak, że kobieta czuje silne skurcze, które na wydruku z kardiotokografu się nie piszą lub piszą się ogromne skurcze, a kobieta w tym czasie leży spokojnie, nie czując nic. W tym badaniu zatem ważne jest zachowanie ciężarnej i jej odczucia.

Inną formą tego badania jest test stresowy. Polega on na podłączeniu kardiotokografu przy jednoczesnym podłączeniu kroplówki z oksytocyną. Test stresowy wykonywany jest w przypadku testu niereaktywnego, czyli braku akceleracji podczas bicia serduszka płodu (akceleracje to chwilowy wzrost tętna, który jest zjawiskiem pożądanym). Test niczym nie różni się od tego badania opisanego powyżej, jednak po podłączeniu oksytocyny u kobiety ciężarnej pojawiają się skurcze macicy, które obciążają serce płodu. Wtedy powinny pojawić się akceleracje bicia serca płodu, dające negatywny wynik testu. Spokojnie, negatywny nie oznacza zły, negatywny – oznacza, że nasze dziecko jest zdrowe :-)

Zdjęcie0007Prawidłowy zapis KTG w czasie testu stresowego. 
(fot. Dumna Mama)

Badanie to jest dla Ciebie nieprzyjemne z powodu konieczności długiego przebywania w jednej pozycji? Pamiętaj, że to wszystko robisz dla dobra swojego nienarodzonego maluszka. To badanie pozwala ocenić jego stan, a w przypadku złego samopoczucia – udzielenia szybkiej pomocy. Podczas akcji porodowej także będziesz miała je niejednokrotnie wykonywane. Wszystko z myślą o dobrze Twojego maleństwa!

Napiszcie, jakie odczucia budzi w Was to badanie. Cieszycie się, kiedy macie okazję posłuchać bicia serduszka Waszego nienarodzonego jeszcze dziecka? Pomimo tego, że nie ma go jeszcze na świecie, my mamy okazję „podsłuchać” go, chociaż przez te 20 minut. A to w połączeniu z ruchami wyczuwanymi w naszym brzuszku… Czego chcieć więcej? :-)

Więcej na temat innych badań diagnostycznych wykonywanych w czasie ciąży, przeczytasz w dziale Badania diagnostyczne.

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (4):

  1. KTG to jedno z badań z ważniejszych dla przyszłej mamy – słuchanie bicia serca dziecka zawsze jest niezapomnianym doświadczeniem :) Szkoda, że lekarze tak niechętnie na nie kierują. W pierwszej ciąży wręcz musiałam się prosić lekarza o ktg.. Z ciekawostek, z serii czego to ludzie jednak nie wymyślą – ostatnio natknęłam się na domowe ktg! ;)

    • Esterr to mnie zaintrygowałaś, jestem ciekawa jak to wygląda. Ja jestem panikarą i jak przez parę godzin nie czuję ruchów maluszka to zaraz czarny scenariusz, już raz popędzilam na izbę przyjęć na szczęście zanim dojechałam poczułam że już mały się obudził i było ok, poszukam info o tym ktg, mi by się coś takiego przydało.

  2. U mnie Ktg juz na sali porodowej nie zapisywał skurczy , które miałam co minutę ,( trwające 30 s) przez 20 min.Bylo tak po oksytocynie ( wcześniej wody odeszły) .

  3. Test oct miałam w 35 tc z powodu hipitrofii płodu oraz chwilowych spadków tętna dziecka, bo jestem w szpitalu podpięta pod ktg 24 h na dobę, wyszedł niejednoznacznie i stąd ponowny test w 36 tc, gdzie czekam na obchód i decyzję co dalej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *