Noworodek „od kuchni” – ręce i nogi

Ten artykuł to kolejna część serii noworodek „od kuchni”. O co tak naprawdę chodzi? Jeśli spodziewasz się pierwszego dziecka, nie wiesz jakie ono będzie po narodzinach. Artykuły te mają na celu przybliżenie wyglądu typowego noworodka przez cały okres noworodkowy. Ułatwi Ci to wyobrażenie sobie tego, co Cię czeka. Jeśli masz już dziecko – żaden problem. Przypomnisz sobie, jaki dotyk maluszka jest przyjemny…

RĘCE

W skrócie: przykurczone, pomarszczone.

Kiedy maluszek leży, jego rączki są przykurczone a piąstki zaciśnięte. Najczęściej też piąstki te przyciśnięte są do twarzy maluszka. Wygląda to tak, jakby dziecko chciało się pobawić swoją buzią. Czasem drapią sobie skórę twarzy, szczególnie te dzieci, których natura od samego początku obdarzyła długimi paznokciami. Takim maluszkom warto zakładać na ręce specjalne ochraniacze przeciwko drapaniu. Piąstki u maluszków są rozluźnione tylko wtedy kiedy śpią. Jeśli chodzi o skórę, która znajduje się na rękach – pomarszczona, sina i rozciągnięta. U wielu noworodków zauważalne są także specyficzne fałdki, które znajdują się na jej powierzchni.

NOGI

W skrócie: przykurczone, wygięte.

Nogi u noworodka są zadarte (wygląda to jak u żaby) i podkurczone. Stopy, podobnie jak ręce są sine i pomarszczone. Zazwyczaj są wykręcone do wewnątrz a palce zachodzą na siebie. To naturalne, nie przejmuj się tym. Maleńkie paznokcie u stóp mogą wyglądać na wrośnięte, ale nie są. To tylko takie złudzenie. Co jest zaskakującego w nogach noworodka? Jeśli zaczniemy się nimi bawić, podkurcza je. W momencie spokojnego wypoczynku lub głębokiego snu – rozluźnia. Ot, taka fizjologia noworodka.

Aby przeczytać dalsze części, przejdź…

GŁOWA I TWARZ

OCZY I SKÓRA

CIAŁO I GENITALIA

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *