Noworodek „od kuchni” – oczy i skóra

Ten artykuł to kolejna część serii nowrodek „od kuchni”. O co tak naprawdę chodzi? Jeśli spodziewasz się pierwszego dziecka, nie wiesz jakie ono będzie po narodzinach. Artykuły te mają na celu przybliżenie wyglądu typowego noworodka przez cały okres noworodkowy. Ułatwi Ci to wyobrażenie sobie tego, co Cię czeka. Jeśli masz już dziecko – żaden problem. Przypomnisz sobie, jaki dotyk maluszka jest przyjemny…

OCZY

W skrócie: małe, szparkowate, opuchnięte.

Pierwsze spojrzenie na oczy maluszka trwa zaledwie chwilę, więc wykorzystaj tę chwilkę na przypatrzenie się im. Oczka jednak mogą być nieco opuchnięte, a otwarcie minimalne – określane jako szparkowate. Najprawdopodobniej dzieje się tak, gdyż dziecko wychodząc na świat dostaje dużo bodźców, które w pierwszych minutach życia nieco mu przeszkadzają. Ostre światło palące się na sali porodowej powoduje, że dziecko mruży oczy. Tuż po narodzinach oczy mają kolor niebieski lub szary – z biegiem czasu się to zmieni. Po pewnym czasie maluszek zacznie otwierać oczy chętniej, zaakceptuje światło. Wtedy jego oczy mogą być rozbiegane, a wręcz zezujące. Jeśli zauważysz na nich przekrwienia i popękane naczynka – nie martw się, to efekt przeciskania się przez kanał rodny. Po kilku dniach wszystko wróci do normy. Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat wzroku maluszka i tego, co i jak widzi w pierwszych dniach po narodzinach, odsyłam tutaj: Czy noworodek widzi?

SKÓRA

W skrócie: sinawa, biała, z nalotem. Kilka delikatnych włosków na plecach i ramionach.

Pierwszy dotyk może być dla Ciebie nieco zaskakujący. Skóra noworodka jest bowiem pokryta nalotem. Jest to tzw. maź płodowa – biała śliska substancja, która chroniła skórę Twoja dziecka w Twoim brzuchu. Bez tej ochrony dziecko urodziłoby się pomarszczone jak nasze palce po godzinnej kąpieli. Oprócz funkcji ochronnej, maź ta była także nawilżaczem ułatwiającym maleństwu wyjście na zewnątrz podczas porodu. Nie powinno się jej od razu zmywać, najlepiej aby pozostała na skórze maluszka tak długo na ile to możliwe. Plecy i ramiona dziecka mogą być pokryte delikatnym meszkiem – to całkowicie normalne. Włoski te znikną po kilku dniach. Wszystko zależy od tego, kiedy dziecko się urodziło. Dzieci urodzone na dużo przed terminem mają bardzo dużo tych włosków i mazi płodowej. Dzieci, które rodzą się po terminie, najczęściej włosków i mazi tej już nie posiadają. Skóra noworodka w czasie okresu noworodkowego przyjmuje różne odcienie. Od razu po porodzie może być biała lub lekko sinawa. Po kilku minutach zaróżowi się i taka już pozostanie. Gdy dziecko będzie płakać, jego skóra będzie się zaczerwieniać. W czasie spokojnego wypoczynku lub snu, skóra będzie różowa. Istotną informacją jest także to, że szczególnie u dzieci po terminie porodu, skóra przez pierwsze dni może być sucha, popękana i łuszcząca się. Nie jest to objaw patologiczny, musisz go przeczekać.

Aby przeczytać dalsze części, przejdź…

GŁOWA I TWARZ

RĘCE I NOGI

CIAŁO I GENITALIA

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *