Noworodek „od kuchni” – głowa i twarz

Ten artykuł rozpoczyna cykl opisu noworodka „od kuchni”. O co tak naprawdę chodzi? Jeśli spodziewasz się pierwszego dziecka, nie wiesz jakie ono będzie po narodzinach. Artykuły te mają na celu przybliżenie wyglądu typowego noworodka przez cały okres noworodkowy. Ułatwi Ci to wyobrażenie sobie tego, co Cię czeka. Jeśli masz już dziecko – żadne problem. Przypomnisz sobie, jaki dotyk maluszka jest przyjemny…

 

GŁOWA

W skrócie: wydłużona, niesymetryczna, pomarszczona. Włosy zmierzwione lub brak, wyczuwalne krzywizny czaszki.

Asymetryczny kształt głowy nowonarodzonego dziecka jest efektem jej przeciskania się przez kanał rodny matki. Kości czaszki noworodka są miękkie i mogą się przesuwać względem siebie, aby jak najlepiej dopasować się do ciasnego kanału rodnego. Gdy położysz rękę na główce maluszka wyczujesz specyficzne krzywizny. Powstają one w momencie przechodzenia główki na zewnątrz i z biegiem czasu ulegną wygładzeniu. Jeśli poród trwa długo, główka dziecka może posiadać tzw. przedgłowie. Jest to takie specyficzne wydłużenie główki, najczęściej w jej tylnej części, ale wszystko zależy od tego, jakie było ułożenie główki w trakcie porodu. Przedgłowie to nie powinno Cię niepokoić, po kilku dniach nie będzie po nim śladu. Gdy z dotyku przejdziesz do głaskania główki, wyczujesz stosunkowo miękkie miejsce na jej środku. Jest to ciemiączko, które może czasem pulsować i pulsowanie to może być bardzo widoczne. Miejsca te możesz dotykać i przemywać, okaż jednak delikatność przy ich pielęgnacji. W miarę upływu czasu, gdy kości czaszki będą się zrastać, ciemiączka zaczną zanikać. Ciesz się nimi więc, póki możesz. Skóra na głowie dziecka jest najczęściej pomarszczona. U jednych dzieci będzie to bardziej widoczne, u drugich mniej. Wszystko zależy od tego czy na główce są włosy czy też ich brakuje. Jeśli są – będą rozczochrane, gęste i zmierzwione.

 

TWARZ

W skrócie: asymetryczna, szorstka. Spłaszczony nos, opuchnięte policzki, plamy na skórze.

Na początku twarz Twojego nowonarodzonego dziecka może być nieco opuchnięta i blado-sina. Jest to efekt przeciskania się twarzy, tak jak w przypadku głowy, przez kanał rodny. Policzki z tego powodu mogą być nieco obtarte i mogą być na nich widoczne nieco popękane naczynka krwionośne. Nos może być delikatnie spłaszczony, podbródek może być delikatnie cofnięty, a cała twarz może wykazywać niemałą asymetrię. To nie jest jednak powód do niepokoju – już po kilku godzinach buzia dziecka stanie się bardziej regularna. Wtedy dopiero Twoje dziecko będzie wyglądać, tak jak ma wyglądać. Warto jednak od razu po porodzie zrobić maleństwu zdjęcie – taki widok się już nie powtórzy, a przecież to niemała pamiątka!

 

Aby przeczytać dalsze części, przejdź…

OCZY I SKÓRA

RĘCE I NOGI

CIAŁO I GENITALIA

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *