I wizyta w ciąży (do 10 tygodnia ciąży)

Domyślasz się że jesteś w ciąży? A może wykonałaś test ciążowy i wynik był pozytywny? Jedno jest pewne – musisz udać się do lekarza aby potwierdzić swój stan. Jeśli u zdrowej, dojrzałej płciowo, regularnie miesiączkującej kobiety następuje zatrzymanie miesiączki, to należy podejrzewać ciążę dopóty, dopóki za pomocą wszystkich dostępnych metod diagnostycznych nie wykluczy się jej istnienia. O tym, jak przygotować się, aby nasza ciąża była zdrowa, dowiesz się tutaj.

Najważniejsze jest, aby pierwsza wizyta odbyła się jak najszybciej, czyli krótko po zatrzymaniu miesiączki. Nie ma na co czekać, tym bardziej że przyczyn zatrzymania miesiączki może być wiele.

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Pierwsze badanie ciężarnej obejmuje:

  • wywiad,
  • badanie ogólne,
  • badanie położnicze,
  • badania dodatkowe i laboratoryjne.

O co zostaniesz zapytana podczas wywiadu? Lekarz bądź położna zapyta Cię o Twój wiek, wiek wystąpienia pierwszej miesiączki w życiu, datę ostatniej miesiączki przed ciążą, dane dotyczące Twojego stanu zdrowia i przebytych chorób a także o samopoczucie, objawy, które Cię niepokoją i przeszłość położniczą (poprzednie ciąże, poronienia, porody). Zada także pytanie o styl życia i warunki pracy, gdyż wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej we wczesnej ciąży jest bardzo niebezpieczne. I co najważniejsze – wyliczy termin porodu.

Podczas badania ogólnego  skontrolowane zostanie Twoje ciśnienie tętnicze krwi i tętno. Zostaniesz zważona i zapytana o niepokojące Cię objawy. Lekarz wykona ogólne badanie internistyczne, aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości w Twoim organizmie. Jeśli jesteś pod stałą kontrolą u jakiegoś lekarza specjalisty – zostaniesz przesłana tam na wizytę, aby wykluczyć niepożądany wpływ ciąży na Twój stan zdrowia.

Następnym etapem jest badanie położnicze. Aby potwierdzić ciążę, wykonane zostanie badanie USG. Lekarz zbada Cię z zewnątrz (w tym także badanie gruczołów sutkowych) i wewnętrznie przez pochwę, z użyciem lub bez użycia wziernika. Podczas badania powinien zostać pobrany wymaz do badania cytologicznego.

Na koniec wizyty, lekarz lub położna założy Ci indywidualną Kartę Przebiegu Ciąży i zleci wykonanie szeregu niezbędnych badań, których wyniki będziesz musiała dostarczyć na następną wizytę. Badania, które będziesz musiała wykonać to:

  • morfologia krwi,
  • oznaczenie grupy krwi (jeśli nie została oznaczona przed ciążą),
  • oznaczenie antygenu Rh i przeciwciał odpornościowych,
  • badanie ogólne moczu,
  • badanie odczynów kiłowych,
  • badanie antygenu Hbs,
  • badanie poziomu glukozy na czczo,
  • badanie w kierunku różyczki i toksoplazmozy (IgG, IgM),
  • badanie na obecność wirusa HIV I HCV (te badania nie są obowiązkowe i jeśli nie chcesz – nie musisz ich wykonywać).

Dodatkowo warto wspomnieć iż jeśli opiekę nad Tobą jako kobietą ciężarną sprawuje położna, konieczne jest jej skierowanie na konsultację do lekarza ginekologa w tym okresie. Jedna taka wizyta wystarczy w tym trymestrze. Zastanawiasz się teraz – położna, która prowadzi ciążę? Oczywiście! Ciąża to nie choroba więc nie jest konieczne być w tym okresie była pod kontrolą lekarza – położna jest specjalistą w tej dziedzinie i to ona może, według Rozporządzenia Ministra Zdrowia prowadzić w pełni Twoją ciążę.

I już po wszystkim! Nie taki diabeł straszny jak go malują :-)

Czy takie skróty jak OMTP czy widziane AFIHC lub AC na zdjęciu USG są dla Ciebie czymś tajemniczym? Nie czekaj, tylko wejdź na Ciążowo-macierzyńskie skróty a tam znajdziesz wytłumaczenie, co one oznaczają :-)

A wy dumne mamy, jak wspominacie swoją pierwszą wizytę u ginekologa w ciąży? Czy wszystko było w porządku? A może coś wzbudziło Twój niepokój? Napiszcie śmiało!

Przyszła dumna mamo! Ile razy słyszałaś w czasie ciąży to, że czegoś Ci nie wolno lub nie powinnaś tego robić, bo… Zakładam, że ogromną ilość razy. Zebrałam dla Was najpopularniejsze mity ciążowe i wyjaśniam dlaczego mądrości naszych babć są tylko fikcją. Serdecznie zapraszam do lektury – Obalamy zabobony ciążowe :-)

Artykuł opracowano na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 roku w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *