Dni płodne – jak je obliczyć?

Planujesz ciążę i zastanawiasz kiedy najlepiej współżyć, aby doszło do poczęcia? A może wręcz przeciwnie – nie chcesz zajść w ciążę dlatego wolisz unikać dni płodnych? Nieważne, jaki masz powód – tutaj dowiesz się, jak obliczyć dni płodne w czasie swojego cyklu.

Czym są dni płodne?

Dni płodne występują na około 2-3 dni przed owulacją i trwają do 2-3 dni po niej. Są to dni, kiedy szanse na zajście w ciążę są duże.

O co w tym wszystkim chodzi? Jak je wyliczyć?

Zacznijmy od początku… Cykl miesiączkowy liczymy od pierwszego dnia krwawienia. Zatem pierwszy dzień miesiączki to pierwszy dzień cyklu. Przeciętnie prawidłowy cykl trwa około 28 dni. Warto dodać, że musi być on regularny. Tylko w przypadku, gdy nasze cykle są regularne, będziemy mogły wyliczać sobie dni płodne.

Owulacja, czyli jajeczkowanie występuje  mniej więcej około 14 dnia cyklu, czyli w połowie długości jego trwania. Wtedy kobieta jest zdolna do zapłodnienia. Należy wziąć pod uwagę również to, że nasza komórka jajowa żyje średnio 12-48 godzin. Aby obliczyć dni płodne należy zatem dodać 2-3 dni przed dniem owulacji i 2-3 dni po owulacji – to jest okres płodny, w którym zajście w ciąże jest najbardziej prawdopodobne.

Coś dla przykładu?

Zatem podam przykład:

OSTATNIA MIESIĄCZKA: 1 sierpień – 6 sierpień

CZAS TRWANIA CYKLU: 28 dni

PRZEWIDYWANA OWULACJA: 14 sierpień

PRAWDOPODOBNE DNI PŁODNE: 11 – 17 sierpień

Tak mniej więcej w skrócie wygląda obliczanie dni płodnych dla przeciętnego 28-dniowego cyklu miesiączkowego. Jeśli Twój cykl trwa 30 dni, dni płodne będą przypadać w trochę innych terminach.

A może testy owulacyjne?

Wspomnę również, że dla ułatwienia w obliczaniu wymyślono również testy owulacyjne do nabycia w aptekach lub drogeriach. Mają one za zadanie stwierdzenie występowania dni płodnych w naszym cyklu. W jaki sposób? Otóż taki test pozwala określić stężenie hormonu luteinizującego w moczu kobiety. Poziom tego hormonu jest najwyższy tuż przed owulacją, więc pomaga on w stwierdzeniu kiedy jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Więcej na temat testów owulacyjnych przeczytasz tutaj: Wykonujemy test owulacyjny

Wiele z Was pisze do mnie z prośbą o orientacyjne wyliczenie dni płodnych w czasie starań o dziecko. Ja chętnie więc służę pomocą w obliczaniu ich. Nie krępujcie się, piszcie śmiało poprzez formularz kontaktowy – KLIK – lub pisząc bezpośrednio na maila: kontakt@dumnamama.pl

Aby więcej dowiedzieć się o planowaniu ciąży, zajrzyj do zakładki: Planowanie

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *