Ból kręgosłupa

Kobiety ciężarne często narzekają na bóle kręgosłupa. Nic dziwnego – ból w tej okolicy występuje bardzo często w okresie ciąży. Czy możemy na to coś zaradzić?

Dlaczego tak bardzo boli mnie kręgosłup?

Dolegliwość ta spowodowana jest przesunięciem się środka ciężkości ku przodowi. Dzieje się tak, ponieważ powiększający się brzuch i piersi powodują jego przesunięcie. Aby zachować równowagę ciężarne muszą odchylać się do tyłu, co powoduje nadmierne obciążenie kręgosłupa i mięśni znajdujących się na plecach.

Jakie sprawić by kręgosłup bolał mniej?

W przypadku występowania bóli w okolicy kręgosłupa, konieczna jest regularna aktywność fizyczna i dbanie o prawidłową postawę ciała. Należy kontrolować to, czy nasz kręgosłup nie wygina się zbytnio ku przodowi – zarówno podczas siedzenia jak i chodzenia. Ubiór jest też ważny, szczególnie obuwie. Tylko wygodne obuwie zapewnia nam komfort chodzenia, który jest tak ważny w okresie ciąży. Jeśli musisz coś podnieść z ziemi – nie schylaj się, tylko kucnij. To o wiele bezpieczniejsza pozycja.

Jeśli bóle kręgosłupa odczuwane przez Ciebie są bardzo silne,spróbuj odprężyć się podczas relaksacyjnej kąpieli. Pamiętaj, aby temperatura wody nie była wyższa od 36’C. Poproś męża lub inną bliską Ci osobę o wymasowanie pleców, szczególnie w obszarze najbardziej odczuwanego bólu. Po kąpieli wyśpij się wygodnie. Ne śpij na plecach – najlepiej spać na boku, lewym. Materac nie powinien być zbyt miękki.

Jeśli macie jakieś inne sprawdzone sposoby na zapobieganie bólom okolicy kregosłupowej – piszcie śmiało w komentarzach! :-)

Więcej rad dotyczących typowych dolegliwości ciążowych znajdziecie w zakładce: Dolegliwości ciążowe.

źródło: Ćwiek D.: Szkoła Rodzenia. Wydawnictwo lekarskie PZWL. Warszawa 2010.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *