Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, rozpoczyna się dla niej czas wielkich zmian. Począwszy od modyfikacji diety, przez pozbycie się niezdrowych przyzwyczajeń i nałogów, po oszczędny tryb życia…
Co z aktywnością fizyczną w tym okresie?
Kontynuacja lub podjęcie aktywności fizycznej w ciąży jest istotnym elementem. Wpływa zarówno na okres ciąży, jak i na prawidłowy przebieg okresu porodowego i poporodowego (połogu). Tak więc jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo, a lekarz nie stwierdził przeciwwskazań warto korzystać z aktywności fizycznej jak najwcześniej.
Przed rozpoczęciem ćwiczeń dobrym rozwiązaniem jest zasięgnięcie więc porady lekarza ginekologa, najlepiej tego, który prowadzi ciążę. Aktywność nie może bowiem zagrażać ani kobiecie ciężarnej, ani nienarodzonemu dziecku. Zrezygnować więc ona powinna z gier zespołowych i sportów, które mogą prowadzić do powstawania urazów i upadków. Jeśli chodzi o pływanie – kobiecie ciężarnej nie wolno nurkować, a wybierając się na basen powinna wybrać te, które zawierają wodę ozonowaną, bez dodatku chloru. To pozwoli uchronić ją przed niechcianymi reakcjami skórnymi i uczuleniami.
Co jeszcze jest ważne?
W ciąży zwiększa się przemiana materii, a to pociąga za sobą zwiększenie się podstawowej temperatury ciała. Uznaje się, że wzrost temperatury ciała powyżej 39,2’C może być groźny dla rozwijającego się płodu. Należy unikać więc przegrzania organizmu! Kobieta ciężarna powinna więc uprawiać aktywność fizyczną w chłodnych pomieszczeniu i w odpowiednim przewiewnym ubraniu. Powinna pamiętać także o dostarczaniu odpowiedniej ilości płynów do organizmu (min. 1,5l wody mineralnej).
Wydolność fizyczna zwiększa się w drugim trymestrze ciąży. Ciężarne, które prowadziły siedzący tryb życia powinny rozpocząć aktywność fizyczną od codziennej, najlepiej 15-minutowej aktywności fizycznej – kilka razy w tygodniu. W miarę poprawy wydolności organizmu można wydłużyć te sesje do 30 minut wysiłku fizycznego.
Jeśli ciężarna, z jakiegoś powodu źle się poczuje, aktywności powinna zaprzestać i skonsultować swój stan z lekarzem prowadzącym.
Dlaczego aktywność jest ważna?
Jak wiemy – aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem profilaktyki otyłości. Szczególnie kobiety ciężarne są narażone na wzrost masy ciała. Spowodowane jest to zmianą metabolizmu oraz przeświadczeniem kobiet (a także grona reprezentujących starsze pokolenia), że w ciąży należy jeść dwa razy więcej – tzw. jedzenie za dwoje. Dlaczego więc boimy się tak tej otyłości? Otóż otyłość podczas ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia chorób współistniejących z ciążą – tj. nadciśnienia indukowanego ciążą, cukrzycy ciążowej czy żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. W prawidłowo przebiegającej ciąży przyrost masy ciała kobiety nie powinien przekroczyć 20% masy ciała sprzed ciąży.
A co z aktywności bezpośrednio po ciąży?
Po porodach siłami natury zalecane jest kontynuowanie spacerów i delikatnych ćwiczeń, a po okresie połogu – również ćwiczeń siłowych. Jeśli poród był powikłany lub wykonano cięcie cesarskie zaleca się 6 – 8 tygodniową przerwę w podejmowaniu wysiłku fizycznego.
Nie przekonało Cię to? Wejdź zatem tutaj – KLIK – i przeczytaj jakie korzyści niesie za sobą aktywność fizyczna w okresie ciąży! Nie czekaj – przekonaj się już teraz! :-)
źródło: Schonenfeld B.: Resistance Training During Pregnancy: Safe and Effective Program Design, Strength and Conditioning Journal