Jesteś w III trymestrze ciąży? Ciekawi Cię pewnie, jakie to zmiany zachodzą w Twoim organizmie podczas tego okresu. Zachęcam zatem do przeczytania artykułu, który poświęcony jest właśnie temu – III, ostatniemu już trymestrowi ciąży.
Zacznijmy zatem od tego, czym właściwie jest i ile trwa III trymestr ciąży…
Następuje po II trymestrze i trwa kolejne 3 miesiące. Obejmuje zatem 7, 8 i 9 miesiąc ciąży. Generalnie można rzec, że początek tego okresu charakteryzuje się wzmożoną aktywnością maluszka. Przyszła mama odczuwa delikatne kopnięcia, zmiany pozycji malucha i rozpychanie się w brzuchu. Póki dziecko ma dużo miejsca – szaleje. Z upływem czasu jego aktywność będzie się zmniejszać, ale to nie jest powód do niepokoju. To całkowicie normalne zjawisko. Maleństwo urosło, a miejsca w macicy ubyło, stąd zmniejszona ruchliwość. Pamiętajcie jednak, że bardzo znaczne osłabienie ruchów lub ich całkowity brak jest powodem do niepokoju i stan taki powinno się natychmiast skonsultować z lekarzem ginekologiem!
Jakie zmiany zachodzą w III trymestrze ciąży?
Rozrastająca się macica powoduje uniesienie przepony ku górze, co znacznie pogorszy oddychanie przyszłej mamy. Szybciej się męczy i dokucza jej duszność. Jest to także spowodowane zmianami, które zaszły w układzie krwionośnym – objętość osocza krwi uległa zwiększeniu, więc serce musi szybciej pracować. To pociąga za sobą właśnie takie, a nie inne samopoczucie. W tym trymestrze zwiększeniu ulega także krzepliwość krwi, co predysponuje kobiety ciężarne do występowania żylaków kończyn dolnych. Pod koniec ciąży unikaj więc siedzenia z nogą na nodze, ale i zbyt długiego siedzenia czy stania. Wskazany jest częsty odpoczynek, szczególnie z wysoko uniesionymi nogami. Natomiast kładąc się spać – zasypiaj na lewym boku – to najbezpieczniejsza pozycja do snu w czasie ciąży. Jeśli cierpisz na bezsenność – staraj się ją przezwyciężyć, chociaż większość kobiet przed porodem zmaga się z tym problemem. Myślisz że to wszystko? Niestety muszę Cię rozczarować. Okres ciąży, szczególnie ten końcowy, nie rozpieszcza. Powiększająca się macica uciska także inne narządy jamy brzusznej – spowalnia więc ruchy perystaltyczne jelit i predysponuje do pojawienia się przewlekłych zaparć (kłopotów z wypróżnieniem).
A co zmieni się w wyglądzie?
W tym okresie ciąża jest już bardzo widoczna i ciężarne ciągle słyszą „Ojej, kiedy rodzisz?”. Takie pytania mogą powodować rozdrażnienie. Napięcie skóry na brzuchu, pośladkach i udach może prowadzić do pojawienia się w tych miejscach fioletowych rozstępów. Ciężki brzuszek, z którym nie rozstajesz się ani na sekundę, może być przyczyną bólu kręgosłupa i kończyn dolnych oraz powodować uczucie ociężałości. Rzadko która ciężarna w tym trymestrze czuje się atrakcyjnie. Przybrane kilogramy robią swoje. Zmienia się sposób poruszania. Przed wyliczonym terminem porodu u większości występują także obrzęki kostek i stóp – szczególnie w upalne dni. Aby sobie ulżyć, należy unikać zbyt długiego stania, a podczas siedzenia, układać stopy na podwyższeniu.
Mój organizm przygotowuje się do porodu!
U niektórych kobiet pod koniec ciąży wydziela się z brodawki sutkowej żółtawy płyn – siara. Nie powinnaś się tym przejmować, to całkowicie normalne zjawisko przemawiające za tym, że organizm przygotowuje się do porodu i karmienia maluszka. Jakie jeszcze zmiany stają się tak bardzo zauważalne? Otóż gdzieś na 2 tygodnie przed terminem porodu brzuch ulega obniżeniu, maluszek uciska główką na pęcherz moczowy, co predysponuje do częstego oddawania moczu. Tuż przed samym porodem kobiety są rozdrażnione, pobudzone i niecierpliwe. Jak temu zaradzić? Wspólny, romantyczny wieczór z partnerem albo wizyta u fryzjera. Co Ty na to? :-)
Przeczytaj więcej na temat tego, co dzieje się w poszczególnych miesiącach, wchodzących w skład III trymestru ciąży:
Jak wspominacie moje drogie III trymestr ciąży? Wspomnienia pozytywne czy raczej nie? Piszcie śmiało!
źródło: Ćwiek D.: Szkoła Rodzenia. Wydawnictwo lekarskie PZWL. Warszawa 2010.