Zmiany zachodzące w III trymestrze ciąży

Jesteś w III trymestrze ciąży? Ciekawi Cię pewnie, jakie to zmiany zachodzą w Twoim organizmie podczas tego okresu. Zachęcam zatem do przeczytania artykułu, który poświęcony jest właśnie temu – III, ostatniemu już trymestrowi ciąży.

Zacznijmy zatem od tego, czym właściwie jest i ile trwa III trymestr ciąży…

Następuje po II trymestrze i trwa kolejne 3 miesiące. Obejmuje zatem 7, 8 i 9 miesiąc ciąży. Generalnie można rzec, że początek tego okresu charakteryzuje się wzmożoną aktywnością maluszka. Przyszła mama odczuwa delikatne kopnięcia, zmiany pozycji malucha i rozpychanie się w brzuchu. Póki dziecko ma dużo miejsca – szaleje. Z upływem czasu jego aktywność będzie się zmniejszać, ale to nie jest powód do niepokoju. To całkowicie normalne zjawisko. Maleństwo urosło, a miejsca w macicy ubyło, stąd zmniejszona ruchliwość. Pamiętajcie jednak, że bardzo znaczne osłabienie ruchów lub ich całkowity brak jest powodem do niepokoju i stan taki powinno się natychmiast skonsultować z lekarzem ginekologiem!

Jakie zmiany zachodzą w III trymestrze ciąży?

Rozrastająca się macica powoduje uniesienie przepony ku górze, co znacznie pogorszy oddychanie przyszłej mamy. Szybciej się męczy i dokucza jej duszność. Jest to także spowodowane zmianami, które zaszły w układzie krwionośnym – objętość osocza krwi uległa zwiększeniu, więc serce musi szybciej pracować. To pociąga za sobą właśnie takie, a nie inne samopoczucie. W tym trymestrze zwiększeniu ulega także krzepliwość krwi, co predysponuje kobiety ciężarne do występowania żylaków kończyn dolnych. Pod koniec ciąży unikaj więc siedzenia z nogą na nodze, ale i zbyt długiego siedzenia czy stania. Wskazany jest częsty odpoczynek, szczególnie z wysoko uniesionymi nogami. Natomiast kładąc się spać – zasypiaj na lewym boku – to najbezpieczniejsza pozycja do snu w czasie ciąży. Jeśli cierpisz na bezsenność – staraj się ją przezwyciężyć, chociaż większość kobiet przed porodem zmaga się z tym problemem. Myślisz że to wszystko? Niestety muszę Cię rozczarować. Okres ciąży, szczególnie ten końcowy, nie rozpieszcza. Powiększająca się macica uciska także inne narządy jamy brzusznej – spowalnia więc ruchy perystaltyczne jelit i predysponuje do pojawienia się przewlekłych zaparć (kłopotów z wypróżnieniem).

A co zmieni się w wyglądzie?

W tym okresie ciąża jest już bardzo widoczna i ciężarne ciągle słyszą „Ojej, kiedy rodzisz?”. Takie pytania mogą powodować rozdrażnienie. Napięcie skóry na brzuchu, pośladkach i udach może prowadzić do pojawienia się w tych miejscach fioletowych rozstępów. Ciężki brzuszek, z którym nie rozstajesz się ani na sekundę, może być przyczyną bólu kręgosłupa i kończyn dolnych oraz powodować uczucie ociężałości. Rzadko która ciężarna w tym trymestrze czuje się atrakcyjnie. Przybrane kilogramy robią swoje. Zmienia się sposób poruszania. Przed wyliczonym terminem porodu u większości występują także obrzęki kostek i stóp – szczególnie w upalne dni. Aby sobie ulżyć, należy unikać zbyt długiego stania, a podczas siedzenia, układać stopy na podwyższeniu.

Mój organizm przygotowuje się do porodu!

U niektórych kobiet pod koniec ciąży wydziela się z brodawki sutkowej żółtawy płyn – siara. Nie powinnaś się tym przejmować, to całkowicie normalne zjawisko przemawiające za tym, że organizm przygotowuje się do porodu i karmienia maluszka. Jakie jeszcze zmiany stają się tak bardzo zauważalne? Otóż gdzieś na 2 tygodnie przed terminem porodu brzuch ulega obniżeniu, maluszek uciska główką na pęcherz moczowy, co predysponuje do częstego oddawania moczu. Tuż przed samym porodem kobiety są rozdrażnione, pobudzone i niecierpliwe. Jak temu zaradzić? Wspólny, romantyczny wieczór z partnerem albo wizyta u fryzjera. Co Ty na to? :-)

 

Przeczytaj więcej na temat tego, co dzieje się w poszczególnych miesiącach, wchodzących w skład III trymestru ciąży:

beauty pregnant woman in white interior

 

Siódmy miesiąc ciąży

 

 

Close-up shot of a pregnant woman belly with big bow. Pregnancy. Healthcare. Studio shot.

 

Ósmy miesiąc ciąży 

 

 

Pregnant woman belly with an alarm clock

 

Dziewiąty miesiąc ciąży

 

 

 

Jak wspominacie moje drogie III trymestr ciąży? Wspomnienia pozytywne czy raczej nie? Piszcie śmiało!

źródło: Ćwiek D.: Szkoła Rodzenia. Wydawnictwo lekarskie PZWL. Warszawa 2010.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *