Ząbkowanie to wyrzynanie się pierwszych ząbków u naszego maluszka. Pierwsze ząbki wyrastają już około szóstego miesiąca życia i przeważnie są to jedynki. Następnie są to dwójki, trójki aż do piątek. Przeważnie proces ten jest bardzo nieprzyjemny dla dziecka, gdyż jest bardzo bolesny.
Kalendarz ząbkowania
- Cztery dolne siekacze (4. – 12. miesiąc)
- Cztery górne siekacze (8. – 12. miesiąc)
- Pierwsze dolne trzonowce (12. – 16. miesiąc)
- Pierwsze górne trzonowce (12. – 16. miesiąc)
- Dolne kły (15. – 24. miesiąc)
- Górne kły (15. – 24. miesiąc)
- Drugie dolne trzonowce (21. – 31. miesiąc)
- Drugie górne trzonowce (21. – 31. miesiąc)
Co może świadczyć o tym, że nasz maluszek ząbkuje?
- maluszek często płacze,
- jest apatyczny, nie ma ochoty na zabawę,
- dziecko jest strasznie niespokojne, marudne, drażliwe,
- mało śpi w nocy,
- może zacząć gorączkować,
- jego dziąsła są rozpulchnione,
- nasze maleństwo strasznie się ślini,
- niechętnie je.
Jeśli zauważyłaś u swojego maluszka któryś z tych objawów, a ma około 6 miesięcy – to może być objaw ząbkowania.
Jak sprawić, by ząbkowanie nie było tak nieprzyjemne i bolesne?
Przede wszystkim zadbaj o komfort dziecka, które w tym okresie bardzo się ślini. Wycieraj buźkę maluszka delikatną chusteczką a następnie natłuszczaj skórę wokół ust nawilżającym, delikatnym kremem do skóry maluszka. Dziecko czuje specyficzne swędzenie i bierze do buzi wszystko to, co ma pod ręką. Zadbaj więc o to, by brało do buzi tylko gryzaki do tego celu przeznaczone. Specjalne gryzaki można nabyć w aptekach i sklepach z akcesoriami dziecięcymi. Jeśli Twoje dziecko płacze i jest marudne, to może świadczyć po prostu o tym, że go boli. Jak mu pomóc? Zakup w aptece specjalne maści lub żele na dziąsła, idealnie sprawdzające się u maluszków w okresie ząbkowania. Działają one przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Aby zapobiec bólowi, możesz także delikatnie masować dziąsła maluszka zimną, wilgotną ściereczką. Jeśli to nie pomaga – udaj się do pediatry. Być może konieczne okaże się podanie środka przeciwbólowego, jednak powinno być to ostatecznością. Czy wiesz, co jeszcze powinnaś posiadać w swojej apteczce, aby w każdej chwili móc pomóc swojemu dziecku? Spis niezbędnych rzeczy znajdziesz w Apteczka dumnej mamy.
Jak dbać o higienę pierwszych zębów?
Wiadomo, te zęby to tylko zęby mleczne, które i tak wypadną. Ważne jest jednak, być miała na uwadze, że będą towarzyszyć Twojemu dziecku aż do 6 roku życia. Zadbaj zatem o ich higienę. Jak to zrobić? Nawiń na palec kawałek gaży lub kompresu, zamocz w przegotowanej wodzie (to taka, która nie zawiera bakterii ponieważ jest poddana wrzeniu) i umyj nią dziąsełka maluszka lub pierwsze ząbki. Pozwala to usunąć resztki jedzenia i zapobiec psuciu się zębów. W późniejszym czasie, kiedy nasz maluszek będzie posiadał więcej ząbków, warto zakupić mu malutką, bardzo miękką szczoteczkę do zębów i to nią myć jego ząbki. W ten sposób nauczysz maluszka dbania o higienę.
Droga mamo, jak wspominasz okres ząbkowania u Twojego maluszka? Kiedy to miało miejsce? Jakie sposoby stosowałaś, by uśmierzyć ból? Podziel się swoim doświadczeniem z innymi mamami :-) Twoje rady są dla nas bardzo cenne!
Ratowałyśmy się Calgelem i… ściskaniem buźki. Dziwnie to brzmi, ale moja mała sama brała moją rękę i przyciskała sobie z całej siły do buzi. I o dziwo, jak tak przyciskałam rękę, to się uspokajała i zasypiała. Gryzaków żadnych nie chciała. Ale kupiłam taki zestaw 3 szczoteczek chyba z BabyOno, w komplecie była jedna właśnie a la gryzaczek i tylko z nim Lidka chodziła i gryzła go. Teraz myjemy ząbki ostatnią szczoteczką z tego zestawu i żelem do zębów z Ziajki (bez fluoru). Planuję jednak zakup szczoteczki 2+ Colgate bo ciężko już tą malusią myć ząbki. Acha, w ruch szły jeszcze chrupki kukurydziane – drapią dziąsełka, a ciężko się nimi zakrztusić.
Dwie starsze córki jedna 11 lat a druga 18 m-cy ząbkowanie przeszły super nie płakały nie goraczkowaly jedynie były marudne. Dawałam im skórki suszonego chleba :-) i gryzaki :-) Teraz ząbkuje synek ma skończone 5 m-cy wyszły mu dwie dolne jedynki jednocześnie nie wiadomo kiedy :-) fakt ślinił się niemiłosiernie ale nie myślałam że to ząbki ;-) dostał gryzaki i szczoteczke do podgryzania i uwielbia mój palec ;-) oczywiście czysty,sterylny :-) :-) Zobaczymy jak przejdzie resztę ząbków oby tak jak starsze siostry ;-)