Drogie Dumne Mamy!
Cieszę się, że z dnia na dzień zyskuję coraz większe zaufanie z Waszej strony. Nawet nie wiecie, jakie to dla mnie ważne. Lubię pomagać kobietom, a w szczególności mamom. Jest to swego rodzaju moja misja, wynikająca z zawodu, który wykonuję. Chciałabym zatem tutaj, w jednym miejscu zebrać pytania, które najczęściej to mnie kierujecie wraz z odpowiedziami. Być może któraś z Was znajdzie odpowiedź na problem, który Was nurtuje lub nasunie swoje pytanie – w takim przypadku zapraszam do kontaktu. Aby wysłać wiadomość – kliknij tutaj.
Pozwolę sobie pytania kopiować z treści Waszych wiadomości mailowych. Mam nadzieję, że żadnej z Was to nie przeszkadza. Jeśli jednak jest inaczej – proszę o wiadomość.
1. „mam pytanie co byś poradziła na ząbkowanie mojej córeczki ma dopiero 3 miesiące i tydzień jaki produkt będzie najlepszy z góry dziękuję”
- Faktem jednak jest że córeczka tej Dumnej Mamy bardzo wcześnie ząbkuje, co pewnie powoduje u niej większe rozdrażnienie i bardziej uwidacznia to, że najzwyczajniej w świecie ją boli. Nic, tylko współczuć i próbować pomóc domowymi sposobami, które opisałam w artykule na temat ząbkowania. Jeśli jednak to nie pomoże, można wypróbować jakiś specyfik przeznaczony dla maluszków na to ząbkowanie. Wiele mam polega Calgel, który jest środkiem do stosowania bezpośrednio na dziąsełka, działa znieczulająco i odkażająco. Można go stosować u niemowląt od 3 miesiąca życia, więc nie powinien córeczce zaszkodzić. Nieco tańszy, też chętnie polecany jest Bobodent, który dodatkowo działa także antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Jeśli ząbkowaniu towarzyszą wymioty lub biegunka – polecam specyfik o nazwie Camilia. Dobór specyfiku zależy jednak od preferencji i reakcji dziecka.
Więcej na temat ząbkowania, szczególnie domowych sposobach pomocy w tej trudnej sytuacji spisałam tutaj: ZĄBKOWANIE
2. „mam pytanie. czy mam powody do zmartwień jeśli u mego maleństwa nie wykryto tętna a jestem już w 8 tyg. ciąży??”
- Według fachowej literatury czynność serca u płodu pojawia się już nawet 22 dni po zapłodnieniu, jednak na USG jest do wykrycia dopiero około 7-8 tygodnia ciąży, jeśli zastosowana aparatura jest dość nowoczesna. Zatem pozostaje zadać pytanie – kiedy było wykonywane to USG i co na brak tętna powiedział lekarz, który je wykonywał? Moim zdaniem wielki powód do niepokoju to nie jest, jednak ja zaleciałabym kontrolę tego tętna za jakieś 2 tygodnie. Być może coś nie tak jest z obliczonym terminem porodu – ciąża może być młodsza niż te 8 tygodni i stąd brak wysłuchanego tętna. Czy termin na pewno się zgadza? 2 tygodnie to taki +/- więc ja bym wzięła na to tolerancję i skontrolowała to za jakiś czas.
Więcej na ten temat w kalendarzu ciąży – KALENDARZ CIĄŻY
3. „witam chciałabym się zapytać w jakim wieku dziecko zaczyna siadać? pozdrawiam”
- Oczywiście najważniejsza kwestia to indywidualny rozwój dziecka, który zależny jest od wielu czynników. Każde dziecko rozwija się w innym tempie i to całkowicie normalna rzecz. Jeśli chodzi o to, kiedy maluszek powinien zacząć siadać to generalnie zasada jest jedna – pierwsze próby siadania są przeważnie na przełomie 3 i 4 miesiąca. Zazwyczaj jednak jest to takie siadanie z podparciem np. poduszkami na kanapie. W 5 miesiącu dzieci chętnie siadają i utrzymują równowagę trzymane za ręce. Po 5 miesiącu siadanie powinno być już całkowicie samodzielne.
Więcej na temat rozwoju dziecka w pierwszym roku jego życia –PIERWSZY ROK MALUSZKA
4. „witam. mam od tygodnia białe upławy i strasznie swędzi mnie krocze. jest całe podrażnione i czerwone. co to może być? z góry dziękuję za radę.”
- Opisywany problem, chociaż to trudna sztuka stwierdzić chorobę po opisie, wskazuje na grzybicę pochwy. Wskazują na to przede wszystkim białe upławy i uporczywy świąd połączony z podrażnieniem skóry okolicy krocza. Radzę udać się z tym do lekarza ginekologa, który dobierze odpowiedni rodzaj terapii przeciwgrzybiczej.
Więcej na temat samej grzybicy – ZWALCZAMY GRZYBICĘ POCHWY
5. „Witam serdecznie Dumna Mamo. Jestem w 18 tygodniu ciąży. Mam w związku z tym pytanie. Kiedy poczuję pierwsze ruchy maluszka? I jeszcze jedno… Czy seks w tym okresie jest bezpieczny? Dziękuję serdecznie za odpowiedź i pozdrawiam ciepło!”
- Ruchy? Odpowiedź jest jedna. Pierwiastki (kobiety rodzące po raz pierwszy) czują pierwsze ruchy dziecka około 20-22 tygodnia ciąży, natomiast kobiety, które już rodziły nieco wcześniej około 18 tygodnia ciąży. Pytająca mama ma zatem jeszcze czas na te ruchy – domniemam, że to jej pierwsza ciąża z racji pytania, które do mnie zaadresowała.
Więcej na temat odczuwania pierwszych ruchów maluszka w czasie ciąży – 5 MIESIĄC CIĄŻY
- Natomiast w kwestii seksu spisałam wszystko w artykule. Zapraszam zatem wszystkie zainteresowane przyszłe mamy tutaj – CZY W CIĄŻY MOGĘ UPRAWIAĆ SEKS?
6. „czy jeśli mam zgagę całą ciąże to znaczy że moje dziecko będzie miało dużo włosów poprzednia ciąża nie była ze zgagą i dziecko nie miało dużo włosów. tak powiedziała mi koleżanka czy to prawda?”
- Absolutnie nie. To oczywiście mit, których na temat ciąży mamy całe tysiące. Książki można by pisać. Zresztą ja już zaczęłam i to z Waszą pomocą. Może to nie książka, ale zbiór całego mnóstwa takich zabobonów ciążowych. Polecam lekturę rozwiewającą jakiekolwiek wątpliwości – OBALAMY ZABOBONY CIĄŻOWE :-)
7. „Witam. Bardzo boje się porodu. Czy mogę sobie zażyczyc wykonania cesarki? Jak to wygląda z Pani punktu widzenia?”
- W Polsce absolutnie nie można sobie zażyczyć wykonania cesarskiego cięcia. Jest to prawnie zabronione. Wykonanie cesarskiego cięcia musi być podparte medycznymi wskazaniami do tego zabiegu. Podział i przykładowe wskazania znajdują się tutaj: WSKAZANIA DO CESARSKIEGO CIĘCIA Zresztą, z mojego punktu widzenia, cesarskie cięcie wcale nie jest takie „fajne” jak sobie to wyobrażacie. Bólu porodowego może i nie ma, ale jest ból rany w następnych dniach. Dłużej dochodzi się do siebie po zabiegu, częściej występują komplikacje, występują problemy z laktacją i… przez pierwsze 12 – 24 godziny leżymy płasko. Czy to dla nas korzystne? Niestety nie. Potrzebujemy pomocy, bo same nie możemy zająć się dzieckiem. Generalnie odradzam taki poród w sytuacji, kiedy urodzić naturalnie możemy. Jeśli nie możemy – trudno dyskutować – zdrowie nasze i maleństwa jest najważniejsze…Ciekawe jak wygląda cięcie cesarskie od kuchni? Zapraszam – CIĘCIE CESARSKIE OD KUCHNI
8. „Dzień dobry. Moja córeczka ma na główce chyba ciemieniuchę. Jutro przychodzi do nas położna środowiskowa więc zapytam jak się tego pozbyć. Nie chciałabym jednak czekać. Czy ma Pani jakieś sprawdzone sposoby na pozbycie się jej? Dziękuję za cenne rady i życzę powodzenia w dalszym prowadzeniu strony. Życzę dobrej nocy”
- Oczywiście że mam. Wszystkimi nawet już podzieliłam się z Wami. Zapraszam do lektury zainteresowane mamy – CIEMIENIUCHA
9. „witam. moj antoś ma już 11 miesięcy ( 12 czerwca skończy roczek). myślę więc, że najwyższy czas pozbyć się pieluch i przekonać synusia do nocnika. nie wiem jednak od czego zacząć. mogę liczyć na jakieś rady? może inne mamy coś doradzą… dziękuję.”
- Na ten temat mogłabym duuuuużo pisać. List tej dumnej mamy był dla mnie inspiracją do napisania artykułu i spisania wszystkich rad, które są pomocne w trakcie „przesiadania” malucha na nocniczek. Mam nadzieję, ze moje rady okażą się dla wielu z Was pomocne.Zainteresowane mamusie zapraszam do lektury – SIADAMY NA NOCNICZEK
10. „witam serdecznie. czy karmiąc piersia moge zjeść pizzę z sosem czosnkowym? nie chciałabym w żaden sposób zaszkodzić mojemu dziecku. z góry dziękuję.”
- Z dań typu fast – food (pizza chyba jednak do nich nie należy?) radziłabym zrezygnować w okresie karmienia piersią. Pizza może nie jest zła, ale jednak nie odważyłabym się stwierdzić, że całkowicie bezpieczna i dozwolona. Natomiast sos czosnkowy odradzam zdecydowanie! Dlaczego? Ponieważ zarówno czosnek jak i cebula specyficznie pachną oraz zmieniają smak mleka. Dziecko może po takim daniu najzwyczajniej w świecie nie mieć ochoty na nasz pokarm.
Więcej na temat tego co można, a czego nie powinno się jeść w okresie karmienia piersią przeczytasz – DIETA MAMY KARMIĄCEJ
Myślę, że te wybrane 10 zapytań są takimi najbardziej charakterystycznymi i mimo wszystko najczęstszymi pytaniami które do mnie kierujecie. Jak pewnie zauważyłyście – to często Wy inspirujecie mnie do napisania pewnych tematów. Za to Wam serdecznie dziękuję, ale przede wszystkim za to, że jesteście i że inspirujecie mnie do tworzenia, pisania. Piszę dla Was, dlatego bardzo zależy mi na tym, abyście czytały to, co Was dotyczy. Dziękuję za pomysły, za to że jesteście i że czasem tutaj zaglądacie!
Jeśli taki typ artykułu się Wam spodoba – już niebawem ukaże się następna część :-)
Jeśli chętnie przeczytacie kolejną część – kliknijcie Lubię to tutaj bądź na fanpage!