Dieta mamy karmiącej piersią

Zdecydowałaś się karmić piersią? Brawo! Słuszna decyzja. Musisz jednak pamiętać, że dla kobiet karmiących piersią bardzo ważny jest zdrowy i prawidłowo zbilansowany sposób odżywiania. Tutaj dowiesz się co możesz, a czego nie powinnaś jeść.

Pierwsza najważniejsza rzecz – kaloryczność. Nie jest prawdą, że w ciąży kobieta powinna jeść za dwoje. W ciąży ważne jest tylko zdrowe odżywianie. Dopiero podczas karmienia piersią karmisz bezpośrednio siebie i dziecko, zatem kaloryczność Twojej diety w okresie karmienia piersią powinna być większa o 500 – 1000 kcal od dotychczasowej diety.

Najważniejsze jest, by Twoja dieta składała się z rzeczy zdrowych, nie przetworzonych i nie konserwowanych chemicznie. Posiłki powinny być urozmaicone. Warto jeść częściej, ale w mniejszych porcjach.

Przygotowując posiłki pamiętaj o tym, by unikać potraw:

– mocno przyprawionych
– smażonych
– wzdymających (np. groch, fasola, kapusta)
– o specyficznym zapachu i smaku (np. czosnek)
– ciężkostrawnych (np. tłuste mięsa)

NAPOJE

 • BEZ OBAW: woda, słaba herbata, kawa zbożowa, soki owocowo – warzywne, kompoty
 • UNIKAJ: napoje gazowane, napoje silnie słodzone, mocna kawa i herbata, napoje alkoholowe

OWOCE

 • BEZ OBAW: jabłka, brzoskwinie, porzeczki, agrest, dżemy, konfitury
 • UNIKAJ: owoce suszone (konserwowane chemicznie), truskawki i cytrusy (silnie alergizują), gruszki, śliwki, czereśnie (mogą powodować kolki u maleństwa)

WARZYWA

 • BEZ OBAW: ogórek, marchewka, ziemniaki, szpinak, cukinia, sałata
 • UNIKAJ: cebula i czosnek (specyficznie pachną, zmieniają smak mleka), kapusta, kalafior, groch fasola (silnie wzdymające, mogą powodować kolki u maleństwa), pomidor (silnie alergizujący)

PIECZYWO, PRODUKTY ZBOŻOWE

 • BEZ OBAW: pieczywo ciemne i pełnoziarniste, kasza, ryż, makaron – pełnoziarniste
 • UNIKAJ: pieczywo konserwowane (pakowane w supermarkecie)

MIĘSO, RYBY

 • BEZ OBAW: chude mięso drobiowe – lepiej wybierać mięso indycze niż kurze (zdrowsze, nie powinno zawierać hormonów), ryby morskie gotowane
 • UNIKAJ: smażone, ciężkostrawne mięsa, konserwy rybne, surowe ryby – sushi

PRODUKTY MLECZNE

 • BEZ OBAW: jogurty naturalne, kefiry, maślanki
 • UNIKAJ: mleko krowie, sery białe (mogą alergizować mleko)

Pewnie rodzi się w Twojej głowie pytanie CO ZE SŁODYCZAMI? Odpowiedź jest prosta. Nie są przeciwwskazane, o ile nie są przyjmowane w nadmiarze. Uważaj tylko na czekoladę i wszelkiego typu wyroby czekoladowe, gdyż mogą powodować uczulenie u naszego dziecka. Jednak niekoniecznie musi tak być. Podobnie jest z truskawkami. Możemy, w pewnym momencie, spróbować włączyć dany składnik do naszej diety i zaobserwować jak nasze maleństwo na to zareaguje. Jeśli nic się nie dzieje – nie musimy się ograniczać. Warto jednak, przy tego typu eksperymentach, by nowe składniki wprowadzać stopniowe i np. raz na tydzień. W ciągu tego czasu możemy zaobserwować niepokojące objawy u dziecka i skorygować żywienie. Jeśli wprowadzimy dwa nowe składniki na raz – nie dowiemy się, na który konkretnie składnik nasze maleństwo źle reaguje.

A zatem, smacznego!

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat karmienia naturalnego dziecka? Zajrzyj do działu Karmienie.

Zapraszam do równie ciekawej lektury na temat mitów o karmieniu piersią! Nie wszystko co słyszysz jest prawdą – przekonaj się sama! MITY O KARMIENIU PIERSIĄ :-)

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (1):

 1. Z tego co ja wiem, to mleko tworzy się z krwi a nie treści pokarmowej żołądka. I o ile podczas karmienia piersia należy uwazac na produkty alergizujace, mocna kawę, herbatę i używki, to jakim cudem u dziecka miałyby wystąpić kolki po zjedzeniu kapusty czy fasoli???? Przecież mamie żyły nie puchną po zjedzeniu potraw wzdymajacych… A fasola posiada dużo łatwo przyswajalnego białka i nie mówię żeby jeść jakieś ogromne ilości, ale szczerze wątpię aby fasola (groch, kapusta) miały jakkolwiek przyczynić do kolek u maluszka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *