Wskazania do cesarskiego cięcia

Oprócz porodu siłami natury mamy do dyspozycji inną, alternatywną metodę ukończenia ciąży – poród poprzez cięcie cesarskie. W dostępnej literaturze o tematyce medycznej cięcie cesarskie jest definiowane jako operacyjne ukończenie ciąży poprzez chirurgiczne otwarcie powłok brzusznych oraz mięśnia macicy i wydobycie płodu na zewnątrz.

Aby dowiedzieć się, jak wygląda cięcie cesarskie od kuchni, zajrzyj – Cesarskie cięcie od kuchni!

Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia?

Wśród wskazań do operacyjnego ukończenia ciąży wyróżniamy wskazania matczyne i płodowe. Inny podział uwzględnia wskazania elektywne, pilne, naglące i nagłe. Osobną grupę stanowią wskazania pozapołożnicze np. okulistyczne, kardiologiczne, neurologiczne. Każda z tych grup została szerzej opisana poniżej.

Wskazania matczyne

Nieprawidłowość leży po stronie rodzącej kobiety.
Przykłady wskazań matczynych :

  • Istnienie przeszkód w kanale rodnym np. występowanie guzów w macicy,
  • Stan po operacjach pochwowych
  • Wady w budowie kości miednicy
  • Stan po uprzednim cięciu cesarskim – nie to jednak wskazanie radyklane, gdyż istnieje szansa porodu naturalnego po uprzednio wykonanym cięciu cesarskim,
  • Zagrażające pęknięcie mięśnia macicy,
  • Brak postępu porodu – sytuacja w której poród trwa już kilka godzin a poród nie postępuje np. szyjka się nie rozwiera,
  • Łożysko przodujące – łożyska położone nisko w macicy; nieprawidłowość tę wykrywa się już w czasie ciąży,
  • Przedwczesne odklejenie się łożyska.

Wskazania płodowe

Nieprawidłowość wynika ze strony naszego dziecka.
Przykłady wskazań płodowych:

  • Zagrażające niedotlenienie płodu – nieprawidłowe zapisy KTG, słabo słyszalne tętno płodu,
  • Nieprawidłowe położenie płodu np. główka dziecka znajduje się u góry a nie dole macicy,
  • Istnienie wad u płodu np. przepuklina oponowo-rdzeniowa.

Wskazania elektywne (planowe)

Cięcie cesarskie elektywne (planowe) może odbyć się w ustalonym wcześniej terminie, nie ma potrzeby natychmiastowej interwencji. Przed wykonaniem operacji, pacjentka musi przejść szereg koniecznych badań. W konkretnym, ustalonym wcześniej terminie wykonuje się cesarskie cięcie.

Przykłady wskazań elektywnych:

  • Nieprawidłowe położenie płodu – np. nasze maleństwo jest obrócone pupą na dół, a nie fizjologicznie główką w dół,
  • Zagrażająca dystocja barkowa – sytuacja, w której istnieje niebezpieczeństwo „zablokowania” się naszego dziecka w kanale rodnym; występuje w przypadku gdy nasze dziecko jest duże a my raczej drobne; jest to sytuacja bardzo niebezpieczna dlatego wykonanie CC w tej sytuacji jest najkorzystniejsze zarówno dla matki jak i dziecka,
  • Wskazania pozapołożnicze – np. duża wada wzroku u rodzącej, wada serca u rodzącej.

Wskazania pilne

Cięcie cesarskie ze wskazań pilnych wykonuje się w momencie, gdy istnieją czynniki potencjalnie zagrażające życiu matki i dziecka. Pacjentka powinna być zoperowana po wykonaniu niezbędnych badań.

Przykłady wskazań pilnych:

  • Nieprawidłowe ułożenie główki płodu – nasze dziecko powinno wstąpić do kanału rodnego z główką przygiętą do klatki piersiowej, natomiast może wstąpić także nieprawidłowo np. z odgiętą główką, która utrudni lub nawet uniemożliwi poród siłami natury; w przypadku wykrycia tej nieprawidłowości w trakcie trwania porodu zaleca się ukończenie porodu operacyjnie,
  • Dystocja szyjkowa – sytuacja w której szyjka macicy nie rozwiera się prawidłowo, poród trwa a nie widać jego postępu,
  • Ciężki stan przedrzucawkowy – stan, który stanowi zagrożenie zarówno dla matki jak i płodu; sygnałem alarmującym dla kobiety w ciąży powinno być podniesienie się ciśnienia tętniczego krwi, który może być wskazanie do cesarskiego cięcia.

Wskazanie naglące

Cięcie cesarskie powinno być wykonane, ponieważ bezpośrednie zagrożenie życia matki i płodu może wystąpić w każdej chwili. Pacjentka powinna być zoperowana jak najszybciej.

Przykłady wskazań naglących:

  •  Zagrażająca rzucawka – stan wymagający natychmiastowej interwencji; poprzedza go stan przedrzucawkowy, który stanowi zagrożenie zarówno dla matki jak i płodu; sygnałem alarmującym dla kobiety w ciąży powinno być podniesienie się ciśnienia tętniczego krwi, który może być wskazanie do cesarskiego cięcia,
  • Zwolnienie tętna płodu – stan zagrożenia życia naszego dziecka,
  • Nieprawidłowe zapisy KTG – każdy zapis KTG odbiegający od normy powinien być sygnałem do namysłu o rozważeniu cięcia cesarskiego.

Wskazania nagłe

Zaburzenia matczyne lub płodowe w sposób bezpośredni zagrażają życiu i zdrowiu matki oraz płodu. Cięcie cesarskie powinno być wykonane natychmiast!

Przykłady wskazań nagłych:

  • Wypadnięcie pępowiny – stan w którym pępowina znajduje się na zewnątrz, poza jamą macicy; może zdarzyć się to w przypadku nagłego odejścia wód płodowych gdy nasze dziecko nie jest jeszcze gotowe do przyjścia na świat; stan bardzo niebezpieczny dla naszego dziecka, gdyż może prowadzić do niedotlenienia ale i śmierci dziecka,
  • Odklejenie się łożyska – sytuacja w której łożysko odkleja się szybciej niż urodzi się dziecko; cięcie cesarskie wykonane musi być natychmiast aby zapobiec śmierci dziecka.

Jak widać, cięcie cesarskie powinno być wykonywane tylko i wyłącznie wtedy gdy istnieją ku temu wskazania. Jest to operacja i dlatego decyzję o jej przeprowadzeniu podejmuje wykwalifikowany personel medyczny. Zresztą cięcie cesarskie na wyłączne życzenie rodzącej jest w naszym kraju prawnie niedozwolone.
Cięcie cesarskie jest coraz popularniejszym zabiegiem położniczym, niosącym niestety wiele zagrożeń. Obarczone jest 3-10 krotnie większym ryzykiem niż poród siłami natury. Zabieg ten wykonany w celu ratowania życia zarówno matce jak i dziecku ma przewagę nad potencjalnymi powikłaniami więc powinien być wykonywany wyłącznie wtedy, gdy istnieją wskazania medyczne.

Drogie dumne mamy miałyście bądź będziecie miały wykonywane cesarskie cięcie? Z jakich wskazań? Czy byłyście do niego przygotowane, czy też na salę operacyjną trafiłyście nagle? Jak wspominacie taki poród?

Po więcej o cięciu cesarskim, zapraszam do działu – Cesarskie cięcie

Źródło: Dudenhausen J.W., Pschyrembel W.: Położnictwo praktyczne i operacje położnicze. PZWL Warszawa 2009: 327

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (16):

  1. Ja do cesarskiego cięcia byłam przygotowana, ponieważ było ono w moim przypadku wcześniej zaplanowane. Konieczne było, ponieważ posiadam dużą wadę serca i lekarz kardiolog nie wyraził zgody na to, abym męczyła się podczas naturalnego porodu. Trochę żałuję, że nie było mi dane poznać „smaku” porodu siłami natury, ale przynajmniej miałam pewność że moja córcia urodzi się zdrowa a i przy okazji mi nic się nie stanie :) Z dwojga złego wolę już takie cięcie planowane niż cięcie nagłe po kilkunastu godzinach tych męki podczas porodu. Ale wiadomo, trudno przewidzieć jak dany poród się zakończy (moja siostra jest położną i od niej wiem, że porodu naprawdę nie da się przewidzieć…)
    Pozdrawiam wszystkie cesarkowe dumne mamy! :)

    • Urodziłam mojego synka Michałka przez cesarskie cięcie. przez cała ciąże dobrze się czułam, brzuszek rósł, wraz z lekarzem prowadzącym byłam nastawiona na poród siłami natury ale niestety nie doszło do tego ponieważ jak się okazało kilka godzin przed porodem moje dziecko według usg miało wagę 4400g. Ze względu na tak duży płód zapisano mi w karcie przyjęcia do szpitala na dzień następny cesarkę. Mój mały nie czekał jednak do następnego dnia w w nocy odeszły mi wody, dostałam skurczy i biegusiem wylądowałam na sali. Małego wyciągneli o 4:40 z brzuszka po zmierzeniu i zwarzeniu mały miał 4500 wagi i 61 cm wzrostu. Mój kochamy Misiu jest z nami.

    • Ja nie miałam planowanej cesarki.
      Wszystko wyszło nagle . po zmierzeniu miednicy lekarze stwierdzili że dziecko nie przejdzie przez barki bo jestem za wąska .
      Mój Oliś ważył 2850g i mierzył 51cm .
      Byłam strasznie zawiedziona że nie dostałam szansy rodzić siłami natury .
      No ale zdrowie mojego syna jest najważniejsze !

      * niestety juz od II trymestru miałam ciąże zagrożoną ale lekarz ginekolog nic nie mówił że będzie konieczna cesarka..

  2. Ja nie mialam planowanego piniewaz mialam rodzic naturalnieale brak postepu porodu skurcze owszrmale zbyt male rozwarcie pi przebiciu pecherza wypadla pepowina i szybkooperacja. Nie wspominam dobrze bo syn w zamartwicy sie urodzil.
    Zreszta ja tez nie czulan sie najlepiej . bolalo strasznie przez pierwszy miesiac po czym mialam jakies problemy 2 tyg na tabletkach przeciwbolowych bo z bolu to az plakalam pozniek jakies niewydolnosci jelit. Zamiart zajac sie dzieckiem to niedawno do domu wrocilo z oiomu to po lekarzach musialam sie szwedac.

  3. Gestoza przy pierwszym dziecku. Ciąża była rozwiązana w 36 tygodniu, dziecko miało problemy z krążeniem. Druga ciąża była rozwiązana o czasie ale pomiędzy pierwszą a drugą było tylko rok i trzy miesiące dlatego lekarze stwierdzili że podczas porodu naturalnego mogłoby dojść do ciężkich powikłań. Bo poprzednia rana jeszcze była za świeża.

  4. planowany był poród naturalny ale w 38 tygodniu nagły skok ciśnienia i stan przedrzucawkowy… decyzja o cięciu w ciągu godziny…dziecko zdrowe:)

  5. Ja urodzilam w 36 tyg ciazy. Zbyt duza opuchlizna wchodzaca na brzuszek i decyzja o szybszym rozwiazaniu ciazy ze wzgledu na ciaze mnoga. Wspominan o dziwo bardzo dobrze :) juz drugiego dnia odstawilam tableki przeciwbolowe. Teraz moi chlopcy maja prawie 10 miesiecy! :)

  6. cesarka w 39t, planowana … prawie, miała być pn-wt, została przyspieszona na nocke z soboty na niedziele – godzina 2 z groszami, sytuacja wymuszona u mnie spadek cukru a u dziecka stwierdzono powolny spadek tętna, córcia dostała 10pkt, ale zapobiegawczo zostawiono ją na obserwacji na IOM noworodkowym – pierwsze godziny życia spędziła w inkubatorze ok 36h, a dziś po domu biega przeszlo 2letnia zdrowa i bystra córcia
    a u mnie wykonano ciecie cesarskie – klasyczne :P (jak ktoś nie wie to pionowe od pępka w dół).
    rana goiła się bardzo dobrze,
    do domciu obie poszłyśmy w 3 dobie :)

  7. Ja po 5 godzinach porodu siłami natury, z 10 cm rozwarciem i prawie widoczną główką zostałam momentalnie przewieziona na salę operacyjną, gdyż okazało się, że tętno małej jest bardzo słabo wyczulane i grozi zamartwica płodu:( po 5 minutach już małą Madzię przyłożyli do mojej główki a mi poleciały łzy szczęścia :-) Później lekarka, która odbierała poród powiedziała, że zdążyli w ostatniej chwili. Ale zdążyli! A za dwa tygodnie Madzia skończy 3 miesiąće :-)

  8. Wskazanie- wewnątrzmaciczna zamartwica płodu. cięcie natychmiastowe i po godzinie od przyjazdu na szpital córa była juz na świecie, urodziła sie w 3dniu 41tc. Był to mój drugi poród, ciąża przebiegała prawidłowo. Pierwsza córka urodziła sie naturalnie.

  9. […] Zabieg ten wykonany w celu ratowania życia zarówno matce jak i dziecku […]
    jaki zabieg ja się pytam?? przecież to OPERACJA!

  10. 39 tydzien..synek mial miec zaledwie 3000gramow, w 7 miesiacu bylam na podtrzymaniu bo skracala mi sie szyjka macicy. Jak zaczely sie skurcze i juz czas bylo na porod naturalny,polozna widziala co sie dzieje i stwierdzila ze wcale nie bedzie takie male dziecko. Ale nie mialam cc choc moze i bylo by lepiej gdybym miala. Nagle akcja sie zaczela glowka juz wychodzila i nie mogla sie przedostac,zaklinowala sie,ale jakos sie udalo. Maly wazyl 4480 i mial 59cm. A ja mala i szczupla. Oczywiscie przez okolo tygodnia synek mial cala sina twarz,prawie ze czarna. A ja czulam sie jakby mi wszystko rozerwalo.

  11. Mi lekarz odmówił cesarki,dziecko było 60cm długie,waga 4.40,ja mniałam 32 lata,na badaniach prenatalnych pani ginekolog mówiła że dziecko jest zbyt duże, ale jak wruciłam do mojej miejscowości trzcianka to lekarz wogule niechciał słuchać o cesarce,podczas mojego porodu mnie rozerwało a macice na nowo trzeba odbudować .koszmar lekarz wogule nie był przychylny cesarkom

  12. C III P II. pierwsza ciąża na podtrzymaniu i 16 tc ciąża obumarła :-( CII z racji niepowodzenia z pierwszą ciąża od początku do końca leżenie plackiem i udało się jest córeczka Ur siłami natury w 38 tc? C III i koszmar. Od 4 mc praktycznie zamieszkałam w szpitalu. Miałam bakterię Clotridium dificille. Wykrytą nieco później niestety. Metronidazol niestety nie pomagał. Mój organizm był tak wykończony ze lekarze musieli przerwać poród w 36 tc po sterydach kilka dni i CC. Później silniejsze leki i spokój ? 3 mc po porodzie. Niestety karmienie piersią było u mnie nie możliwe. A szkoda bo bardzo chciałam. Ale są rzeczy ważne i ważniejsze. Jest synek cały i zdrowy ?a to najważniejsze ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *