Droga mamo, Twoje maleństwo powoli staje się coraz bardziej dojrzałe. Rozwija swoje zmysły i doskonali nabyte umiejętności. A co najważniejsze, sprawia Ci ogromną radość i rozświetla Twoje życie :-)
Czy jednak potrafi już wszystko, czego powinno się nauczyć w 4 miesiącu życia?
5 miesiąc życia dziecka to przede wszystkim okres śmiechu i zabawy. Dziecko jest chętne, aktywne i nie rezygnuje z żadnych rozrywek.
W tym miesiącu dziecko przechodzi szereg obowiązkowych szczepień (może być szczepione również dopiero w 6. miesiącu – w zależności od lekarza pediatry). Szczepione jest na błonicę, krztusiec i tężec (to wszystko w jednej szczepionce, III dawka), Hib, czyli Haemofilus Influenzae typu B (III dawka) i zostaje zaszczepione przeciwko polio (II dawka). Wszystkie te szczepienia wynikają z kalendarza szczepień, opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Dumna mamo, pamiętaj jednak, że po każdym szczepieniu zdarzyć się może NOP (Niepożadany Odczyn Poszczepienny). Czym jest? Zainteresowane osoby zapraszam do lektury Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania
Co powinno potrafić moje dziecko w 5 miesiącu życia?
1. Dziecko coraz chętniej zaczyna siadać – umie usiąść podciągane za ręce.
2. Wyciąga obie rączki, kiedy potrząsamy mu grzechotką.
3. Chętnie bawi się zabawkami.
4. Kiedy patrzy w lustro – poznaje siebie i głośno się śmieje :-)
5. Kiedy robimy sobie żarty, wybucha śmiechem!
6. Usiłuje zatrzymać zabawkę, gdy delikatnie próbujemy mu ją zabrać.
Każde niemowlę powinno być badane co miesiąc aż do ukończenia 1 roku życia. Ocena powinna składać się z pomiarów wzrostu i wagi ciała oraz obserwacji zachowania dokonanej przez personel medyczny jak i samego rodzica. Zdrowe niemowlę, w odpowiednich warunkach opanowuje czynności w odpowiednich miesiącach życia. Rozwój dziecka jest jednak sprawą indywidualną (Od czego zależy rozwój mojego dziecka?). Przy ocenie rozwoju należy wziąć pod uwagę dynamikę rozwoju pozostałych dzieci w rodzinie, rozwój rodziców, wcześniactwo, choroby. Każdy „odskok” od sytuacji prawidłowej spowoduje, że rozwój dziecka będzie wolniejszy, ale osiągnie wszystkie umiejętności, tylko troszkę później niż wszystkie dzieci.
Czy Wasze maluszki w tym okresie były chętne do zabawy? Czym najbardziej lubiły się bawić? :-)
Teraz czas na 6 miesiąc życia!
Chcesz więcej na temat rozwoju dziecka w poszczególnych miesiącach życia? Przejdź do Pierwszy rok maluszka.