Czwarty miesiąc życia maluszka

Droga mamo, pierwszy trymestr z Wami. Twój maluszek wkracza w czwarty miesiąc życia. Czy opanował już umiejętności charakterystyczne dla 3 miesiąca życia?

4 miesiąc życia dziecka to okres rozwoju narządu ruchu, w szczególności siadania i turlania się po podłodze oraz rozwoju mowy. Także przygoda z kolką też powinna się w tym miesiącu skończyć :-)

W tym miesiącu dziecko przechodzi szereg obowiązkowych szczepień (oczywiście, jeśli było szczepione w 3. miesiącu zycia – teraz macie miesiąc wolnego). Szczepione jest na błonicę, krztusiec i tężec (to wszystko w jednej szczepionce, II dawka), Hib, czyli Haemofilus Influenzae typu B (II dawka) i zostaje zaszczepione przeciwko polio. Wszystkie te szczepienia wynikają z kalendarza szczepień, opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Dumna mamo, pamiętaj jednak, że po każdym szczepieniu zdarzyć się może NOP (Niepożadany Odczyn Poszczepienny). Czym jest? Zainteresowane osoby zapraszam do lektury Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania

 

Co powinno potrafić moje dziecko po ukończeniu 4 miesiąca życia?

1. Doskonali sobie tzw. „gruchanie” czyli wydawanie różnych dźwięków typu „a-gu”.

2. Odpowiada dźwiękiem, gdy do niego mówisz.

3. Maleństwo zaczyna siadać – potrafi siedzieć podparte poduszkami.

4. Bobas przewraca się z boku na plecy i z pleców na bok.

5. Maluszek reaguje głośnym śmiechem na różnego typu zabawy.

6. W czasie zabawy wydaje krzyki radości, piski.

7. Potrafi sięgnąć ręką do przedmiotu. Jeśli go trzyma najczęściej prowadzi ten przedmiot do ust.

8. Doskonale wie kto jest jego mamą, a kto tatą.

 

Każde niemowlę powinno być badane co miesiąc aż do ukończenia 1 roku życia.  Ocena powinna składać się z pomiarów wzrostu i wagi ciała oraz obserwacji zachowania dokonanej przez personel medyczny jak i samego rodzica. Zdrowe niemowlę, w odpowiednich warunkach opanowuje czynności w odpowiednich miesiącach życia. Rozwój dziecka jest jednak sprawą indywidualną (Od czego zależy rozwój mojego dziecka?). Przy ocenie rozwoju należy wziąć pod uwagę  dynamikę rozwoju pozostałych dzieci w rodzinie, rozwój rodziców, wcześniactwo, choroby. Każdy „odskok” od sytuacji prawidłowej spowoduje, że rozwój dziecka będzie wolniejszy, ale osiągnie wszystkie umiejętności, tylko troszkę później niż wszystkie dzieci.

Mamo, czy Twój maluszek na tym etapie rozwija się prawidłowo? :-)
Zapraszam zatem do lektury 5 miesiąc życia maluszka!

Chcesz więcej na temat rozwoju dziecka w poszczególnych miesiącach życia? Przejdź do Pierwszy rok maluszka.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *