Co się dzieje w III okresie porodu?

III okres porodu, jak już pisałam tutaj, to przyjemny okres, ponieważ tulisz już w ramionach swoje maleństwo. Teraz będziesz musiała tylko wydalić łożysko, czyli narząd, który zaopatrywał Twojego maluszka w tlen i pożywienie. To nic trudnego. Raz poprzesz i po sprawie! Okres trwa maksymalnie do pół godziny.

Według rozporządzenia Ministra Zdrowia [1] podczas tego okresu rodząca ma szczególne prawa, ale i obowiązki. Ogólnie o obowiązkach już było – w artykule Poznaj swoje prawa podczas porodu! Tutaj natomiast chciałabym się przyjrzeć bliżej temu, co z kobietą i jej dzieckiem się dzieje, aby mamy, które dopiero stoją w obliczu czekającego ich porodu, wiedziały co je czeka :-)

Co się dzieje w III okresie porodu?

  • Ciągle kontrolowany jest Twój stan, więc ktoś z personelu może zapytać jak się czujesz. Przeważnie w tym okresie kobiety są bardzo zmęczone, ale też niezwykle szczęśliwe, bo tulą w ramionach swoje maluszki
  • Tak jak napisałam wyżej – generalnie tulisz się cały czas ze swoim maluszkiem :-)
  • W tym okresie dochodzi również do oznakowania Twojego maluszka, jeszcze przed odpępnieniem czyli przecięciem pępowiny. Zakłada się na jego rączkę bądź nóżkę specjalne tasiemki, które „zaznaczają” fakt, że jest to Twoje dziecko. Przed oznakowaniem, musisz to, co napisane jest na tasiemce, przeczytać na głos. Więcej na temat tego, co dzieje się z maluszkiem od razu po porodzie – przeczytasz TUTAJ :-)
  • Dochodzi również zatem do przecięcia pępowiny. Może to uczynić osoba towarzysząca przy porodzie lub ktokolwiek z personelu medycznego. Ta chwila jest niezmiernie ważna i warto, by była zapamiętana na całe życie. W tym może pomóc Wam… – więcej szczegółów: Niezapomniana chwila przecięcia pępowiny
  • Teraz pora na urodzenie łożyska. To nic trudnego. Jedno parcie i łożysko jest już na zewnątrz. Położna z lekarzem dokonują jego oceny natomiast Wy nadal cieszycie się swoją obecnością. Jeśli łożysko jest nieprawidłowe lub niekompletne, świadczyć to może o tym, że jakiś jego fragment został w macicy. W tym celu będzie trzeba wykonać kontrolę jamy macicy – ale spokojnie, to nie zdarza się często!
  • Następnie położna ogląda wraz z lekarzem stan Twojego krocza i jeśli było nacięte, bądź pękło, trzeba będzie je zszyć. Znieczulenie będzie podane dotkankowo, więc będziesz w pełni świadoma, ale nie będziesz czuła bólu. Ty i Twój maluszek możecie się spokojnie przytulać i karmić :-)

Już po wszystkim? To jednak nie koniec! Teraz czeka Cię 2-godzinny IV okres porodu. Aby przeczytać, co tak naprawdę dzieje się w tej części narodzin Twojej pociechy – KLIKNIJ TUTAJ!

Szczegółowe informacje o tym, jakie prawa, obowiązki i konkretne czynności będą wykonywane podczas porodu znajdziecie tutaj:

??????????????????????????????????????????? Co się dzieje w I okresie porodu? 

Expectant woman suffering from labor pains Co się dzieje w II okresie porodu?

childbirth Co się dzieje w III okresie porodu?

Young beautiful woman with a newborn baby after birth Co się dzieje w IV okresie porodu?

 

Artykuł opracowano na podstawie [1] Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 roku w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *