Żylaki kończyn dolnych to częsty problem kobiet ciężarnych, szczególnie tych na krótko przed terminem porodu. Dlaczego tak się dzieje i jak im zaradzić?
Dlaczego żylaki się pojawiają?
W okresie ciąży występuje zwiększone ryzyko tworzenia się żylaków na kończynach dolnych. Dzieje się tak na skutek ucisku ciężarnej, dużej macicy na naczynia przebiegające przez miednicę. Ucisk ten doprowadza do zmniejszonego odpływu krwi żylnej z nóg, co skutkuje rozpęcznieniem żył i nagromadzeniem się w ich świetle nieodprowadzonej krwi.
Jakie są rady na uniknięcie pojawienia się żylaków na nogach?
Przede wszystkim kobieta ciężarna powinna unikać długotrwałego stania, szczególnie w jednej pozycji i długotrwałego siedzenia w jednej, nieruchomej pozycji bądź z nogą na nodze. Ta pozycja predysponuje do wystąpienia żylaków, nie tylko w okresie ciąży. Nie powinna również zakładać różnego rodzaju pończoch czy podkolanówek, które posiadają uciskowe gumki. Jeśli ciężarna pracuje w czasie ciąży i praca ta jest w pozycji siedzącej, ważne by co jakiś czas zrobiła sobie przerwę na odpoczynek w pozycji wyprostowanej. W czasie tej przerwy można wykonać kilka prostych ćwiczeń, które pobudzą krążenie krwi i utrudnią żylakom warunki do ich tworzenia się. Po pracy zalecaną pozycją do odpoczynku jest pozycja leżąca z uniesionych nogami – tak, by znajdowały się wyżej niż miednica.
Jak w przypadku każdej ciążowej dolegliwości, tak i w przypadku żylaków kończyn dolnych – istotną rolę w ich powstawaniu odgrywa dieta kobiety ciężarnej. Jeśli żylaki zaczynają się tworzyć lub po prostu już są – wzbogać dietę w witaminę C i E. Spożywaj także więcej szczypiorku, cebuli i czosnku – te potrawy zwiększają uelastycznienie naszych naczyń krwionośnych.
Czy cierpisz także bólowo z ich powodu? Jeśli tak – wypróbuj okłady. Nałóż namoczony kawałek materiału na bolące miejsce. Na okład świetnie nadają się: kwiat głogu, liść gryki, oczar wirginijski, nagietek. Jeśli nie przepadasz za ziołami – połóż w bolesne miejsce kilka kostek lodu – one także przyniosą ukojenie.
Jeśli macie jakieś inne sprawdzone sposoby na zapobiegnięcie powstawaniu żylaków na kończynach dolnych – piszcie śmiało w komentarzach! :-)
Więcej rad dotyczących typowych dolegliwości ciążowych znajdziecie w zakładce: Dolegliwości ciążowe.
źródło: Ćwiek D.: Szkoła Rodzenia. Wydawnictwo lekarskie PZWL. Warszawa 2010.