Jesteś w I trymestrze ciąży? Ciekawi Cię pewnie, jakie to zmiany zachodzą w Twoim organizmie podczas tego okresu. Zachęcam zatem do przeczytania artykułu, który poświęcony jest właśnie I trymestrowi ciąży.
Zacznijmy zatem od tego, czym właściwie jest i ile trwa I trymestr ciąży…
I trymestr ciąży, najprościej mówiąc, to pierwsze 3 jej miesiące. Trwa zatem do 12 tygodnia ciąży. Jest to okres największych zmian, zarówno fizycznych, tych widzialnych, jak i psychicznych – w psychice przyszłej mamy. Jest to czas, w którym właściwie dopiero około 6 tygodnia ciąży dowiadujesz się o tym fakcie i… powoli przyzwyczajasz się do tej myśli :-) Wiąże się on ściśle więc z wykonywaniem testów ciążowych i pierwszą wizytą, tą potwierdzającą ciąże, u lekarza ginekologa.
Pierwszym sygnałem, który potwierdza bycie w I trymestrze ciąży jest zatrzymanie miesiączki. Jeśli fakt ten staje się potwierdzony – otrzymujesz kartę przebiegu ciąży i stajesz się prawowitą ciężarną.
Jakie zmiany zachodzą w I trymestrze ciąży?
Wraz z ciążą, zmienia się gospodarka hormonalna, co przyczynia się do zwiększenia aktywności układu nerwowego i doprowadza do wystąpienia nudności czy wymiotów. To częsta przypadłość kobiet w początkowym okresie ciąży. Wiąże się z tym ściśle także występowanie okresowych napadów głodu na dany typ pokarmów np. słodyczy. Rozchwianie układu hormonalnego powoduje czasem także wystąpienie migrenowego bólu głowy, ale na tę przypadłość ciężarne skarżą się znacznie rzadziej. Zaparcia stanowią istotniejszy problem. Pojawiają się, ponieważ inny hormon – progesteron, zwiotcza mięśnie gładkie i predysponuje jelita do rozleniwiania się. To pociąga za sobą oczywiście zaparcia. Istotne w tym okresie jest jednak to, aby na żadne z tych dolegliwości nie stosować środków farmakologicznych, czyli najprościej mówiąc tabletek. Lepiej wypróbować domowe sposoby, które nie zaszkodzą rozwijającemu się dziecku w naszym brzuszku. W I trymestrze ciąży, kobiety są zmęczone i senne – spowodowane jest to obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi. Tracą także ochotę na seks – niepohamowana senność obniża ich popęd, ale i codzienne funkcjonowanie. W końcowym etapie tego okresu, możesz zacząć odczuwać także wzmożone parcie na mocz, z powodu działania hormonów – estrogenów i progesteronu, ale także z powodu ucisku ciężarnej, powiększającej się macicy na pęcherz moczowy.
A co zmieni się w wyglądzie?
Jeśli chodzi o wygląd, I trymestr nie wnosi tutaj szczególnych zmian. Twoja sylwetka nie powinna ulec widocznym zmianom, brzuszek troszkę się uwypukli.
Przeczytaj więcej na temat tego, co dzieje się w poszczególnych miesiącach, wchodzących w skład I trymestru ciąży:
Jak wspominacie moje drogie I trymestr ciąży? Wspomnienia pozytywne czy raczej nie? Piszcie śmiało!
źródło: Ćwiek D.: Szkoła Rodzenia. Wydawnictwo lekarskie PZWL. Warszawa 2010.