Jeśli Ty i Twój partner żyjecie ze sobą w związku, ale związek ten nie jest prawnie sformalizowany, nie oznacza to, że po narodzinach dziecka, nie będzie ono mogło nosić jego nazwiska. Absolutnie tak nie jest. Dobrze jest jednak pomyśleć o tym nieco wcześniej – jeszcze przed narodzinami dziecka.
Jak uznać ojcostwo?
Jeszcze przed narodzinami potomka, kiedy przyszła mama jest w ciąży należy udać się wspólnie do Urzędu Stanu Cywilnego celem dokonania wszelkich formalności. Wystarczy zabrać ze sobą dowody osobiste obojga
rodziców. W owym Urzędzie przyszły tata składania oświadczenie woli o uznaniu dziecka jeszcze przed jego porodem. W tym celu oświadcza przed urzędnikiem iż jest ojcem dziecka, a mama musi potwierdzić ten fakt. Może również oświadczyć iż pragnie, by dziecko nosiło nazwisko swojego ojca.
Uznanie ojcostwa jest elementem istotnym, szczególnie w przypadku gdy dziecko nie pochodzi ze związku małżeńskiego lub to nie mąż jest ojcem dziecka. Jeśli odpowiednio wcześnie nie pomyślimy o tym, by ustalić ojcostowo, początkowo ojciec nie będzie brany pod uwagę podczas wypisywania dokumentów dziecka, a nazwisko jakie będzie nosiło, będzie nazwiskiem matki. Ponadto bez uznanego ojcostwa, domniemany tata nie uzyska żadnej informacji o stanie maluszka, a dziecko nie będzie miało prawa do dziedziczenia po nim. Jest to więc sprawa istotna, o której należy pamiętać! Nie należy się jednak martwić w przypadku, gdy nie
zdążyliście załatwić tych formalności przed porodem. To samo załatwić można również po porodzie, wtedy tylko zamiast uznania ojcostwa dziecka poczętego złożymy oświadczenie o uznaniu ojcostwa dziecka narodzonego.